Gruodžio 23 d. Vilniuje Seimo posėdį stebėjusios daugiavaikės mamos džiaugėsi sprendimu dėl II laipsnio valstybinės pensijos (400 Lt) mokėjimo daugiavaikėms mamoms. Seimui atsisakius priimti įvairius šio įstatymo pakeitimus, numatančius atidėti II laipsnio valstybinės pensijos mokėjimą dar vėlesniam laikui, įsigaliojo nuostata, jog nuo 2014 m. sausio 1 d. II laipsnio valstybines pensijas turės teisę gauti ir motinos, pagimdžiusios bei gerai išauklėjusios 5 ir daugiau vaikų. Iki šiol į šią pensiją galėjo pretenduoti tik tos daugiavaikės mamos, kurios pagimdė (įvaikino) ir išaugino iki 8 metų bei gerai išauklėjo 7 ir daugiau vaikų.
Seimo posėdį kartu su dar 45 daugiavaikėmis mamomis stebėjusi rietaviškė daugiavaikių motinų draugijos „Motulės delnuos“ pirmininkė Veronika Vasiliauskienė džiaugėsi, kad Seimo nariai nesutiko su Vyriausybės nuostata II laipsnio valstybinės pensijos mokėjimą minėtoms daugiavaikėms mamoms atidėti dar 2 metams – iki 2016-ųjų.
„Įstatymą atstovėjome pačios – pakeitimai nepriimti. Nuo to laiko, kai pateikėme pirmąjį prašymą dėl šio įstatymo pataisų tuometinei ministrei Vilijai Blinkevičiūtei, praėjo lygiai 8 metai. Teko dalyvauti susitikimuose su Seimo bei Vyriausybės nariais. Stebėjome Seimo posėdžius, šiemet į Vilnių vykome net 21 kartą. Bandėme ginčyti oficialius Statistikos departamento duomenis, pačios ėmėmės skaičiuoti daugiavaikes mamas. Rietavo savivaldybėje jas konkretizavome pavardėmis, mat tokių mamų nėra daug. Pastebėjome, jog realybė nuo statistikos skiriasi beveik keturis kartus.
Džiugu, kad nors dalis Seimo narių patikėjo, jog daugiavaikės mamos yra nusipelniusios pagarbos ir įvertinimo. Tiesa, gauti valstybinę pensiją bus sunku, mat įsigaliojusiame įstatyme labai daug saugiklių (kriterijų, kuriuos turi atitikti į valstybinę pensiją pretenduojančios mamos)“,- sakė V. Vasiliauskienė.
Seimas taip pat svarstė siūlymą diferencijuoti valstybinių pensijų mokėjimą, atsižvelgiant į motinų amžių, darbingumo lygį. Anot V. Vasiliauskienės, svarbiausias motyvas – kelis kartus „išpūstas“ lėšų poreikis. Pagrindinė priežastis diskusijoms dėl šio įstatymo priėmimo – lėšų trūkumas. Nėra tikslių duomenų, kiek biudžeto lėšų prireiktų jo įgyvendinimui.
Šis (pakoreguotas) įstatymas nepriimtas todėl, kad opozicinės frakcijos bei dalis „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos narių nesiregistravo balsavimui (balsavime dalyvavo mažiau kaip 71 Seimo narys) ir Seimas plenariniame posėdyje nepriėmė daugiavaikėms motinoms nepalankių Valstybinių pensijų įstatymo pataisų (projektas Nr. XIIP-1113(3), kuriomis buvo siekiama patikslinti ll laipsnio valstybinių pensijų skyrimo tvarką daugiavaikėms mamoms.
V. Vasiliauskienė redakcijai pateikė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos raštą, kuriame įvairios valstybinės institucijos pripažino, jog kol kas nėra tikslių duomenų, kiek Lietuvoje yra daugiavaikių mamų, kurioms galėtų būti mokama tokia pensija. Ministerijos darbuotojai rašte paaiškino, jog dėl duomenų buvo kreiptasi į Lietuvos statistikos departamentą, Gyventojų registro tarnybą, Lietuvos savivaldybių asociaciją bei Savivaldybių administracijas. Tačiau šių įstaigų pateikti duomenys – skirtingi.
2011 m. gyventojų surašymo duomenimis, Lietuvoje gyveno 19 492 motinos, gimusios iki 1952 m. rugsėjo 1 d. (kurioms iki sausio 1 d. sukako senatvės pensijos amžius) ir pagimdžiusios 5-6 vaikus, tad ministerija rėmėsi šios institucijos pateiktais duomenimis.
Gyventojų registro tarnyba informavo, kad tikslių duomenų apie daugiavaikių motinų, pagimdžiusių 5-6 vaikus, skaičiaus negali pateikti, mat gimimo aktų įrašai pradėti kaupti tik nuo 1986 m. Institucija, įvertinusi turimus duomenis, nustatė, kad 2013 m. gyventojų registre yra 6 936 motinos, pagimdžiusios 5 vaikus, ir 2 720 mamų, pagimdžiusių 6 vaikus. Dar rašte minima, jog gimimo aktų įrašai kaupiami tik nuo 1986 m., kai kurie vaikai gali būti išvykę iš Lietuvos, mirę.
Lietuvos savivaldybių asociacija informavo tokių duomenų neturinti.
Įstatymo įgyvendinimui gali prireikti nuo kelių iki keliolikos milijonų litų.
V. Vasiliauskienė akcentavo, kad minėta pensija bus skiriama tik tam tikrus kriterijus atitinkančioms mamoms. Vaikai turi būti gerai išauklėti, motinos elgesys turi atitikti visuomenės pripažintas normas. Vaikams privalu gerbti savo tėvus, globoti juos senatvėje, tausoti jų palikimą, laikytis visuomenės nustatytų elgesio normų. Daugiavaikės motinos elgesys nelaikomas atitinkančiu visuomenės pripažintas elgesio normas, jeigu ji buvo nuteista ar šeima priskiriama prie socialinės rizikos šeimų.
Draugijos pirmininkė minėjo bendravusi su Seimo pirmininke Loreta Graužiniene, kuri patikinusi, jog įstatymo vykdymui Vyriausybė privalės rasti lėšų. Anot V. Vasiliauskienės, šiuo metu tam numatyti apie 8 mln. litų, o jo įgyvendinimas galėtų kainuoti apie 12-13 mln. Lt.