Vieną iš stipriausių mūsų rajono jaunųjų šachmatininkų – šešiolikmetį Gytį Vaičekauską – su šio žaidimo paslaptimis dar visai mažiuką supažindino tėtis Saulius. Jis tuomet septynmetį Gytį atvedė ir į Plungės visuomeninį šachmatų klubą „Bokštas“. Klubo vadovė ir trenerė Genovaitė Žalimienė neslepia, kad jau tada Gytis padarė labai gerą įspūdį: rimtas, susikaupęs ir rodė vis geresnius rezultatus žaisdamas šachmatais. Žodžiu, potencialus čempionas!
Būsimasis Plungės Senamiesčio vidurinės mokyklos dešimtokas Gytis sako, kad į šachmatininkų gretas „įstojo“ savo noru. Šis žaidimas jam atrodė labai įdomus ir patraukiantis. Šachmatai Vaičekauskų šeimoje užima nemenką vaidmenį: tėtis žaidžia nuo pat vaikystės, „šachmatauja“ ir Gyčio broliukas Lukas su sesute Kamile – aštuonmečiams dvyniams šis žaidimas taip pat labai patinka, o ir abiejų rezultatai šachmatų turnyruose vis gerėja.
Na, o Gytis skina vieną pergalę po kitos. Yra tapęs Lietuvos greitųjų šachmatų čempionu (iki 14 metų), pernai – šalies vicečempionu varžybose tarp jaunimo iki 16 metų, dukart pelnė trečiąją vietą tarp rajono šachmatininkų (visos amžiaus grupės). Daug pergalių pelnyta ir žaidžiant su komanda, apie tai liudija taurėmis, medaliais ir diplomais „padabintos“ „Bokšto“ patalpos. O netrukus, rugsėjo mėnesį, jaunasis šachmatininkas kartu su kitu klubo nariu Vaidu Šetkausku vyks į Europos jaunių šachmatų čempionatą Bulgarijoje.
Gytis prisipažino, kad jo idealas –
vienas iš garsiausių ir geriausių pasaulio šachmatininkų Garis Kasparovas. Būtent šis rusų šachmatų genijus plungiškiui daro didžiausią įspūdį. Lietuvos mastu Gyčiui vieni iš geriausių žaidėjų atrodo Henrikas Asauskas, Viktorija Čmilytė.
Pats plungiškis save apibūdina kaip „atakuojantį“ šachmatų žaidėją. Gytis prasitarė, kad daug ką žaidime lemia ir psichologija: tu savo varžovą paveiksi arba ne. Vaikinui nemaloniausia, kai po kelias valandas trunkančio varginančio šachmato turnyro tenka ragauti pralaimėjimo kartėlio… O štai kai pastangas apvainikuoja pergalė – atrodo, visi patirti nemalonumai išnyksta. Gal laimėti padeda koks talismanas? Gytis sako, kad ne. Jokio talismano jaunasis šachmatininkas neturįs, tačiau prisipažino kartais po nesėkmingų varžybų pakeičiąs tušinuką ar kokį kitą daiktą… Tad prietaras šioks toks išlieka.
„Jis žaidžia labai susikaupęs. Kai nesiseka, aš iš karto tai jo veide matau“, – pasakoja viena iš vaikino trenerių G. Žalimienė. Be jos, Gyčiui šachmatų žaidimo paslaptis atskleidžia Sigitas Kalvaitis, mokė ir šviesaus atminimo Vitalius Andriušaitis.
Anot G. Žalimienės, jos auklėtinis Gytis – vienas iš tų, kurie aktyviai įsitraukė į šachmatų klubo veiklą. „Apskritai Gyčio šeima mums labai pagelbėja, paremia, niekada neatsisako padėti, jeigu reikia – nuveža į varžybas“, – sako „Bokšto“ vadovė. Ji neslepia, kad neretai iš didelio skaičiaus klube pradėjusiųjų žaisti šachmatais nemaža dalis nubyra. „Tačiau kuo daugiau ateina, tuo didesnė tikimybė, kad liks stipriausi“, – šypsodamasi priduria.
Šachmatai Gyčio gyvenime užima bene didžiausią dalį. „Jiems skiriu apie dvidešimt valandų per savaitę“, – prisipažįsta. „Bokšte“ vaikinas lankosi beveik kiekvieną dieną, o kai nesilanko klube, šachmatais žaidžia namuose – internetu arba „gyvai“ su namiškiais.
Gytis keletą metų dar lankė ir tautinių šokių būrelį, o laisvalaikiu mėgsta žaisti futbolą. Tad vien juodai balta šachmatų lenta vaikino gyvenimas neapsiriboja.
Šachmatai neužgožia ir Gyčio mokslų: vaikinas gerai mokosi ir svajoja studijuoti teisę. „Norėčiau būti advokatas“, – sako jis. Gyčiui labiausiai patinka mokytis anglų kalbos, o nepriimtiniausios – dailės, biologijos, chemijos pamokos.
Džiugu, kad, skirdamas didžiąją savo laiko dalį „pėstininkams“, „rikiams“ ar „valdovėms“, vaikinas neužmiršta ir kitokios veiklos, bei, žinoma, mokslų. Vienas iš svarbiausių plungiškio gyvenimo tikslų – tapti tarptautiniu šachmatų meistru. Jau dabar pasauliniame šachmatininkų reitinge Gytis užima ganėtinai aukštą vietą, tad jo tikslas – netgi labai realus.