Viena iš skundų ir diskusijų neišsemiamų temų – šiukšlės. Dėl jų gyventojams klausimų ir nepatogumų kyla kone kiekvieną dieną. Neseniai „Plungė“ rašė apie uždarosios akcinės bendrovės Telšių regiono atliekų tvarkymo centro planus Jėrubaičiuose statyti pastatą – naudotų daiktų keityklą. Ketvirtadienį vykusiame Plungės rajono savivaldybės tarybos posėdyje bendrovės direktorius Vidimantas Domarkas politikams pateikė informacijos apie tai, kiek šiukšlių surenkama, kaip rūšiuojama, kokie reikalavimai atkeliauja ir pan. Informacija naudinga ir reikalinga. O posėdžio pabaigoje tarybos narys Giedrius Ramanauskas kolegoms ne tik perdavė gyventojų pagalbos šauksmą, bet ir patekė pikantiškų vaizdų.
G. Ramanauskas kalbėjo, kad į jį kreipėsi ne vienas plungiškis su istorijomis apie bėgiojančias dideles žiurkes, užterštus melioracijos kanalus. Manydamas, jog žmonės tirština spalvas ir per jautriai reaguoja, jis nutarė įsitikinti savo akimis. Nuvyko į vietą – Lentpjūvės g. 8. Kad gyventojų skundai turi pagrindo, politikas įsitikino ne tik akimis, bet ir nosimi.
„Nuvažiavau, išlipau iš mašinos, lauke – 6–7 laipsniai šilumos, bet kvapas nemalonus. Pilna visokių šiukšlių, melioracijos kanale plaukioja neaiškios konsistencijos teršalai, kurie, panašu, teka į Oginskių parko tvenkinį“, – niūrų vaizdelį piešė G. Ramanauskas.
Jo žiniomis, prieš metus Aplinkos apsaugos departamentas šioje teritorijoje atliko patikrinimą ir nustatė, kad nėra jau taip blogai. Tiesa, tai politikui patvirtino ir gyventojai – prieš metus teritoriją valdanti uždaroji akcinė bendrovė „Ekoservice“ buvo gerokai apsitvarkiusi ir tokios baisios problemos, kuri vėl išlindo šiemet, nebebuvo.
Minėtojoje teritorijoje bendrovė turėtų rūšiuoti pakuočių atliekas. Tik kaip sakė ir nuotraukose užfiksavo G. Ramanauskas, to rūšiavimo ten nesimato. „Nuo gatvės žiūrint dar taip baisiai neatrodo. Nors, tiesą sakant, tvora toje teritorijoje nelabai egzistuoja, atliekos sukrautos nežinia iš kokių laikų… Dronu darytos nuotraukos dar iškalbingesnės. Panašu, kad be jokio rūšiavimo atliekos pilamos į teritoriją, ir tiek“, – pasakojo tarybos narys.
Prie bendrovės valdomos teritorijos jis buvo nuvykęs dar darbo metu, tačiau rūšiavimo angaruose rūšiuotojų neišvydo, nematė ir technikos ar įrenginių.
G. Ramanauskui labiausiai nerimą kėlė tai, kas suteka į paviršinių lietaus nuotekų kanalus. „Kas juose dedasi ir kokia konsistencija ten suteka? Ką mes kaip Savivaldybės tarybos nariai ar meras galėtume šioje vietoje padaryti? Mažų mažiausiai bent iš grunto, gruntinių vandenų paimti kelis mėginius“, – siūlė kolegoms jis.
Politikas svarstė, jog gal Telšių regiono atliekų tvarkymo centras priimtų atgal į savo teritoriją rūšiuoti atliekas. „Kol „Ekoserviso“ teritorijoje nekilo gaisras, nes ji visiškai neprižiūrima ir, kiek suprantu, visiškai neadministruojama“, – kalbėjo politikas.
Kolega Adomas Zamulskis jam antrino: „Tikrai žmonės skundžiasi ir ypač vasarą sako: „Atvažiuokit. Pamatysite, kaip mes gyvename ir kokie gyvūnai bėgioja.“
Kadangi minima teritorija – privati nuosavybė, vargu ar kas nors iš Savivaldybės administracijos ar pats meras galėtų ten įvesti tvarką. Tad rajono vadovui Audriui Klišoniui liko tik padėkoti už atkreiptą dėmesį ir paprašyti pasidalyti surinkta informacija, kuri bus perduota Aplinkos apsaugos departamentui, kur, beje, dirba ir Savivaldybės tarybos narys – Česlovas Kerpauskas.
G. Ramanausko klausimą perdavėme Telšių regiono atliekų tvarkymo centro vadovui V. Domarkui. „Nuo norų čia niekas nepriklauso“, – trumpai atsakė jis. O jei visai rimtai, kaip paaiškino V. Domarkas, licencijuotos pakuočių atliekų tvarkymo organizacijos – viešoji įstaiga „Žaliasis taškas“ bei gamintojų ir importuotojų asociacija „Gamtos ateitis“ – skelbė konkursą, kas dešimtyje regionų rūšiuos pakuočių (plastiko ir popieriaus – aut. past.) atliekas. Telšių regione šias paslaugas teikia jau minėtoji „Ekoservice“.
„Mano žiniomis, teritorijoje nevyksta joks rūšiavimas. Aš tai pavadinčiau perkrovimu. Atvežtas atliekas bendrovė susikrauna ir išsiveža į Šiaulius“, – detalizavo V. Domarkas.
Anot jo, jei Telšių regiono atliekų tvarkymo centras būtų skelbęs tokį konkursą, tada būtų galima kalbėti apie sankcijas, baudas ar panašiai, o dabar bendrovė jokios įtakos daryti negali.
Norėjome išgirsti ir minėtos bendrovės atstovų komentarą. Tačiau paaiškėjo, kad gamybos padalinio vadovė šiuo metu atostogauja, o ją pavaduojanti kolegė, informacijos suteikti negalėjo. Deja, bet ir gamybos padalinio direktorei priskambinti negalėjome.
Taigi lieka tik tikėtis, kad aplinkosaugininkai į gautą pranešimą reaguos operatyviai ir nelauks planinio patikrinimo, kurio metu ir vėl nieko baisaus neaptiks.