
Gegužės 19 diena buvo itin spalvinga, turininga ir turtinga renginių: popietę vyko turizmo konferencija, vėliau – „Muziejų nakties“ renginys. Abu jie puikiai inkrustavo gražiausią dienos brangakmenį – iškilmingą Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos konkurso „Geriausias kultūros centras 2016“ premijos įteikimo Rietavo kultūros centrui ceremoniją.
Nauja smaragdine žaluma pasidabinęs Rietavo parkas penktadienį prisipildė gyvybės. Vasariškai pasipuošę, šiltojo sezono pradžia besimėgaujantys rietaviškiai įsitaisė tvenkinio pakrantėje, tačiau šį kartą gėrėjosi ne paukštelių giesmininkų garsais, o Muzikantų saloje įsikūrusio Mykolo Kleopo Oginskio meno mokyklos pučiamųjų orkestro (vadovas Sigitas Saukalas) grojamomis melodijomis. Joms nutilus, svetingai atsivėrė kultūros centro durys…
Kultūros ministerijos skelbiamo konkurso „Geriausias 2016 metų kultūros centras“ premijos skiriamos už paskutiniųjų 5 metų aktyvią, kūrybingą ir novatorišką kultūros centrų veiklą, puoselėjant etninę kultūrą, mėgėjų meną, kuriant menines programas, plėtojant švietėjišką (edukacinę), pramoginę veiklą, tenkinant bendruomenės kultūrinius poreikius ir organizuojant profesionalaus meno sklaidą. Skiriant premijas taip pat atsižvelgiama į kultūros centrų patalpų ir darbo organizavimui reikalingų priemonių būklę, kultūros ir meno darbuotojų kvalifikaciją.
Įvertinus visus šiuos punktus, Rietavo kultūros centras pripažintas geriausiu pirmoje kategorijoje.
Įspūdingas laimėjimas – įspūdinga ir jo įteikimo ceremonija. Vasariškai papuoštoje scenoje pirmoji pasirodė renginio vedėja Eglė Fabijonavičienė. Ją atlydėjęs merginų pulkelis surinko ir į didelį stiklo indą sudėjo scenoje „pabirusius“ akmenis. „Ar šis indas jau pilnas?“ – žiūrovų klausė vakaro vedėja. Šis klausimas skambėjo dar ne kartą, mat indą kas didesniais akmenukais, kas skaldele ar smėliu renginio metu pildė visi kultūros centro kolektyvai.
Turbūt neįsivaizduojame iškilmių Rietave be ilgesingojo M. K. Oginskio polonezo. Pasigirdus pirmiesiems jo akordams, polonezo žingsniu į sceną žengė dvariškiais virtę „Trepsio“ šokėjai (vadovė Rima Pleškienė). Juos keitė rožinės princesės – mažosios šokėjėlės (vadovė Aldona Mickuvienė). Į kultūros pynę įsipynė Aidos Liutikienės vadovaujami folkloro ansamblis „Kadaginis“ ir kaimo kapela „Subata“, nuotaikingosios „Šarkelės“ (vadovė Aldona Mickuvienė), balsingasis choras „Jūrava“ (vadovė Vytautė Jonuškienė).
Ir kiekvienas jų į stiklo indą atnešė savąją dalį. Kol ant akmenų buvo užpilta juodžemio, o direktorė Birutė Gedminaitė pasodino kultūros daigą. Kaip paaiškino vedėja E. Fabijonavičienė: „Dabar indas jau pilnas. Didieji akmenys jame – tai kultūros pamatai: tradicijos ir tęstinumas. Smulkūs akmenėliai – kūrėjai, kultūros puoselėtojai, kolektyvų nariai. Smėlis subiręs tarp didelių ir smulkių akmenėlių – tai neatsiejama kultūros dalis, be kurios kultūros vyksmas būtų nevisavertis, – tai žiūrovai. Juodžemis – auganti karta, kuri vis papildo mūsų gretas. Ši skirtingų formų dermė, veikdama kartu, užaugina gausų kultūros derlių. Augimas nėra savaiminis procesas, todėl daigą būtina laistyti atsakingumo, atsidavimo, sąmoningumo, rūpestingumo, kūrybos ir meilės lietumi. Kiekvienas gali savyje auginti kultūrą ir kurti.“
Po tokių prasmingų žodžių įteikti apdovanojimą Rietavo kultūros šeimai pakviestas Lietuvos nacionalinio kultūros centro direktorius Saulius Liausa.
