Praėjusią savaitę vykusiame Savivaldybės tarybos Ekonomikos, finansų ir biudžeto komiteto posėdyje dalyvavo ne tik jo nariai, bet ir visas būrys Savivaldybei priklausančių įmonių, viešųjų įstaigų, uždarųjų akcinių bendrovių vadovų ir buhalterių. Mat posėdžių metu aptarta visų valdiškų organizacijų veikla ir finansiniai 2008 metų rezultatai.
Pati pelningiausia Savivaldybės žinioje esanti įstaiga – Plungės ligoninė, kurios 2008 metų grynasis pelnas siekia daugiau nei 1,2 milijono litų. Kaip pasakojo įstaigos direktorius Antanas Martusevičius, visi ligoninės skyriai yra parengę antikrizinius planus, stengiasi taupyti, be to, po renovacijos gerokai mažiau mokama už šilumą. Matyt, dėl to ir nuostolių nėra. „Na, tiesiog nepadoriai geri rezultatai“, – juokais priekaištavo komiteto narys Audrius Klišonis. „Atsiprašau, kitais metais taip nedarysim“, – taip pat juokais atsakė A. Martusevičius.
Kaip pasakojo direktorius, pernai ligoninėje suremontuoti slaugos, terapijos, chirurgijos skyriai. Šiemet tikimasi įsigyti modernią sterilizacinę, nes senasis vadinamasis autoklavas – jau kritinės būklės. Paklaustas, ar metų pabaigoje nedalijo darbuotojams premijų (juk dirbo pelningai!), A. Martusevičius atsakė: „Ne, premijų nedalijom. Pasilikom pinigų sunkesniems laikams.“
Kita medicinos įstaiga – Plungės greitoji medicinos pagalba – metų pabaigoje skaičiavo nuostolius. Jų – 8 998 Lt. Kaip sakė direktorė Marytė Mažonienė, nuostoliai susidarė dėl objektyvių priežasčių.
Iki šiol įstaiga elektros energiją gaudavo per ligoninę. Pernai nuspręsta atsiskirti – tai atsiėjo apie 5 tūkst. Lt. Dar apie 3 tūkst. Lt reikėjo sumokėti už lizingo būdu įsigytą automobilį. Tačiau tie nuostoliai – laikini, jau per šių metų pirmąjį pusmetį greitoji uždirbo
11 000 Lt pelno.
Knygynas „Varpas“ pernai dirbo pelningai. Tiesa, į šiuos finansinius metus jie perkėlė tik… 8 litus, tačiau grynasis pelnas – 3 998 Lt. Kaip sakė knygyno direktorė Vaclava Žutautienė, pernai įstaigoje įrengta nauja šildymo sistema, priešgaisrinė sistema. Visa tai kainavo. Šiemet reikalai klostosi kiek prasčiau, bet nesą taip blogai, kaip visi kalba.
Pelningai dirbo ir SĮ „Profilaktinė dezinfekcija“, SĮ „Plungės būstas“, VšĮ Plungės turizmo ir verslo informacijos centras. Tačiau SĮ „Varkalių agroservisas“ veikla – minusinė. Įmonės grynasis nuostolis – 18 445 Lt. „Būkim atviri. Rezultatai rodo, kad įmonė nebereikalinga. Gal laikas ją uždaryti?“ – išklausęs, kaip dirba „Varkalių agroservisas“, pasiūlė vicemeras Juozas Šlepetis.
Savivaldybei priklausančios uždarosios akcinės bendrovės Plungės autobusų parkas ir Telšių regiono atliekų tvarkymo centras dirbo pelningai. Kitos dvi – „Plungės vandenys“ ir Plungės šilumos tinklai – nuostolingai, jų nuostoliai – milijoniniai. Pasak „Plungės vandenų“ direktoriaus Antano Borumo, pernai brangiai atsiėjo nauji valymo įrenginiai, trasų renovacija. Be to, nuostolingi yra ir įmonei perduoti kaimų vandentiekio bei kanalizacijos tinklai.
Plungės šilumos tinklų direktoriaus Petro Piekaus teirautasi, ar įmonei nebūtų pigiau pirkti dujas ir patiems gaminti šilumą nei pirkti ją iš UAB „Plungės bioenergija“. P. Piekus atsakė: „Pasiūlėme „Plungės bioenergijai“ sumažinti šilumos energijos įkainį. Bendrovė turėtų jį perskaičiuoti, atsižvelgdama į dabartinę dujų kainą. Jei ne, visai gali būti, jog šilumos iš „Plungės bioenergijos“ nebepirksime, o gaminsime ją patys.
Komiteto pirmininkas Mykolas Pronckus P. Piekui priekaištavo dėl kažkur pradingstančios dalies šilumos. Mat jos pagaminama 21 procentu daugiau nei parduodama. Kur ta šiluma dingsta ir kas padengia šiuos nuostolius? „Manau, visuomenė turi žinoti, kad gyventojams tenka sumokėti ne tik už gautąjį šilumos kiekį, bet ir už tą, kuris pradingsta trasose. O jūs to kažkodėl niekam nesakote“, – piktinosi M. Pronckus.
Komiteto nariams buvo įdomu, kiek P. Piekus uždirba. Mat sklinda kalbos, kad jo atlyginimas – išties solidus, nors įmonė dirba nuostolingai. O gal tai komercinė paslaptis? Į šį klausimą atsakė Savivaldybės kontrolierė Danutė Jarašiūnienė: „Tai tikrai jokia paslaptis. Piekus uždirba maksimaliai, kiek gali uždirbti šios įmonės vadovas. Jo atlyginimo koeficientas – 8. Šį skaičių reikia padauginti iš 800 litų ir pridėti 40 procentų priedą. Taigi išeina 8 960 litų popieriuje.“ Išties solidu. Juolab kad Savivaldybės meras per mėnesį uždirba tik pusę šios sumos.