
Praėjusiame „Plungės“ numeryje rašėme, kad Plungės r. savivaldybės taryba posėdžio metu, kuris vyko birželio 28 dieną, po ilgų diskusijų ir ginčų pritarė, jog viešoji įstaiga Plungės rajono greitoji medicinos pagalba (GMP) paslaugas teiks ne tik plungiškiams, bet nuo liepos 1 d. ir Rietavo savivaldybės gyventojams. Tačiau taip neįvyko. Kas atsitiko, kad „tuoktuvės“ paskutinę akimirką iširo?
Rietavo ir Plungės greitųjų susijungimas turėjo vykti remiantis LR sveikatos apsaugos ministro 2010 metų gruodžio 27 d.
įsakymu Dėl greitosios medicinos pagalbos teikimo ir išlaidų apmokėjimo tvarkos aprašo patvirtinimo. Priminsime, kad įsakymo 9 punkte buvo nurodoma: „GMP įstaigoje vienu metu privalo dirbti ne mažiau kaip dvi brigados. Jeigu nustatytoje teritorijoje negali būti užtikrintas dviejų GMP brigadų darbas, GMP paslaugų teikimo funkciją paslaugas teikiančios įstaigos steigėjas turi perduoti kitai (artimiausiai) GMP paslaugas teikiančiai įstaigai“.
Remiantis šiuo įsakymu, nuo liepos 1 d.
į rietaviškių iškvietimus turėjo vykti Plungės GMP. Rietavo savivaldybė neprieštaravo pačiam perdavimui, bet norėjo būti dalininkais ir dalyvauti
priimant vienokius ar kitokius sprendimus. Kaip rašėme, dėl to ir kilo didžiausi ginčai, Plungės valdžia savo nenorą priimti Rietavą dalininkais motyvavo tuo, jog šie iš anksto nepateikė jokių konkrečių dalininkystės sąlygų. Vargais negalais buvo sutarta dėl paslaugų teikimo, tačiau kaimynų noras būti dalininkais atmestas.
Kitą dieną, kai buvo rengiamas straipsnis, kalbinta Plungės GMP direktorė Marytė Mažonienė sakė „Plungei“, kad jau kone važiuoja į Šiaulių teritorinę ligonių kasą pasirašyti sutarties dėl paslaugos teikimo rietaviškiams.
Bet atsitiko taip, kad po mūsų pokalbio su direktore sutarties pasirašymas buvo sustabdytas. Pasirodo, birželio 28 d.
LR sveikatos apsaugos ministras Raimondas Šukys anksčiau minėtojo įsakymo 9 punktą pakeitė ir išdėstė kiek kitaip: „Savivaldybės teritorijoje vienu metu privalo dirbti ne mažiau kaip dvi GMP brigados. Jeigu savivaldybės teritorijoje negali būti užtikrinamas dviejų GMP brigadų darbas, GMP paslaugų teikimo funkciją paslaugas teikiančios įstaigos steigėjas turi perduoti kitai GMP paslaugas teikiančiai įstaigai. GMP paslaugas teikianti įstaiga privalo užtikrinti racionalų GMP pastočių išdėstymą kiekvienos aptarnaujamos savivaldybės teritorijoje“.
Ko gero, esminis pasikeitimas tas, kad šiame punkte nebeliko reikalavimo paslaugų teikimą perduoti artimiausiai Savivaldybei. Būtent tokia pataisa ir sustabdė jau kone įvykusį procesą. Deja, apie šį pokytį „Plungės“ redakcija sužinojo tik tada, kai straipsnis jau buvo išspausdintas.
Lyg iš dangaus nukritus tokiai naujienai kilo klausimų. Kaip čia atsitiko, kad tą pačią dieną, kai vyko Plungės savivaldybės tarybos posėdis, buvo pakeistas įsakymas? Ar Plungės ir Rietavo greitųjų susijungimo procesas atšauktas, o gal visai nutrūko? Į šiuos klausimus galėjo atsakyti Rietavo savivaldybės administracijos direktorius Vytautas Dičiūnas. Taigi telefonu jį ir kalbinome.
V. Dičiūnas neslėpė, jog įsakymo pakeitimas atsirado tada, kai Rietavo savivaldybė skubos tvarka kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją, prašydama mėnesiui pratęsti Rietavo GMP paslaugų teikimo sutartį su Valstybine ligonių kasa, nes sklandus paslaugų teikimo funkcijos perdavimas nepavyko. Direktorius apgailestavo, jog su Plungės politikais sunkiai sekasi rasti kompromisą. „Mes nedeginam tiltų su Plunge, bet dairomės ir į kitus partnerius, kad rietaviškiai neliktų be šios paslaugos. Sunku, kai mūsų negirdi artimiausi kaimynai“, – apie bendradarbiavimą su Plunge kalbėjo V. Dičiūnas. Anot jo, be Plungės rietaviškiai gali rinktis Klaipėdos, Telšių ar Gargždų GMP paslaugas teikiančias įstaigas. „Mes neskubam pulti į kitą glėbį, bandysim rasti sprendimą“, – sakė V. Dičiūnas.
Štai tokia susiklostė situacija. Panašu, laukia naujos nelengvos derybos ir koziriai šįkart rietaviškių rankose.
Išeitų, kad dar kartą pasitvirtino liaudies išmintis – neperšokęs griovio nesakyk op.