
Antradienį Savivaldybėje vyko Trišalės komisijos, kuriai pirmininkauja Plungės rajono profesinių sąjungų centro pirmininkas Egidijus Teodoras Liepa, posėdis. Daugiausiai dėmesio skirta „Vičiūnų“ grupei priklausančios UAB „Plungės kooperatinė prekyba“ darbuotojų bėdoms.
Šį klausimą ketinta svarstyti ir sausį vykusiame Trišalės komisijos posėdyje, tačiau tąkart neatvyko UAB „Plungės kooperatinė prekyba“ direktorius Algirdas Razma. Tikintis, kad bendrovės vadovas atsilieps į kvietimą dalyvauti kitame posėdyje, klausimas buvo atidėtas, bet A. Razma neatvyko ir šįkart.
Dar aname posėdyje nuspręsta į Trišalės komisijos posėdį kviesti ne tik A. Razmą, bet ir verslininkus vienijančių organizacijų vadovus – Lietuvos verslo darbdavių konfederacijos Plungės skyriaus pirmininką Voldemarą Bučių ir Plungės pramonininkų sąjungos pirmininką Joną Bačinską. Pastarieji posėdyje dalyvavo.
UAB „Plungės kooperatinė prekyba“ darbuotojų problemas pristatė šios įmonės profesinės sąjungos pirmininkė Vilma Kūrienė. Kaip ir ano posėdžio metu, prašė rasti bendrą kalbą su darbdaviu. Bėda, kad pastaruoju metu kone visi žemiausios grandies darbuotojai raginami savo noru pereiti į Klaipėdoje įsikūrusią firmą „Star jobs“. Ši įmonė užsiima darbuotojų nuoma. O „Plungės kooperatinės prekybos“ planuose – žemiausios grandies darbuotojų nebeįdarbinti, o juos išsinuomoti iš tuo užsiimančios agentūros.
„Žmonėms daromas spaudimas, jie po vieną kviečiami pokalbiui. Liepiama pereiti į „Star jobs“, žadama, jog perėjusieji vėl bus samdomi „Plungės kooperatinės prekybos“, Na, o nenorintiesiems grasinama atleidimu“, – pasakojo V. Kūrienė.
Anot profsąjungos lyderės, „Plungės kooperatinė prekyba“ nori atsikratyti darbuotojų, nemokėdama jiems išeitinių kompensacijų. O pažadas perėjusius darbuotojus samdyti esą nieko nereiškia – neva jau dabar dalis išėjusiųjų į „Star jobs“ dirbti nebekviečiami. Be to, esanti ir kita medalio pusė – išėjusiesiems teks dirbti už minimalų atlyginimą, jiems nebegalios kolektyvinė darbo sutartis ir jos suteikiamos socialinės garantijos. Dar nežinia, kiek žmogus bus kviečiamas dirbti, o kiek turės sėdėti namuose.
„Mūsų tikslas – kad žmonės, kaip ir iki šiol, turėtų nuolatinį darbą „Plungės kooperatinėje prekyboje“ arba, jei jau atleidžiami, gautų išeitines kompensacijas“, – sakė V. Kūrienė.
Praėjusiame posėdyje galvota, kad prieš „Plungės kooperatinę prekybą“, jei ji šitaip elgiasi su darbuotojais, reikėtų imtis kokių priemonių. Pavyzdžiui, nebesuteikti mokesčių lengvatų. Šįkart šios minties atsisakyta. Esą dar reikia džiaugtis, kad ta įmonė Plungėje yra ir kad tiek darbo vietų dar suteikia.
Ir Verslo darbdavių konfederacijos atstovas V. Bučius, ir vicemeras Juozas Šlepetis pritarė, kad imtis kažkokių priemonių dar per anksti. „Aš manau, kad geriausia išeitis – dialogas. Siūlau dar bandyti kviesti Algirdą Razmą, kalbėtis ir ieškoti kompromiso“, – sakė V. Bučius. Jam pritarė ir J. Šlepetis bei J. Bačinskas – juk sunkmetis, visi verslininkai ieško būdų sutaupyti, todėl nieko keisto, kad ir „Plungės kooperatinė prekyba“ permainų ėmėsi.
Taigi panašu, jog ta pačia tema bus rengiamas ir trečiasis Trišalės komisijos posėdis. Ar į jį atvyks visų laukiamas „Plungės kooperatinės prekybos“ vadovas, nežinia.