Plungės parko erdvės po metų pertraukos vėl atviros pačioms gražiausioms rimtosios – klasikinės – muzikos melodijoms – rugpjūčio 25 dieną čia prasidėjo jau XIII tarptautinis Mykolo Oginskio festivalis. Plungiškiai rugpjūčio pabaigos turbūt nebeįsivaizduoja be šios šventės atidarymo, kad ji laukiama, įrodo būriai žmonių, norinčių dalyvauti koncertuose. Taigi šeštadienį parke vėlgi gausiai rinkosi miesto gyventojai ir jų svečiai – garsas apie festivalį seniai yra pasklidęs ne tik už Plungės, bet ir šalies ribų.
Dar prieš prasidedant festivalio atidarymo iškilmėms, parko lankytojus džiugino Mykolo Oginskio meno mokyklos pučiamųjų instrumentų orkestro atliekama muzika. Charizmatiško vadovo Artūro Urniežiaus vadovaujami jaunieji muzikantai dovanojo klausytojams gerą nuotaiką virtuoziškai grodami įvairiausias melodijas, o šie negailėjo jiems aplodismentų.
„Džiaugiuosi galėdamas paskelbti muzikos ir meno šventės pradžią Plungėje“, – sveikindamas gausiai susirinkusius žmones į jau tryliktą kartą rengiamą Tarptautinį Mykolo Oginskio festivalį, sakė Žemaičių dailės muziejaus direktorius Alvidas Bakanauskas. Savo kalboje akcentavęs pasididžiavimą kasmet vis gražėjančiu mūsų miestu, čia gyvenančiais talentingais žmonėmis, direktorius kvietė būti savo krašto patriotais: „Plungę turime tik vieną, laikykime ją giliai širdyje.“
Festivalio pagrindinė organizatorė – visuomeninė organizacija Plungiškių draugija. Kalbėdamas atidarymo iškilmėse draugijos prezidentas Liudas Skierus priminė jos atkūrimo momentą – prieš penkiolika metų šios minties įgyvendinimo ėmėsi plungiškis, Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, verslininkas ir pramonininkas Bronislovas Lubys. Jis – ir pagrindinis Mykolo Oginskio festivalio mecenatas. Atkurtos Plungiškių draugijos prezidentu tapęs B. Lubys anapilin išėjo 2011-aisiais. Šiais metais yra minimos 80-osios šio iškilaus žmogaus gimimo metinės.
Pasak L. Skieraus, Plungiškių draugija buvo atkurta tam, kad suburtų ne tik Plungėje gyvenančius žmones, bet ir tuos, kurie čia gimė, bet yra išvykę gyventi ir dirbti kitur, kad per bendrystę gimtų geri darbai Plungės ir jos gyventojų labui. Vienas tokių darbų – Tarptautinis Mykolo Oginskio festivalis.
Kad mecenatystės, kultūros ir meno tradicijos mūsų krašte senos, džiaugėsi ir meras Audrius Klišonis. Plungiškius, susirinkusius į gražią šventę, sveikino politikas Vygaudas Ušackas.
Tradiciškai paskelbus festivalį atidarytu, padangę sudrebino trys patrankos salvės: už Lietuvą ir valstybės šimtmetį; už kunigaikščius Oginskius ir Tarptautinį Mykolo Oginskio festivalį; už Plungę ir plungiškius.
Žirgyno salėje sunkiai tilpo norintieji pakliūti į festivalio atidarymo koncertą „Vienos muzikos vakaras“. Todėl šiųmetė naujovė – didelis lauko ekranas – tapo puikia alternatyva tiems, kurie nenorėjo sėdėti ar stovėti sausakimšoje salėje. Tiesiogiai transliuojamą koncertą žmonės žiūrėjo susėdę lauke ant suolelių, savo pačių atsineštų sulankstomų kėdžių ar tiesiog prisėdę ant žemės.
Koncertas, kurį vedė muzikologas Viktoras Gerulaitis, tradiciškai pradėtas garsiuoju Mykolo Kleopo Oginskio polonezu „Atsisveikinimas su Tėvyne“. Vakaro programoje skambėjo J. Strausso, W. A. Mozarto, I. Kalmano kūriniai, kuriuos atliko Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, diriguojamas šio orkestro garbės dirigento, Plungės garbės piliečio, Mykolo Oginskio festivalio meno vadovo plungiškio Juozo Domarko. Scenoje pasirodė solistai Viktorija Miškūnaitė (sopranas) ir Liudas Mikalauskas (bosas).
V. Gerulaitis, prieš nuskambant pirmojo koncerto gaidoms, žiūrovams priminė, kad šiemet festivalis vyksta „po trimis didingomis vėliavomis“ ir skiriamas Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui, B. Lubio 80-osioms gimimo metinėms. „Bronislovui Lubiui nereikėjo vadintis mecenatu. Jis buvo ir lieka toks, kaip retas kuris…“ – pabrėžė muzikologas. Ir trečioji dedikacija skirta Mikalojui Konstantinui Čiurlioniui. Su pastarąja asmenybe susijęs kitas plungiškiams svarbus dalykas – festivalio uždarymo dieną Plungėje bus atidengtas paminklas, skirtas šiam žinomam kūrėjui.
Kartu priminta, kad Tarptautinio Mykolo Oginskio festivalio idėjos autorius yra Plungės garbės pilietis, profesionaliosios muzikinės kultūros puoselėtojas ir propaguotojas Stasys Domarkas, koordinatoriai – Genovaitė Žiobakienė ir A. Bakanauskas. B. Lubio festivalio mecenatystės tradiciją tęsia jo dukra Jūratė Žadeikienė su vyru Romualdu.
Kaip žinoma, visi Mykolo Oginskio festivalio renginiai yra nemokami, mėgautis profesionalų atliekama muzika, išvysti garsius operos solistus gali kiekvienas norintysis. Tačiau vis dažniau pasigirsta siūlymų, kad reikėtų atsisakyti tokios minties. Ar taip bus ateityje – teks pirkti bilietus, parodys laikas.
Tvarkykit pastata. Statykit slangus.nuvalykit vidines sienas. Viduj kraupus vaizdai.