
Gruodžio 9-osios popietę tie, kurie neabejingi tautodailininkų kūrybai, rinkosi į Plungės kultūros centrą. Artėjant gražiausioms metų šventėms, čia surengta paroda „Angelų sodas“. Taip pat pristatyta medžio meistro Virgilijaus Vaičiūno knyga „Iš medžio iškirsti stebuklai“.
Paroda, atspindinti Kalėdų nuotaiką
Kaip pasakojo Plungės tautodailininkų kuratorė Jolanta Miltenė, mintis surengti tokią parodą kilo netikėtai. Kalbantis su liaudies menininkais, pamažu išsirutuliojo mintis, kad prieš Kalėdas kiekvienas, ieškodamas dovanų artimiesiems, ką nors pats kurdamas, įdėdamas į tai visą savo meilę, tampa savotišku angelu.
Parodoje pristatyti 28 autorių darbai. Pasak J. Miltenės, tautodailininkai subtiliai parodė savo kūrybos taką, kūriniuose atskleidė Kalėdų nuotaiką.
Kuratorė džiaugėsi, kad Plungės kultūros centras randa laiko ir erdvės šitokioms parodoms surengti. Pabrėžta, kad kūrinius pristatė ne tik patyrę meistrai, bet ir jaunieji drožėjai Valdas Bartkus, Ovidijus Būta ir Aurimas Jurgaitis, kuriuos atskleisti medžio saugomas paslaptis moko tautodailininkas Viktoras Raibužis.
Parodoje demonstruojami tekstilės darbai: staltiesės, riešinės, austi kiliminiai takai, lėlytės ir kt.
Akį traukė Eglės Vagnorienės veltinio darbai. Kaip sakė J. Miltenė, ši kūrėja meninį polėkį puikiai suderina su tautodaile.
Taip pat negalima nesigrožėti Birutės Daukantienės kryželiu siuvinėtais paveikslais. Žinoma, visi atkreipė dėmesį į Dainoros Gedvilienės megztas pirštines, kurių raštai – autentiški, tokie, kokius megzdavo mūsų senelės ar prosenelės.
Kalėdų nuotaiką kūrė ir įvairia technika dirbantys menininkai, neseniai įsijungę į tautodailininkų ratą: Vladė Mišeikienė, Erika Smulkienė, Henrikas Bertašius, Zita Stasiškienė, Asta Beniušienė ir kt.
Tarp 28 autorių – nemažai medžio meistrų. Rūta Kavaliauskienė, Kazimieras Striaupa, kuris, anot kuratorės, – pavyzdys visiems, kad niekada nevėlu pradėti kurti. Šmaikštumu pasižymintis Vytas Jaugėla ir šį kartą nepraleido progos pajuokauti. Paklaustas, kaip gimsta angelai, atsakė: „Į senatvę reikia pradėti kalbėtis su angelais. Nuo vienatvės nepadeda jokie brangūs vaistai. Tik skaitymas, piešimas, drožyba ar kita veikla gydo. Tad aš taip ir gydausi.“ V. Jaugėla teigė stengiąsis, kad jo sukurti angelai turėtų žmogaus veidą ir charakterį.
Parodoje buvo pristatyti ne tik Plungės tautodailininkų darbai. Savo kūrinius pateikė ir du autoriai iš Telšių: Steponas Kaminas ir Nijolė Daučiūnaitė. Keturis angelus į Plungę atvežė palangiškis V. Vaičiūnas.
„Iš medžio iškirsti stebuklai“
Pasidžiaugus paroda, buvo pristatyta medžio meistro V. Vaičiūno knyga „Iš medžio iškirsti stebuklai“.
Kaip kalbėjo autoriaus žmona Rūta, menininkas kilęs iš Plungės, baigė dabartinę Akademiko Adolfo Jucio pagrindinę mokyklą, žaidė šachmatais. Trumpai apžvelgdama knygą, sutuoktinė sakė, jog joje sudėta tai, kas buvo nuveikta per 27 metus. Tai buvo nemenkas iššūkis, nes per tris mėnesius reikėjo sudaryti katalogą, perfotografuoti darbus, parašyti tekstus. Bet ir leidžiant knygą vyko stebuklai. Visų pirma – ją pasisekė išleisti numatytu laiku. Toliau – įvadinį straipsnį parašė profesorius Libertas Klimka. Trečias stebuklas – visi rėmėjai, kurių dėka pavyko surinkti reikalingas lėšas.
Knygoje – 120 darbų nuotraukos. Beje, visi kūriniai nufotografuoti tokie, kokie yra dabartiniu metu.
Geriausiai apie savo „kūdikius“ papasakoti gali tik kūrėjas, tad tolesnį knygos pristatymą perėmė V. Vaičiūnas.
Leidinio autorius savo kaip drožinėtojo karjerą pradėjo anuometinėje liaudies kūrybos gaminių įmonėje „Minija“. Vėliau, kaip pats juokavo, prisiklausęs kalbų apie studijavimo būtinybę Vilniaus Gedimino technikos universitete įgijo architekto specialybę. Po studijų kibo į darbus Skuode kaip architektas. „Tačiau jaučiau, kad tai ne man, ir iškeičiau architektūrą į skulptūrą“, – teigė menininkas.
V. Vaičiūnas trumpai apžvelgė knygoje įamžintus kūrinius, kokiomis aplinkybėmis jie gimė, kokia šiuo metu jų būklė. O kiekvienas leidinio skyrius pradedamas dar nebaigtu darbu. Pasižiūrėti tikrai yra į ką: koplytstulpiai, baldų skulptūros, mediniai indai ir kiti daiktai.
Skulptorius dalyvauja įvairiose parodose nuo 1996 metų, kai buvo surengta jo individuali paroda Klaipėdoje. 2007-aisiais V. Vaičiūnui suteiktas meno kūrėjo statusas, o 2011-aisiais – tautinio paveldo produkto sertifikatas už daromus kryžius, skulptūras, dubenis, šaukštus, samčius, kaušus.
Po knygos pristatymo parodos autoriai ir jos dalyviai neskubėjo skirstytis. Vaišindamiesi gardžia arbata, skanumynais, tautodailininkai kalbėjosi apie planuojamus nuveikti darbus, artėjančias šventes.
Plungiškiai ar miesto svečiai aplankyti „Angelų sodą“ Plungės kultūros centre gali iki gruodžio 22 dienos.