Nuostabaus reginio sužavėtas svečias negailėjo rietaviškiams gražių žodžių. „Man garbė būti savo istorija garsiame Rietave. O jums tenka garbė jame gyventi. Geriausio kultūros centro premiją įstaiga per savo veiklos metus gali gauti tik vieną kartą, o rietaviškiai tai sugebėjo padaryti du kartus –2005 metais antrojoje kategorijoje, 2016-aisiais – jau užaugę iki pirmosios kategorijos. Ir XXI amžiuje Rietavas yra Lietuvos kultūros židinys“, – įteikdamas premiją kalbėjo S. Liausa.
Priėmusi apdovanojimą kultūros centro vadovė B. Gedminaitė kolegoms dėkojo už įvertinimą, vietos valdžiai – už keliamus aukštus reikalavimus, meno kolektyvams – už puikų darbą. Prisiminti ir buvusieji kultūros centro direktoriai, kurie padėjo pagrindus dabartinei veiklai. Neužmiršti ir žiūrovai – jų pusėn skriejo padėka už palaikymą, kultūros renginių lankymą.
Kultūros darbuotojus, saviveiklos kolektyvų dalyvius sveikino ir Rietavo savivaldybės meras Antanas Černeckis, padėkas įteikęs meno kolektyvų vadovams R. Pleškienei, A. Liutikienei, V. Jonuškienei, A. Mickuvienei, Vincui Andriuškai, Arūnui Gedmantui, akompanuotojai Vilmai Jokūbauskaitei. Padėkota ir kūrybiniams darbuotojams – Egidijui Griciui, E. Fabijonavičienei, garso ir šviesos operatoriui Mariui Gailiui. Padėkos raštai įteikti ir filialų vadovams – Nerijui Jasinskui, Irenai Liškuvienei, Virginijai Budrienei, Jovitai Vitkienei. Apdovanojimų grandinę užbaigė nuoširdžiausia padėka įstaigos vadovei B. Gedminaitei.
Pagrindinė mero dovana taip ir liko intriga. Įteikdamas ją, Savivaldybės vadovas tik prasitarė, kad pildo kultūros centrui duotą pažadą.
Su gėlėmis į sceną lipo ir rietaviškių šlovės valanda pasidžiaugė Seimo narys Jurgis Razma.
Rietavo kultūros centras kultūros daigus augina jau beveik septynis dešimtmečius. Juos puoselėjo ne vienas vadovas. Du iš jų – Romualda Durkienė ir Vytautas Kažukauskas – dalyvavo šventėje ir linkėjo kolegoms: „Dainuokit, šokit, grokit!“
Rietavo kultūrininkai koncertuodami važinėja po visą Lietuvą, jie aktyviai dalyvauja festivaliuose, kur kaskart susiranda naujų draugų. O kad jų ratas labai platus, galėjo įsitikinti visi šventės dalyviai – pagerbti premijos laimėtojų atvyko gausus būrys kultūros centrų vadovų iš visos Lietuvos, kartu su jais – ir Lietuvos kultūros centrų asociacijos Telšių apskrities tarybos narys, Nevarėnų kultūros centro direktorius Albinas Šmukšta. Lyg iš gausybės rago pylėsi kolegų linkėjimai ir dovanos, o joms išsekus, į sceną lipo kiti sveikintojai –
Rietavo įstaigų vadovai.
Prie visų linkėjimų prisidėjo ir Dievo palaimos kultūros nešėjams linkėjo Rietavo parapijos klebonas Antanas Gutkauskas.
Ištikimieji kultūros kolektyvų draugai – žiūrovai – jiems atsidėkojo gausiais plojimais.