
Karingieji kuršiai išnyko, bet jų kraujas neduoda ramybės baltų palikuonių gysloms. Jei jums įdomu daugiau sužinoti apie šią ypatingą gentį – Skuodo muziejuje apie ją sukaupta turtinga eksponatų kolekcija. Be to, šiemet sukanka dvi kone magiškos datos: 1170 metų nuo Apuolės paminėjimo ir 770 metų, kai pirmąkart užrašytas Skuodo vardas. Muziejus šioms progoms labai ruošėsi ir laukia jūsų su įdomiomis ekspozicijomis, kurių viena mena net garsią juodosios archeologijos bylą.
Intriguojanti Apuolė
Skuodą kiekvienam tautiečiui vertėtų aplankyti ne mažiau nei garsiąją Gedimino pilį. Kodėl? Mat šis kraštas – seniausios Lietuvos istorijos liudininkas. Baltų gyvenimo likučius ir jų palaikus čia tebesaugo vaizdingoji Apuolė – anksčiausiai rašytiniuose šaltiniuose paminėta Lietuvos gyvenvietė. Užkopkite ant jos piliakalnio ir pabandykite pajusti ten tebesklandančią protėvių dvasią – ji tokia galinga, kad tikrai atsilieps jums iš amžių glūdumos. Serialai nublanksta prieš kovingumą ir intrigas, kurios dėjosi šioje žemėje pirmojo tūkstantmečio pradžioje, kai kailiais apsisiautę kuršiai įnirtingai bandė sužlugdyti savo priešus – danų ir suomių vikingus. Šiame krašte galėsite pasilenkti ir prie pagonių šventykloje stovėjusio Šilalės aukuro akmens bei paprašyti pagonių dievų pagalbos. Jei norite įsitikinti, ką jie sugeba, nuvykite į Šauklių riedulyną. Legenda byloja, kad ten mėtosi ne šiaip sau akmenys – tai suakmenėję švedų kariai, pagonių dievų nubausti, kad lindo pas narsiuosius kuršius.
Visą šią įdomią istoriją vienoje vietoje rasite nuvykę į Skuodo miestą. Neseniai ten atnaujintas muziejus, kurio vienas pagrindinių tikslų – kaupti Kuršių žemės ir Apuolės krašto istorines vertybes. „Šiuo profiliu Skuodo muziejus išsiskiria iš kitų Žemaitijos zonos muziejų, kur kuršiškos pakraipos nėra“, – pabrėžia jo direktorė Aldona Ozolienė.
Beje, šiemet sukanka ir magiška data – 770 metų, kai Skuodo vardas pirmą kartą paminėtas istoriniuose rašytiniuose šaltiniuose: 1253 m. Kuršo vyskupas Henrikas ir Vokiečių ordinas pasirašė sutartį dėl Pietų Kuršo padalijimo į tris dalis. „Šia proga muziejuje parengtos istorinės ir tautodailės parodos, kuriose eksponuojama 770 eksponatų“, – pasakoja Skuodo muziejaus istorikė Joana Šleinienė. Gegužės 18 dieną muziejuje vyks archeologinės ekspozicijos „Atodangos. Apuolei 1170“ atidarymas. Tiek metų prabėgo nuo tada, kai 853 m. Rimberto kronikoje paminėtas jos vardas. Bene labiausiai intriguojanti yra šiai progai parengta paroda, kurioje pristatoma dalis 2009 m. konfiskuotų radinių iš pirmosios stambios juodosios archeologijos bylos per visą Lietuvos Nepriklausomybės laikotarpį. Be to, galėsite susipažinti ir su svarbiausiais 1928–1932 metų Apuolės archeologinio komplekso tyrimais. Taigi šiai progai muziejus nuveikė išties nemenką darbą, jėgas suvienijęs su Lietuvos nacionaliniu muziejumi ir Vytauto Didžiojo karo muziejumi.
Kitos įdomybės
Muziejaus direktorė A. Ozolienė informuoja, kad po neseniai įvykusios rekonstrukcijos muziejuje atsirado daug permainų – prasiplėtė erdvės, nupirkta nauja įranga, įdiegtos šiuolaikinės technologijos. Interaktyvūs vaizdai, viktorinos, mįslės, dėlionės ir kitos atrakcijos garantuos, jog laikas muziejuje neprailgs ir mažiausiems lankytojams.
Daugeliui smalsu, kaip senų senovėje gyveno žmonės, kokia buvo jų buitis ir kasdienybė? Skuodo muziejaus istorikė J. Šleinienė patikina, kad apie tai pasakoja gausūs muziejaus eksponatai, o pabandyti geriau patirti kviečia edukacijos. Beje, Žemaitija garsėja nuostabiais medžio drožiniais, tautodaile, todėl tikrai verta apžiūrėti ekspoziciją, skirtą šios krašto liaudies menininkams.
Tiems, kuriems reikia veiksmo ir judesio – prašom. Muziejuje veikia nuolatinė ekspozicija apie sportą Skuode, kur akcentuojama seniausias tradicijas šiame krašte turinti sporto šaka – motobolas. Jei apie tokį negirdėjote, tai kažkas panašaus į motociklu žaidžiamą futbolą. Iš to, kad šis sportas papuolė į muziejų, galima suprasti, kad kamuolį motociklo ratais skuodiškiai varinėjo tikrai neblogai.
Minint, kas svarbu šiam kraštui, negalima apeiti ir kilmingųjų. Muziejus kviečia pasidomėti šio miesto įkūrėju Jonu Chodkevičiumi ir tuo, ką laimėjo šis kraštas, kai pradedant XVI amžiumi keturis šimtus metų buvo didikų Chodkevičių ir Sapiegų valdžioje.
Skuodo muziejuje nuolat vyksta įvairūs renginiai: koncertai, atviros edukacinės ir istorinės dienos, parodos. Direktorė A. Ozolienė pabrėžia, kad svečiuose labai laukiami kaimyninių rajonų gyventojai. Prieš apsilankydami daugiau informacijos galite paieškoti interneto svetainėje www.skuodomuziejus.lt. Ten skelbiama apie vyksiančius renginius, ekspozicijų atnaujinimą, galima pasiskaityti straipsnių istorine tematika ar net pažaisti edukacinius žaidimus. Na, o greitos ir trumpos informacijos ieškokite muziejaus feisbuko paskyroje „Skuodo muziejus“.
Užs. Nr. S-337