2005 metais UAB „Plungės bioenergija“, laimėjusi projektą ir pasirašiusi sutartį su Ūkio ministerija bei Lietuvos verslo paramos agentūra, iš Europos Sąjungos ir mūsų valstybės biudžeto gavo 5,598 mln. Lt paramą biošiluminei elektrinei įrengti. Praėjusių metų gruodį laikinasis ūkio ministras Vytas Navickas parašė įsakymą, kuriuo nutraukė minėtąją sutartį ir „Plungės bioenergiją“ įpareigojo į valstybės biudžetą grąžinti visą gautąją paramą.
2005 metų gegužės mėnesį Ūkio ministerija per Lietuvos verslo paramos agentūrą aštuonioms šalies bendrovėms skyrė ES struktūrinių fondų paramą. Lėšos dalytos pagal Bendrojo programavimo dokumento 1.2 priemonę „Energijos tiekimo stabilumo, prieinamumo ir didesnio energetikos efektyvumo užtikrinimas“. Tarp paramos prašytojų buvo ir UAB „Plungės bioenergija“, panorusi įrengti biošiluminę elektrinę ir pateikusi projektą „Elektros ir šilumos gamybos bendrame technologiniame cikle proceso ir aplinką tausojančių technologijų įdiegimas UAB „Plungės bioenergija“.
Tąkart projektus buvo pateikusios 32 bendrovės, parama, kaip jau minėjome, skirta 8. Tarp paremtųjų pateko ir „Plungės bioenergija“, kuriai iš ES struktūrinių fondų ir šalies biudžeto 2005 metų birželio 20 dienos ūkio ministro įsakymu skirta beveik 5,6 mln. Lt. Plungės bendrovės pateiktas projektas tuomet įvertintas ypač gerai. Mat planuota įrengti medienos atliekomis kūrenamą elektrinę, diegti aplinką tausojančias technologijas, gaminti pigią šilumos (o vėliau – ir elektros) energiją. Tikėtasi, jog, įgyvendinus projektą, „Plungės bioenergija“ taps technologiškai viena iš moderniausių šios srities įmonių Lietuvoje.
Tačiau įmonės veikla nebuvo tokia, kokios tikėtasi. Įrenginiai nuolat gesdavo, dėl to mažėjo ir bendrovės apyvarta, ir pelnas. Šilumos verslas „Plungės bioenergijai“ buvo nuostolingas. Pavyzdžiui, 2006 metais bendrovė iš šilumos verslo patyrė 178 tūkst. Lt nuostolį, 2007 metais – net 1,9 mln. Lt. Tokius duomenis įmonė pateikė savo pelno (nuostolių) ataskaitoje. Panašu, jog ne ką geresnė padėtis buvo ir 2008-aisiais.
Vienintelis įmonės šilumos generavimo įrengimų kuras – medienos skiedros, skystasis kuras naudojamas tik technologinėms reikmėms. Vienintelis „Plungės bioenergijos“ pagamintos šilumos energijos pirkėjas yra UAB Plungės šilumos tinklai.
Valstybinė energetikos inspekcija, pernai atlikusi Lietuvos energetikos įrenginių eksploatavimo būklės 2006-2007 metų apžvalgą, konstatavo, kad šilumos tiekimas Plungės miestui nėra patikimas. Mat įrenginius, turinčius veikti suderintu režimu, aptarnauja skirtingų įmonių personalai. Personalų tarpusavio santykiai, operatyvinis pavaldumas, darbo režimas, avarijų likvidavimas ir t. t. nėra reglamentuoti, o įteisinti tik sutartimis tarp UAB Plungės šilumos tinklų ir UAB „Plungės bioenergija“. Šilumos tiekimo įmonėms trūksta apyvartinių lėšų, kurios atkuriamos imant paskolas iš bankų.
Kaip jau minėjome, praėjusių metų gruodžio 9-ąją, paskutiniąją savo darbo dieną, laikinasis ūkio ministras Vytas Navickas pasirašė įsakymą, kuriuo nutraukė pagalbos teikimo „Plungės bioenergijai“ sutartį ir paliepė bendrovei visas paramos lėšas grąžinti į valstybės biudžetą. Motyvas – „Plungės bioenergija“ iš esmės pažeidė sutartį, kurią 2005 metų liepos 8-ąją pasirašė su Ūkio ministerija ir Lietuvos verslo paramos agentūra.
Įsakyme nurodyta, jog „Plungės bioenergijos“ netinkamų išlaidų suma yra 11 196 037 Lt. Pusė šios sumos – 5,59 mln. Lt – ES struktūrinių fondų (apie 3,9 mln. Lt) ir valstybės parama (apie 1,7 mln. Lt). Ją per 30 dienų bendrovė ir turinti grąžinti.
Kaip sakė „Plungės bioenergijos“ direktorius Vytautas Praninskas, žinia apie sutarties nutraukimą bendrovei buvusi lyg perkūnas iš giedro dangaus. Sutartis esą nutraukta vienašališkai, oficialiai nepateikus jokių pretenzijų. Ką „Plungės bioenergija“ ketina daryti? Ar grąžins pinigus į valstybės biudžetą? „Kol kas nieko nesiruošiame grąžinti. Ministro įsakymą esame apskundę Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui. O kol kas su Ūkio ministerija vyksta derybos. Artimiausiu metu turėtume sutarti, ar viską baigsime taikiai, ar bylinėsimės. Tačiau su ministro įsakymu mes nesutinkame“, – sakė V. Praninskas.
Plungės šilumos tinklų direktorius Petras Piekus sakė apie minėtąjį ministro įsakymą girdėjęs, bet komentuoti jo negalįs. „Žinau tik tiek, kad „Plungės bioenergija“ kreipėsi į teismą, kad vyksta derybos. Kuo viskas baigsis, neaišku, tačiau dabar įmonė dirba kaip dirbusi, netgi kažkiek geriau nei anksčiau“, – sakė P. Piekus. O kaip „Plungės bioenergija“ dirbo anksčiau? Pasak Šilumos tinklų vadovo, blogiausia tai, kad jų darbas nėra nuoseklus – tai daug šilumos energijos pagamina, tai mažai. „Mes esame pirkėjai, be to, atsakingi prieš vartotojus, todėl norime, kad tiekimas būtų patikimas“, – sakė direktorius.