Praėjusios savaitės ketvirtadienį Plungėje lankėsi Sveikatos apsaugos ministerijos vadovas Aurelijus Veryga. Vizito metu ministras užsuko į šeimos kliniką „Inesa“ ir susipažino su šios pirminės sveikatos priežiūros įstaigos veikla.
Visų pirma svečias apžiūrėjo kliniką, trumpai šnektelėjo su jos gydytojais ir pacientais.
Vėliau „Inesos“ darbuotoja Giedrė Jankauskienė ministrui pateikė šiek tiek informacijos apie šią įstaigą.
Šeimos klinika „Inesa“ įkurta 2003 metais ir iki šiol sėkmingai dirba. Ji turi ne tik polikliniką Plungės mieste – aptarnaujamos Alsėdžių, Kulių ir Prūsalių ambulatorijos, Stanelių, Gegrėnų, Narvaišių, „Vičiūnų“ medicinos punktai. Pacientų daugėja: įsteigus kliniką prisiregistravusių gyventojų buvo 8 366, šiuo metu jų skaičius – 10 114. Dirba 69 darbuotojai, iš jų – 18 gydytojų: 8 bendrosios praktikos, po 1 pediatrą, psichiatrą, chirurgą, ginekologą, oftalmologą, 2 echoskopuotojai ir 4 odontologai, taip pat 31 medicinos slaugytojas ir dar 20 aptarnaujančiojo personalo.
Kalbėdama apie klinikoje vykdomas profilaktikos programas, G. Jankauskienė svečiui akcentavo, kad pagal storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programą praėjusiais metais buvo ištirti 1 066 žmonės. Iš jų teigiamą atsakymą gavo 285.
Dėl krūties piktybinių navikų profilaktikos atlikti mamografijos pernai buvo siunčiamos 215 moterų.
Dėl ankstyvojo priešinės liaukos vėžio 2017-aisiais patikrinti 322 vyrai. Iš jų 34-iems nustatytas padidėjęs prostatos specifinio antigeno kiekis.
Gimdos kaklelio citologinio tepinėlio paėmimo ir rezultatų įvertinimo programoje dalyvavo 296 moterys.
Apie didelę širdies ir kraujagyslių ligų tikimybę informuota 918 asmenų.
Silantu padengti 43 vaikų (nuo 6 iki 14 metų) dantys.
G. Jankauskienė atkreipė dėmesį, kad rajone daugėja sergančiųjų diabetu. Didesnis skaičius rodo, kad liga diagnozuojama anksčiau, o tada ir pagalba žmogui suteikiama greičiau.
Šeimos klinikoje „Inesa“ veikia diabeto mokymo kabinetas, tad skaičiuojama, kiek pacientų per metus apsilanko ir šiame kabinete. G. Jankauskienės teigimu, praėjusiais metais jame daugiausia apsilankė asmenų, norinčių išmokti diabetinės pėdos priežiūros.
Ministras domėjosi, ar fiksuojama, kiek procentų prisirašiusių pacientų, kuriems reikėtų, dalyvauja profilaktikos programose. Klinikos vyr. gydytoja Irena Taučienė atsakė, kad tokie skaičiavimai nedaromi, tačiau akcentavo, kad kiekvienais metais gydytojai peržiūri sąrašus žmonių, kuriems priklausytų pasitikrinti. Tuose sąrašuose – nemažai asmenų, kurie išvykę į užsienį. Kita kategorija – nors ir būna informuoti, žmonės tiesiog nesitikrina.
Pasinaudodama proga, I. Taučienė svečio pasiteiravo, ar neplanuojami pokyčiai, kad gydytojui nebereikėtų būti konspektuotoju ir perrašinėti krūvas dokumentų, taip pat ar negalvojama apie darbo krūvio mažinimą bendrosios praktikos gydytojams.
Kaip sakė A. Veryga, siekiama, kad pagaliau pradėtų veikti elektroninė sveikatos sistema. Tada gydytojams nebereikėtų rašinėti visokiausių pažymų, o tai atima kone pusę mediko darbo laiko. „Kai tai įvyks, daugiau galės pagelbėti slaugytojos, gydytojai galės atlikti savo tiesioginį darbą, nebereikės galvoti ir apie apylinkių mažinimą. Tik reikia dar palaukti“, – patikino ministras.
Susitikimo dalyviai turėjo ir daugiau klausimų ministerijos vadovui, tačiau dėl laiko stokos jie taip ir liko nepateikti. O medikams belieka tikėtis, kad geresni laikai tikrai ateis.