Rugpjūčio 18–26 dienomis Plungės kultūros centro teatro „Saula“ aktoriai ir režisieriai Sigita ir Romas Matuliai lankėsi Salerno regione Italijoje. Ten „Saula“ įvairią veiklą vykdė kartu su partneriais – teatro grupėmis iš Latvijos, Rumunijos ir šeimininkais – Italijos teatro asociacija „Teatro del Dioscuri“.
Svarbiausiu veiklos akcentu tapo plungiškių režisierių S. ir R. Matulių sukurtas spektaklis „Kalbantis vanduo“. Remdamiesi lietuviškais mitais, pasakomis ir padavimais, jie patys kūrė spektaklio dramaturgiją. Na, o pristatė jį nepaprastai gražaus istorinio kalnų miesto Compagnos viešosiose erdvėse, gatvėse, istorinių pastatų sienose ir arkose.
Be „Saulos“ aktorių, spektaklyje vaidino jaunieji Italijos, Rumunijos, Latvijos talentai. Šiam kūriniui unikalumo ir nepaprasto emocinio užtaiso suteikė specialiai tam užtvindytos ir srauniomis upėmis tapusios miesto gatvės. Juolab kad Compagnos geografinė padėtis ir reljefas bei iš kalnų atitekanti Tenzės upė tam puikiai tiko – didžiuliais šliuzais užtvenktos kalnų upės vanduo plūdo į žemyn besileidžiančias miesto gatves ir tai tapo gyva spektaklio scenografija bei išskirtine emocija.
Į veiksmą buvo įtraukti ir žiūrovai, kurie kartu išgyveno, mylėjo, džiaugėsi, laistėsi, maudėsi ar ieškojo gintarų. Režisierių S. ir R. Matulių sukurtas spektaklis sulaukė didžiulio italų ir turistų susižavėjimo, žmonės tiesiog plūdo stebėti unikalaus reginio.
Be spektaklio kūrimo ir pristatymų, teatro „Saula“ aktoriai dalyvavo tarptautinėse teatrų laboratorijose, vaidino režisierių iš Italijos, Rumunijos ir Latvijos kuriamuose vaidinimuose, mokėsi naujų teatro metodikų, rengė viešus pasirodymus, lietuviškos kultūros tradicijų pristatymą.
Be to, plungiškiai aplankė Salerno ir Neapolio miestus, Pesto nacionalinį parką su graikiškomis šventyklomis, Vezuvijaus ugnikalnio papėdę, iš lavos gniaužtų atkovotą unikalųjį Erkolano miestą, dar vadinamą Mažąja Pompėja. Visiems didžiulį įspūdį paliko aukštai kalnuose aplankyti Šventojo Bartolomiejaus, Švenčiausiosios Aviljano Mergelės, pranciškonų vienuolynai, kiti kalnuotojo Italijos regiono perlai. Jaunieji aktoriai buvo pakviesti ir į antrą pagal dydį Italijoje alyvuogių aliejaus gamyklą „Oro“, kur turėjo progą susipažinti su tyruoju Italijos auksu vadinamo produkto – alyvuogių aliejaus – gamybos procesu, o tai – neatskiriama italų gyvenimo būdo ir istorijos dalis.
Viso projekto metu plungiškiai mėgavosi geromis emocijomis, teatrine atmosfera, kūrybiškumu, bendravimu su naujais ir jau pažįstamais teatro žmonėmis iš kitų šalių, mokymusi ir buvimu nepaprastai prasmingoje, motyvuojančioje, ugdančioje aplinkoje.
„Saulos“ ir teatro grupių iš Italijos, Latvijos ir Rumunijos bendra veikla baigėsi, tačiau ji sugeneravo daugybę naujų idėjų ir atvėrė naujų galimybių.