
Pirmadienį Plungės rajono savivaldybėje vyko viešas susirinkimas dėl keturių hektarų teritorijos Jėrubaičių sąvartyne (Babrungo seniūnija) detaliojo plano. Gyventojai pakviesti pateikti savo pasiūlymus, išsakyti pretenzijas. Pastarųjų plano rengėjui – UAB „Geometra“ – netrūko.
Valdininkai rinkosi vangiai
Apie sąvartyno problemas „Plungė“ pastaruoju metu rašė nemažai. Priminsime, kad smarvės neapsikentę gyventojai net dukart buvo atvykę į Jėrubaičių sąvartyną, kur jų priekaištus teko išklausyti Telšių regiono atliekų tvarkymo centro (TRATC) atstovams, tarp jų – ir pačiam įstaigos direktoriui Rimantui Adomaičiui.
Gyventojams pažadėta kuo greičiau pašalinti dvoką: užviršuoti šiukšlių kaupus, ant valymo įrenginių uždėti oro filtrus. Tąkart R. Adomaitis kalbėjo ir apie detalųjį planą, pagal kurį sąvartyne, keturių hektarų plote, būtų įrengta atliekų saugojimo, rūšiavimo ir utilizavimo vieta arba, kaip jis paprastai vadino, fabrikas. Fabrikas, kurio dėka esą vėliau į sąvartyno kaupus bepakliūtų apie 20 proc. dabar atvežamų atliekų. Taip neva ir smarvės sumažėtų.
Būtent šio detaliojo plano viešas svarstymas ir vyko pirmadienį Savivaldybėje. Susitikti su gyventojais atvyko UAB „Geometra“ atstovas Romualdas Markus ir TRATC projektų vadovas Stasys Steponavičius. Į susitikimą kažkodėl labai vangiai rinkosi rajono valdžia: šiaip ne taip žmonėms pavyko prisikviesti vicemerą Mindaugą Jurčių, mero patarėją Dainą Martišienę, Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vyriausiąjį specialistą Tomą Jocį bei Juridinio ir personalo administravimo skyriaus vyriausiąjį specialistą Stasį Žilinską.
Daug triukšmo dėl sanitarinės zonos
Didžiausias žmonių priekaištas – dėl sanitarinės apsaugos zonos. Anot gyventojų, visa planuojama teritorija patenka į sąvartyno sanitarinę zoną, todėl jie prašo plane tiksliai nurodyti bei apibrėžti šiuo metu esančio sąvartyno teritorijos ribas su jo 500 m sanitarine apsaugos zona, aiškiai ir tiksliai nurodyti bei apibrėžti planuojamo 4 ha žemės sklypo sanitarinę apsaugos zoną.
R. Markus bandė susirinkusiesiems aiškinti, kad „numatytai ūkinei veiklai nereikalingos sanitarinės apsaugos zonos“. S. Steponavičius dar pridėjo: „Tokios gamyklos miestuose stovi, atsipeikėkit! Patys darbo ten norėsit“.
Tačiau gyventojai buvo nusiteikę skeptiškai, mat, kaip patys sakė, juos dėl to nelemto sąvartyno jau ne kartą „išprausė“, nesinori to ir vėl: „Supraskit, šis detalusis planas mums gali reikšti gyvenimo kokybės blogėjimą!“
Savo pastabas dėl detaliojo plano Jėrubaičių ir Užlieknio kaimų gyventojai įteikė Savivaldybės administracijos direktoriui, mat būtent administracijos direktorius yra šio planavimo organizatorius. Be pastabos dėl sanitarinės zonos, šiame rašte prašoma aiškiai ir tiksliai nurodyti planuojamo 4 ha žemės sklypo ribas bei patikslintą detalųjį planą pateikti 1:5000 masteliu.
R. Markus nurodė, kad į gyventojų pastabas bus atsakyta per dvidešimt darbo dienų.
Prarastų 33 mln. litų?
„Plungės“ pakalbintas M. Jurčius pasakojo suprantąs gyventojų nuogąstavimus, tačiau vis dėlto, jo nuomone, minėto fabriko statybų vilkinti nebegalima. Vicemeras sakė antradienį lankęsi LR Aplinkos apsaugos ministerijoje, iš kur parsivežė nekokių naujienų: TRATC atsilieka nuo grafiko ir gali nutikti taip, jog nebus įsisavintos Europos Sąjungos lėšos fabrikui statyti. O preliminari suma nemaža – apie 33 mln. Lt. Tiesa, pasak M. Jurčiaus, finansiškai dar turės prisidėti ir TRATC akcininkės – Plungės, Mažeikių ir Telšių rajonų bei Rietavo savivaldybės.
Vicemeras pažymėjo, kad atliekas būtina rūšiuoti. Be to, anot jo, šiuo atveju pirmiausia būtina atsižvelgti į visos visuomenės interesus – „nereikėtų dėl vieno vaisiaus pjauti viso medžio…“