
Praėjusį antradienį drauge posėdžiavusių Plungės rajono savivaldybės tarybos Kaimo reikalų ir Vietos ūkio ir ekologijos komitetų prašyta pritarti gana neįprastam projektui. Jį įgyvendins Savivaldybės administracija ir uždaroji akcinė bendrovė Plungės autobusų parkas. Įmonė planuoja gerokai praturtinti savo transporto ūkį, už projekto lėšas įsigydama… daugiau nei 400 tūkstančių eurų vertės elektra varomą autobusą. Ar Plungei tokia brangenybė tikrai reikalinga?
Projekto „Aplinkai nekenksmingų viešojo transporto priemonių Plungės rajonui įsigijimas“ vertė – 419 926 eurai. Jam vykdyti iš Europos Sąjungos fondų ketinama gauti 356 937 Eur, Savivaldybė turėtų prisidėti 15 proc., t. y. 62 989 Eur.
Komitetų nariams pasidomėjus, ką Autobusų parkas už šiuos pinigus žada nuveikti, buvo paaiškinta, kad už juos bus atnaujinamas transporto ūkis. Tiesa, pirkti galima ne bet ką, o tik tam tikras keleivių vežimo priemones – varomas elektra, suslėgtosiomis arba suskystintosiomis gamtinėmis dujomis, vandeniliu arba kombinuotuoju kuru. Žodžiu, tokias, kurios būtų draugiškos aplinkai.
Panašu, kad Plungės autobusų parkas linksta prie elektrinio varianto. Nors įsigyti elektra varomą autobusą kainuoja kur kas brangiau nei naudojantį gamtines dujas, bet yra vienas niuansas, verčiantis rinktis brangesnįjį – Plungėje nėra gamtinių dujų degalinės. Įrengti ją kainuotų apie 400 tūkstančių eurų, o elektros greito įkrovimo stotelė atsieitų tik 40 tūkstančių.
Pasak Autobusų parko direktoriaus Rimanto Kmieliausko, geriausias variantas būtų, tarkim, „Volvo“ markės autobusas, galintis vežti apie 20 sėdinčių ir 30–40 stovinčių keleivių. Jis važinėtų po miestą ir į užmiestį. Kainuotų… apie 400 tūkstančių eurų.
Išgirdę tokią kainą, komitetų nariai net akis iš nuostabos išplėtė. „Na, suprantame, kad įsigijus elektrinį autobusą gamtai būtų naudos. O rajonui? Manau, už šitokią sumą kokie keturi dujiniai išeitų“, – kalbėjo Vietos ūkio ir ekologijos komiteto narys Ričardas Jocys. Panašios nuomonės buvo ir politikė Asta Beierle Eigirdienė: „Autobuso norime, o ar pagalvojame, kas juo važiuos, kada atsipirks. Juk ir dabar jie pustuščiai kursuoja. Nemanau, kad vienas elektrinis labai jau pagerins mūsų ekologinę padėtį.“
Anot politikų, reikia suprasti, kad kalbama apie didelius pinigus (kone pusę milijono eurų!) ir tik apie vieną autobusą. „Ar visi mes čia adekvatūs? Ar visi suvokiame, apie kokią sumą šnekama?“ – tokių klausimų kilo posėdyje.
Nepaisant komitetų narių skeptiškumo, vicemeras Mindaugas Jurčius agitavo rinktis elektra varomą autobusą. Esą jis ekologiškas, neteršia aplinkos, kurioje gyvename mes, mūsų vaikai, anūkai. „Žinoma, dabar elektriniai brangūs, vėliau jie atpigs, bet pirkti verta“, – ragino mero pavaduotojas. Robertas Endrikas replikavo: „Tai gal kai atpigs, tada ir nusipirksim…“
Už pirkinį buvo ir Savivaldybės administracijos Vietos ūkio ir turto skyriaus vedėjos pavaduotojas Arvydas Liutika. Jo manymu, reikėtų pasinaudoti galimybe įsigyti brangų daiktą, už kurį patiems tereikėtų mokėti 63 tūkstančius eurų. Be to, elektrinio autobuso eksploatavimas esantis tris kartus pigesnis nei varomo dujomis.
Kitą dieną tą patį klausimą nagrinėjo Ekonomikos, finansų ir biudžeto komitetas. Jo narys per posėdį Aidas Kėsas pasidomėjo: „Ar įsigyti tą naują autobusą yra gyvybės ir mirties klausimas? Ar be jo parkas niekaip?“ R. Kmieliauskas paaiškino, kad būtinybės tikrai nėra, bet galimybė – taip. „Jei būtų mano valia, aš už tuos 63 tūkstančius nusipirkčiau du naudotus dyzelinius“, – kalbėjo direktorius.
Kiti komiteto nariai dideliu entuziazmu dėl šio pirkinio taip pat netryško. Audriaus Šapalo nuomone, jei jau reikia paimti Europos Sąjungos pinigus, tai gal geriau pirkti ne didelį, o du mikroautobusus, kurie važinėtų, tarkim, į Platelius. Abejonėmis dalijosi ir Liudas Skierus: „Autobusas už 400 tūkstančių… Tauta mūsų tikrai nesupras. O ką daro kiti rajonai?“ Jam atsakyta, kad Rietavas nieko neperka, Telšiai, kadangi turi gamtinių dujų degalinę, įsigis penkis dujinius autobusus, Mažeikiai – taip pat dujinį, kurį paleis populiariu maršrutu Mažeikiai–Telšiai, o ten ir degalų pasipildys.
Kaimo reikalų ir Vietos ūkio ir ekologijos komitetai pritarė, kad atsisakyti 356 tūkstančių eurų ES paramos būtų neprotinga, tad projektą teiks svarstyti Savivaldybės tarybai. Ekonomikos, finansų ir biudžeto komitetas nebuvo vieningas. „Čia kažkokie Vasiukai. Ne laikas dar tokiems pirkiniams. Manau, po metų jie kainuos per pusę pigiau. Tada ir žiūrėsime. Aš susilaikau“, – dvejojo A. Kėsas.
Galutinį sprendimą dėl autobuso priims šią savaitę posėdžiausianti Savivaldybės taryba. Kai kalbama apie tokias sumas, noromis nenoromis pradedi galvoti, kad kažko čia, žmogau, nebesupranti. Pavyzdžiui, buvusį teismo pastatą pačiame miesto centre prieš pusantrų metų Savivaldybė pardavė už 120 tūkstančių eurų, o štai už autobusą ruošiasi mokėti 3,5 karto daugiau. Kur logika?