
Jau mokslo metų pradžioje dvyliktokai ima suprasti, kad jie mokykloje leidžia paskutines dienas. Jiems neramu ir dėl artėjančių egzaminų, ir dėl to, kokį gyvenimo kelią pasirinkti. Šiandien, kai tiek daug aukštųjų mokyklų, įvairiausių profesijų, apsispręsti dėl ateities moksleiviams tikrai nėra lengva. Studijų pasiūla viršija paklausą – jaunuolių laukia profesinės mokyklos, kolegijos, universitetai. Be to, lietuvaičių laukia užsienio aukštosios mokyklos. Kaip atsakingai pasirinkti studijas užsienyje? Į šį ir kitus klausimus atsakys užsienio studijų konsultantė Daiva Gramalienė.
– Kam Jūs atstovaujate?
– Šį rudenį, baigusi asociacijos „Dream Foundation“ mokymus ir įgijusi tarptautinės asociacijos konsultanto kvalifikaciją, pradėjau dirbti FOX universitetų konsultante Žemaitijoje. Iš viso Lietuvoje esame 13 tokių konsultantų. Kuruoju 25 mokyklų mokinius. Manau, plungiškiams pasisekė labiausiai, nes gyvenu Plungėje, tad organizuoti susitikimus ir konsultuoti savus moksleivius yra kur kas paprasčiau nei kitų rajonų.
– Kokius klausimus gvildenate su mokiniais? Ką aptariate ir ką jiems patariate?
– Mūsų asociacija yra tarptautinė organizacija, pasirašiusi sutartis su daugiau nei 30 Jungtinės Karalystės, Olandijos ir Danijos universitetų. Susitikimuose supažindinu moksleivius su tų šalių studijų galimybėmis, aiškinamės, kaip reitinguojami ir kaip skirstomi universitetai, kaip finansuojamos studijos tose šalyse, kaip vertinami lietuviai studentai. Svajojantiems išvykti studijuoti į užsienį padedame atsakingai pasirinkti universitetą, studijų programą, užpildyti reikiamus dokumentus.
– O iš kur patys konsultantai semiasi žinių apie studijas užsienyje?
– Rugsėjo mėnesį, išlaikę egzaminus ir gavę sertifikatus, vykome į Angliją. Lankėmės prestižiniuose Londono universitetuose, susitikome su ten studijuojančiais lietuvaičiais, daug bendravome su dėstytojais, susipažinome su mokymo bazėmis ir studentų laisvalaikio centrais. Savo turimas žinias ir informaciją nuolat atnaujiname, atsižvelgdami į mokinių klausimus.
– Ar mokiniams šios paslaugos kainuoja?
– Visos mūsų konsultacijos ir pagalba yra nemokamos. Stengiamės, kad mokiniai turėtų kuo daugiau žinių dar prieš pasirinkdami šalį ar studijų programą. Jaunuoliai nuolat kviečiami į internetinius seminarus su įvairiose šalyse studijuojančiais lietuviais, kurie pasakoja, ką patyrė patys, kokių klaidų reikėtų vengti. Taip pat siūlome mokiniams laikyti FOX testą, kuris leidžia ne tik pasitikrinti anglų kalbos žinias, bet šio testo rezultatus vertina dauguma universitetų, su kuriais pasirašytos sutartys.
– Kas Jus asmeniškai žavėtų renkantis studijas užsienyje?
– Kartais nuvykę į mokyklas išgirstame, kad elgiamės nepilietiškai, neva išvejame mokinius iš Lietuvos. Mūsų visuomenė globalizuojasi, o užsienyje jaunas žmogus įgyja žinių, patirties, susipažįsta su kitos šalies kultūra, išmoksta kalbų, taikyti inovacijas. Tokių specialistų šiandien laukia ir Lietuva, ir kitos ES šalys. Man labiausiai imponuoja tai, kad užsienyje studentams sudaromos sąlygos derinti mokslą ir darbą. Kai kuriose šalyse studentai bent 10–15 valandų per mėnesį dirba, o už tai, kad derina darbą ir studijas, dar stipendiją gauna.
Užsienio taikomųjų mokslų universitetai reitinguojami pagal tai, ar studentai patenkinti studijomis, ar sudarytos galimybės įsidarbinti, koks atlyginimas specialistui mokamas vos baigus studijas ir po 4 metų. Na, o Lietuvoje tik dabar pradedamas kurti karjeros žemėlapis, bandantis atspindėti, kur įsidarbina mūsų aukštųjų mokyklų absolventai.
– Kokie klausimai dažniausiai kyla mokiniams po susitikimų?
– Kuo daugiau lankausi įvairiose mokyklose, tuo labiau matau, kad mokiniams kyla daug neaiškumų dėl studijų pasirinkimo. Nė vienas susitikimas nepraėjo be klausimų ir apie studijas Lietuvoje, apie tikslinį finansavimą. Moksleiviams labai trūksta žinių, gal todėl šiemet, net po papildomo priėmimo į aukštąsias mokyklas, liko daug laisvų valstybės finansuojamų, tikslinio finansavimo vietų. Gaila, bet mūsų mokiniai gana dažnai ateitį renkasi pagal principą „kur įstosiu“.
– Kur reikėtų kreiptis mokiniams ir jų tėvams dėl konsultacijų?
– Stengiuosi aplankyti visas man priskirtas mokyklas. Tiesa, kartais būna, kad mokyklos vadovybė nusprendžia, jog jų ugdytiniams tai nėra aktualu. Tačiau mokiniai ir patys susiranda, rašo, skambina.