
Praėjusiame „Plungės“ laikraščio numeryje, straipsnyje „Pajudintas Senamiesčio vidurinės mokyklos skaudulys“, rašėme, jog Savivaldybės tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komitetas svarstė Senamiesčio vidurinės mokyklos išlikimo klausimą. Akcentavome tai, kad „Saulės“ gimnazijos, „Ryto“, Akademiko Adolfo Jucio, „Babrungo“ pagrindinių mokyklų ir Plungės suaugusiųjų švietimo centro direktoriai Savivaldybei pateikė raštą, kuriuo prašo Senamiesčio vidurinei mokyklai nebeteikti išskirtinių sąlygų ir nebekomplektuoti joje 11-ųjų klasių.
Po šio straipsnio redakcija sulaukė Senamiesčio vidurinę mokyklą palaikančių plungiškių skambučių. Visi buvo už tai, kad mokykla liktų kokia buvusi ir toliau teiktų vidurinį išsilavinimą. Norėdami išsakyti mokyklos poziciją, kalbiname jos direktorių Algirdą Servą.
Jau šį ketvirtadienį Savivaldybės taryba Senamiesčio vidurinei turėtų skelbti „nuosprendį“ – leisti jai toliau gyvuoti kaip vidurinei mokyklai ar prievartiniu būdu pertvarkyti į pagrindinę. Tai padaryti paprasta – nuo rugsėjo nebepriimti vienuoliktokų, kurių Senamiesčio vidurinė turėtų net keturis klasių komplektus.
Direktorius A. Serva sakė nesistebintis, kad redakcija sulaukė mokyklą palaikančių plungiškių reakcijos. Tam esą priežasčių – Senamiesčio mokykla per ilgametę veiklą yra išpuoselėjusi stiprias pozityvias tradicijas. Ir ne tik akademinėje srityje, bet ir neformaliajame ugdyme, kultūrinėje veikloje.
Anot direktoriaus, abiturientų rezultatai rodo, kad mokykloje teikiamos ypač aukštos kokybės paslaugos, kad iš jos išeina puikiai paruošti mokiniai. A. Servos pateikti skaičiai liudija, kad 2008, 2009, 2010 metais šios mokyklos dvyliktokų matematikos, anglų kalbos, istorijos ir kitų dalykų rezultatai gerokai viršija rajono ir net visos Lietuvos vidurkį.
Ir dėl aukšto akademinio lygio, ir dėl puoselėjamų tradicijų Senamiesčio vidurinė tapo tikru traukos centru. Turime pripažinti, jog šiai mokyklai niekada netrūko mokinių, niekada nereikėjo užsiimti jų paieškomis ir vilionėmis. Atvirkščiai – patekti į Senamiesčio vidurinę gana sudėtinga. Gal dėl to, kad į ją veržiamasi, ši mokykla ir tapo neparanki kitoms mokymo įstaigoms, siekiančioms, kad iš mokyklos pagaliau būtų atimta privilegija turėti vidurinės vardą? Juk „atėmus“ vienuoliktokus iš Senamiesčio vidurinės, savaime aišku, kur jie nukeliaus, – į „Saulės“ gimnaziją. Nes kitos alternatyvos kaip ir nėra. „Jei mokykla nebūtų patraukli ir reikalinga, seniai stigtume mokinių ir teturėtume pagrindinės statusą“, – tokia A. Servos nuomonė.
Neseniai Senamiesčio vidurinėje mokykloje lankėsi švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius. Mokyklos bendruomenė neslėpė norinti išlikti vidurine, ministrui išsakė savo poziciją ir siūlymus dėl galimybės tapti ilgamete gimnazija. G. Steponavičius mokyklos išskirtinumą įvertino. „Ministras mus pavadino gražiai žaliuojančiu medžiu, o mes jo prašėme nekirsti to medžio šaknų, nes žaliuojame ne dėl savęs, o dėl visuomenės“, – kalbėjo A. Serva.
Anot direktoriaus, kitos mokyklos Senamiesčio vidurinę kaltina, kad ši esą ignoruoja mokyklų tinklo pertvarką (nes iki 2012-ųjų turėjo arba akredituotis, arba tapti pagrindine). „Mes neakreditavomės, nes suprantame, kad dviem išgrynintoms gimnazijoms Plungėje būtų per ankšta, o pagrindine tapti nenorime, nes visuomenei esame reikalingi kaip vidurinė mokykla“, – sakė direktorius.
Tai, kad Senamiesčio mokykla daug metų nieko nedarė, A. Servos teigimu, netiesa. Būtent šios mokyklos bendruomenė inicijavo įstatymo pataisą, kad vidurinės galėtų akredituotis ne tik į išgrynintas, bet ir į ilgąsias gimnazijas, kuriose mokytųsi nuo pirmokų iki dvyliktokų. 2011-ųjų kovo 17-ąją pataisa priimta. Tiesa, ji ne tokia, kokios tikėjosi Senamiesčio vidurinės mokyklos bendruomenė – ilgamečių gimnazijų nebus, tačiau vidurinėms naujasis Švietimo įstatymo pataisos įstatymas leidžia gyvuoti iki 2015 metų.
Taigi dabar viskas – Savivaldybės tarybos rankose. Įstatymas Senamiesčio vidurinės mokyklos gyvavimą pratęsė, o taryba spręs – leisti žaliuoti ar kirsti šaknis. Naujasis įstatymas leistų Senamiesčio vidurinę pabaigti šiandieniniams aštuntokams. Ar leis taryba, matysim ketvirtadienį.
Ypač svarbu tai, kad už Senamiesčio vidurinės išlikimą pasisako ne tik direktorius A. Serva, bet ir visa mokyklos bendruomenė – mokytojai, mokiniai, jų tėvai, buvusieji mokiniai. Taigi palaikančiuosius galime skaičiuoti tūkstančiais. Atimdama vienuoliktokus, Savivaldybės taryba stotų prieš visų jų valią.