Plungės darbo biržoje vyko konferencija apie gyventojų užimtumo didinimą, įgyvendinant vietinių užimtumo iniciatyvų (VUI) projektus ir remiant socialines įmones. Pranešimus skaitė darbo biržos direktoriaus pavaduotoja Daiva Čiegienė ir skyriaus vedėjas Stanislovas Striaukas.
Konferencijoje dalyvavo ir Plungės rajono mero pavaduotojas Juozas Šlepetis bei Rietavo savivaldybės administracijos direktorius Vytautas Dičiūnas.
Pranešimą „Vietinių užimtumo iniciatyvų projektų įgyvendinimas“ skaičiusi D. Čiegienė pažymėjo, jog šių programų tikslas – remti ir skatinti vietos darbdavius steigti naujas darbo vietas darbo biržoje registruotiems bedarbiams įdarbinti tose teritorijose, kuriose ženklus nedarbas. Plungės darbo biržos aptarnaujamoje teritorijoje 2003 ir 2008 metais įgyvendinta 10 projektų ir įsteigtos 98 darbo vietos.
Praėjusiais metais VUI projektų įgyvendinimo sutartys pasirašytos vasario 28 d. Prieš tai VUI priežiūros komisija aplankė visus darbdavius ir apžiūrėjo įmones. Projektai buvo vykdomi pagal šias veiklos rūšis: medienos apdirbimas, statybos ir remonto paslaugų teikimas, sveikatos bei grožio paslaugų teikimas. Padedant šiems projektams, praėjusiais metais sukurtos 39 darbo vietos: UAB „Sauslaukio statyba“, O. ir J. Jocių KGĮ, R. Židickio įmonėje, UAB „VVARFF“, UAB „Sveikatos ir grožio klinika“. Minėtasis projektas padidino gyventojų užimtumą, išaugo gamybos apimtys, paskatintas verslas, sumažėjo nedarbas, padidėjo Savivaldybės ir „Sodros“ biudžetų pajamos, sumažėjo skurdas ir socialinė atskirtis.
Kiek kitoks socialinių įmonių tikslas – įdarbinti praradusiuosius profesinį ir bendrąjį darbingumą, ekonomiškai neaktyvius, negalinčiuosius lygiomis sąlygomis konkuruoti darbo rinkoje, skatinti šių asmenų grįžimą į darbo rinką, jų socialinę integraciją, mažinti socialinę atskirtį.
Socialinė įmonė – savarankiška smulki ar vidutinė įmonė (iki 250 darbuotojų, metų pajamos neviršija 138 mln. Lt). Tikslinėms grupėms priklausančių darbuotojų dalis – ne mažiau kaip 40 proc. metinio darbuotojų skaičiaus, o šių darbuotojų – ne mažiau kaip 4. Dažniausiai tai būna neįgaliųjų socialinės įmonės. Jose gali dirbti turintieji bent 55 proc. darbingumą ar vidutinį neįgalumo lygį, I, II arba III invalidumo grupę, ilgalaikiai bedarbiai, kuriems ne daugiau kaip 5 metai iki senatvės pensijos. Beje, visiems privaloma registruotis darbo biržoje, išskyrus neįgaliuosius.
Neįgaliųjų įdarbinimas remiamas neterminuotai. Praėjusiais metais valstybės parama buvo suteikta T. Danilevičiaus dizaino studijai ir UAB „Ganis“. Darbo sutartis turi būti ne trumpesniam kaip 6 mėnesių laikotarpiui. Gali būti lankstus darbo laikas, mažesnės darbo normos, tačiau šių asmenų darbo užmokestis negali būti sumažintas. Valstybė subsidijuoja darbo vietos įsteigimą, skiria lėšų tikslinių grupių darbuotojams mokyti.
Valstybė, teikianti pagalbą, kelia ir tam tikras sąlygas. Pirmiausia – įmonėje turi dirbti reikiama dalis remiamų darbuotojų. Įmonė negali turėti skolų „Sodrai“ ir valstybės biudžetui.
Po pranešimų patirtimi dalijosi „Sveikatos ir grožio klinikos“ direktorė Jūratė Milašienė, R. Židickio įmonės savininkas Romas Židickis ir dizaino studijos savininkas Tomas Danilevičius.
Darbo biržos direktorius Alfonsas Judžentis padėkojo susirinkusiesiems, tačiau susirūpino, jog šiemet dar nė viena įmonė nepareiškė noro dalyvauti programose. Jis pažymėjo, jog konferencijoje kalbėta tik apie dvi programas, o jų darbo biržoje yra dvylika. Deja, darbdaviai, ypač šiais metais, yra neaktyvūs ir nelabai jomis domisi.
Na šiuo metu tikrai yra padidėjęs darbuotojų samdymas tiek nuolatiniam, tiek laikinam ar sezoniniam darbui, problemų su darbais visiškai nėra.