Jau visai netrukus, balandžio 12-ąją, Plungėje vyks gražus renginys, kuris pratęs šimtmečio Dainų šventės žygį per Lietuvą. Vienas iš jo simbolių – inkilas. Plungės kultūros centras kvietė ne tik prisijungti prie planuojamo šimtmečio Dainų šventės dalyvių ąžuolyno sodinimo mūsų miesto parke, bet ir dalyvauti „Inkilų eitynėse“, prieš tai atsiliepus į kvietimą padaryti savo inkilą.
Norinčiųjų netrūko. Štai Plungės „Ryto“ mokyklos bendruomenė padarė arti 120 inkilų! Bet, pasirodo, puiki iniciatyva sukėlė ir galvos skausmą, nes mokyklą pasiekė informacija su kvietimu į kultūros centrą pristatyti tik… porą inkilų! „Tai kur mes dėsime likusius, kam reikėjo tiek stengtis, o jei ir pristatysime visus, negi patys vaikai privalės juos nešti „Inkilų eitynėse“? Juk inkilai gana sunkūs, ne visi mokyklinukai tai gebės padaryti“, – savo nuogąstavimus redakcijai išsakė viena susirūpinusi „Ryto“ mokyklos mokinio mama.
Kad graži iniciatyva sukėlė šiokį tokį galvos skausmą, pripažino ir šios mokyklos direktorius Stanislovas Ivanauskas. Vadovas su šypsena ironizavo, kad kartais, pasirodo, iš noro būti geriems ir aktyviems tenka atsidurti keistoje padėtyje. Mat teko galvoti, kur reikės dėti tokią daugybę inkilų. „Mūsų mokiniai tikrai labai aktyviai atsiliepė į kvietimą: ir per technologijų pamokas darė, ir šeimose pagaminę atnešė. Taip surinkome daugiau nei šimtą inkilų“, – kalbėjo direktorius. Tikėtasi, jog visi jie bus išgabenti į Plungės kultūros centrą. Tačiau sulaukusi šios įstaigos darbuotojo žinios, jog kviečiama pristatyti tik porą inkilų, mokyklos bendruomenė sunerimo: kur dėti likusius? „Juk negalime tarpusavyje jų išsidalyti, tėveliai gali likti nepatenkinti“, – svarstė S. Ivanauskas. Vis dėlto visi inkilai buvo pristatyti į kultūros centrą.
„Inkilus padarėme, nuvežėme, bet ar mums juos reikės patiems nešti eisenoje? Iškyla nemažai klausimų dėl mokinių dalyvavimo, negi reikės liepti klasėms joje būtinai dalyvauti, ar už tai žymėti vaikams socialines valandas? Mūsų bendruomenė mielai pati pasirūpintų dalies inkilų iškėlimu, tačiau tai padarytume sau patogiu laiku, kurią kitą dieną, o ne kaip numatyta šventės programoje“, – svarstė „Ryto“ mokyklos vadovas.
Išgirdęs „Ryto“ mokyklos bendruomenės nuogąstavimus, Plungės kultūros centro direktorius Romas Matulis pažymėjo, jog šioje situacijoje turbūt labiausiai pritrūko komunikacijos. Tikrai visos įstaigos, organizacijos ar pavieniai žmonės galėjo atnešti inkilų tiek, kiek norėjo – jokių nurodymų esą nebuvo. Iš viso Plungės kultūros centre jų sulaukta apie 200. Taip, „Ryto“ mokykla jų pristatė daugiausiai. R. Matulis patikino, jog tikrai nė vienas inkilas neliks nepakabintas, kiekvienas sulauks savo gyventojo. Dalis jų bus panaudota planuojamai sukurti instaliacijai Senamiesčio centre, dalis – iškelti Plungės parke. Visi likę inkilai galiausiai bus patikėti Telšių miškų urėdijai, kuri ir pasirūpins, kad jie būtų iškelti miškuose.
Kultūros centro direktorius taip pat atkreipė dėmesį, jog „Inkilų eisenoje“ kviečiami dalyvauti tie, kurie nori, niekas neprivalo prisijungti per prievartą, greičiausiai joje žingsniuos kolektyvai, dalyvausiantys Dainų šventėje.