Vakcinacija nuo koronaviruso, kaip skelbiama, yra pagrindinis ginklas kovoje su šia infekcine liga, jau daugiau nei metus parklupdžiusia pasaulį. Apmaudu, kad su šia užduotimi tvarkytis neišeina taip, kaip norėtųsi ar buvo planuota: skiepijimo tempai netenkina. Plungės rajono savivaldybė Telšių apskrityje pagal dalinai (gavusių 1 dozę) vakcinuotų gyventojų skaičių yra paskutinėje vietoje. Tiesa, pastarosiomis dienomis šis rodiklis šoktelėjo į viršų ir atsilikimas nuo kaimyninių savivaldybių nebėra toks ženklus. Taigi kodėl plungiškiai neskuba? O gal čia kaltas visai ne žmonių nenoras? „Vangios vakcinacijos priežastys yra kompleksinės“, – mano Plungės rajono savivaldybės ekstremalių situacijų operacijų centro vadovas Mantas Česnauskas.
Praėjusį šeštadienį Plungės rajono savivaldybė kvietė skiepytis „gyvoje“ eilėje. Tiesa, ir čia buvo sudarytos prioritetinės grupės, o ir vakcinuotis buvo galima tik vienos rūšies – „AstraZenecos“ – vakcina.
Atvykti buvo kviečiami 65 metų ir vyresni mūsų savivaldybės gyventojai bei gyvybiškai svarbias valstybės ir visuomenės funkcijas vykdantys darbuotojai: švietimo įstaigų darbuotojai, treneriai, policininkai, ugniagesiai gelbėtojai, abiturientai.
Nuo 9 val. iki 16 val. šeštadienį buvo paskiepyti 143 asmenys. Daug? „Skaičius neblogas. Manau, kad vangų skiepijimąsi lemia keletas priežasčių. Visų pirma – nenoras skiepytis būtent „AstraZenecos“ vakcina. Kol kas nesusidūrėme su problemomis skiepijant „Pfizer“ vakcina – kiek jos gauname, tiek iš karto be vargo ir panaudojame. O štai „AstraZenecos“ iki šio savaitgalio turėjome prikaupę apie 700 dozių, kurios tiesiog „laukė“ norinčiųjų. Nepasitikėjimą šia vakcina sukėlė prasta komunikacija dėl jos saugumo ar efektyvumo, taip pat laikinas vakcinacijos sustabdymas dėl užfiksuotų kraujo krešulių atvejų. Bet nereikia būti dideliu matematiku, kad išvestum procentą, kokia tikimybė, jog tie krešuliai atsirado būtent dėl skiepijimo „AstraZenecos“ vakcina, kai jų fiksuota vos 30 per visą pasaulį po daugiau nei 5 milijonų skiepijimų. Tą patvirtino ir Pasaulio sveikatos organizacija. Bet visa tai pasėjo abejonių. Bus įdomu stebėti, kaip žmonės reaguos į artimiausiu metu atkeliausiančią „Modernos“ vakciną, iš ko taip pat galėsime padaryti tam tikras išvadas“, – sakė Ekstremalių situacijų operacijų centro vadovas.
Anot M. Česnausko, skiepijimosi tempus mažina ir tai, kad vakcinacija vykdoma griežtai pagal sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtintą prioritetų eilę.
Šiuo metu Plungės rajone tebeskiepijami senjorai ir lėtinėmis ligomis sergantys asmenys, kurie, kaip minėta anksčiau, dažnai atsisako būtent „AstraZenecos“ vakcinos, tačiau pageidauja pasiskiepyti kitų gamintojų vakcinomis.
„Taigi „AstraZeneca“ kaupiasi, o kitų trūksta, nes gauname jų tiek, kiek gauname. O pereiti prie kitos prioritetų grupės ir panaudoti be reikalo stovinčios „AstraZenecos“ vakcinos negalime, kol nebus paskiepyti visi senjorai ir lėtinėmis ligomis sergantys asmenys. Todėl susiduriame su savotišku kuriozu, kai vakcinos lyg ir turime, tačiau negalime skiepyti norinčiųjų, nes pagal ministro įsakymą visų pirma turi būti paskiepyti visi norintys pagal prioritetų eilę ir tik po to galima eiti prie kitos grupės“, – aiškino pašnekovas.
M. Česnauskas taip pat mano, kad sėkmingai vakcinacijai trukdo ir žmogiškieji resursai.
„Nors dėl paties vakcinavimo proceso kažkokių rimtesnių bėdų neturėjome, tam, kad iki jo prieitume, reikėjo atlikti nemažai laikui imlaus darbo: sudaryti visų senjorų ir lėtinėmis ligomis sergančiųjų sąrašus, visiems jiems paskambinti (kalbama apie tūkstančius), išsiaiškinti, ar pageidauja skiepytis, kokia vakcina ir t. t. Būna žmonių, kurie persigalvoja, iš pradžių nenori, po to pakeičia nuomonę, būna, kad kaip tik nori, užsiregistruoja, bet neatvyksta ir pan. Visa tai labai lėtina procesą. Matydami, kad vakcinacijos tempai netenkina, dar prieš dvi savaites pradėjome aiškintis, kur stringama, ir pastebėjome, kad ir pats kvietimo skiepytis algoritmas nėra pakankamai automatizuotas, daroma daug bereikalingo, bet laiką užimančio darbo, trūksta žmonių…“ – dėstė Ekstremalių situacijų operacijų centro vadovas.
Kas yra daroma, kad situacija Plungės rajono savivaldybėje pasikeistų? M. Česnauskas minėjo, jog šią dieną šiek tiek pakoreguotas ir supaprastintas skambinimo procesas, taip pat padvigubintas sąrašas peržiūrinčiųjų ir skambinančiųjų darbuotojų.
„Atidarėme atskirą telefono +370 679 84029 liniją, kur senjorai ir lėtinėmis ligomis sergantys asmenys, norintys skiepytis „AstraZenecos“ vakcina, gali registruotis patys, o ne laukti, kol su jais bus susisiekta“, – pridūrė vadovas.
Kaip minėta, išbandytas ir „gyvosios“ eilės principas. „143 paskiepytieji – skaičius neblogas, tad svarstome kartoti tokį modelį, gal net išbandyti jį seniūnijose, jei bus įmanoma tai įgyvendinti logistiškai“, – planais dalijosi M. Česnauskas.
Pirmadienio ryto duomenimis, Plungės rajono savivaldybėje pirma vakcinos doze nuo koronaviruso buvo paskiepyti 9,85 proc. savivaldybės gyventojų (3 215 asmenų). Du kartus vakcinuoti 4,91 proc. (1 603 asmenys).
kam vargti, skambinėti, jeigu galima kviesti į gyvą eilę? Kas norės atvažiuos ir pasiskiepys