Birželio 8 d. Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejaus bičiuliai buvo pakviesti į kiek neįprasto formato renginį – gurkšnodami arbatą jie klausėsi Simono Stanevičiaus pasakėčios „Arklys ir meška“, kurią lietuviškai ir angliškai perskaitė karo pabėgėlė iš Charkovo rajono Iryna Degovtsova.
Renginio iniciatorė – rietaviškė Rūta Budrytė. Buvusi anglų kalbos mokytoja muziejaus darbuotojams papasakojo apie pažintį su Iryna, taip pat buvusia anglų kalbos mokytoja, kurios siekis – gyvenant Rietave prisiliesti prie Lietuvos kultūros per kalbą.
Iryna išmoko lietuviškai skaityti S. Stanevičiaus pasakėčią „Arklys ir meška“ ir norėjo, kad jos skaitomą kūrinį išgirstų lietuviška auditorija.
Rietaviškiai, dalyvavę susitikime su I.Degovtsova, ne tik klausėsi, kaip skamba rusakalbės moters skaitoma dar 1829 m. lietuvių rašytojo sukurta pasakėčia, bet ir sužinojo, kodėl pasirinktas būtent šis kūrinys.
Pasakėčią „Arklys ir meška“ Iryna išgirdo dar jaunystėje iš bendraklasio, kuris lankydavosi Lietuvoje. Laiko tėkmėje ją užmiršo, bet, atvažiavusi į Lietuvą, moteris pasakėčią prisiminė. Tiesa, gana miglotai – nežinojo nei kas kūrinio autorius, nei apie ką joje rašoma, išskyrus arklį ir mešką.
Ir čia į pagalbą atėjo mūsų jau minėta R. Budrytė. Sužinojusi iš Ukrainos emigravusios kolegės norą, rietaviškė išsiaiškino, kas tai per kūrinys ir kas jo autorius.
„Pasakėčiai jau greitai 200 metų, o ji tokia aktuali. Supančiotas arklys ir grandinę velkanti meška S. Stanevičiaus kūrinyje atspindėjo aukštaičių ir žemaičių valstiečių padėtį baudžavinėje priespaudoje, bet juk taip jautėsi ir visos šalys, buvusios sovietinės Rusijos priespaudoje“, – kalbėjo apie pasakėčioje paliestos temos aktualumą I. Degovtsova.
Moteris perskaitė ir internete rastą anglišką pasakėčios tekstą (vertėjas nežinomas). Kaip pati sakė: „Dėl įdomumo, kad išgirstumėte kaip kūrinys skamba kitoje kalboje“. Skaitovė dėkojo R. Budrytei ir bendrabučio komendantei Aušrai Petrylienei už pagalbą mokantis skaityti pasakėčią lietuviškai.
Susitikimo dalyviai ta proga prisiminė S. Stanevičiaus, tituluojamu vienu iš garsiausių XIX amžiaus lietuvių rašytojų, gyvenimo faktus.
Paliesta moteriai labai jautri karo Ukrainoje tema – Charkove likęs jos vyras, du sūnūs kovoja fronte.
„Tikiu Ukrainos pergale…Bet baisu, kai galvoji apie kare paaukotas gyvybes, sulaužytus žmonių likimus“, – neslėpė jausmų moteris.