
Sausio 21 dieną Plungės apylinkės teismo Plungės rūmuose nagrinėjant eismo įvykio, kurio metu žuvo žmogus, baudžiamąją bylą ašarų nepajėgė sutramdyti nei nukentėjusieji, nei kaltinamasis. Dėl avarijos, nusinešusios šateikiškio R. U. (g. 1956 m.) gyvybę, į teisiamųjų suolą sėdo Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų bataliono karys kuršėniškis Paulius Jurašius (g. 1998 m.). Jaunas vyras savo kaltės neneigė.
Situacija
Prieš prasidedant teismo posėdžiui paskelbta, kad civiliniai ieškiniai, kuriuos pateikė žuvusiojo žmona, du vaikai ir keturi anūkai, bus nagrinėjami kartu su baudžiamąja byla. Taip pat pateiktas prašymas P. Jurašių atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą. Laiduotoja – jo mama M. M.
P. Jurašius kaltinamas tuo, kad praėjusių metų birželio 14 dieną, apie 18.20 val., Plungės rajono savivaldybėje, automagistralės Šiauliai–Palanga 105-ajame kilometre, ties Šateikių seniūnijos Narvaišių kaimu, neatsargiai vairuodamas automobilį „Audi A4 Avant“, dešinės pusės ratais užvažiavo ant žvyruoto kelkraščio, nesuvaldė transporto priemonės, išvažiavo į priešpriešinę eismo juostą ir susidūrė su ja atriedančiu „Volvo V40“. Eismo įvykio metu žuvo pastarosios mašinos vairuotojas R. U., o kartu vykusiam V. R. nesunkiai sutrikdyta sveikata. Beje, V. R. civilinio ieškinio avarijos kaltininkui nereiškė.
„Ligoninėje pranešė, kad vairuotojas žuvo“
Kaip jau minėta, jaunas vyras savo kaltės dėl eismo nelaimės neneigė. Atsiprašęs žuvusiojo artimųjų, taip pat sužalojimus patyrusio V. R., P. Jurašius pasakojo, kad tą dieną po darbo, apie 17.30 val., iš Klaipėdos išvažiavo į Kuršėnus aplankyti tėvų. Vairavo mamai priklausantį automobilį, neviršijo jam leistino – 70 km/val. – greičio, telefonu nesinaudojo, dėmesį buvo sutelkęs į vairavimą.
„Nepamenu ir negaliu paaiškinti, kodėl mašina pasuko į kelkraštį. Viskas vyko taip greitai, kad tik išlipęs supratau, jog susidūriau su kitu automobiliu“, – sunkiai tvardydamas jaudulį kalbėjo jaunas karys.
Iš pradžių P. Jurašius nubėgo prie keleivio V. R. Šis pats išlipo iš automobilio. Tada nuskubėjo prie vairuotojo, pamatė, kad jo veidas kruvinas, bandė atidaryti dureles, tačiau nepasisekė.
„Paskui atvažiavo greitoji, policija, gaisrininkai. Mane išvežė į ligoninę, kur paėmė kraujo blaivumui nustatyti. Ten ir pranešė, kad vairuotojas žuvo“, – virpančiu balsu savo pasakojimą baigė kuršėniškis. (Tyrimas parodė, kad jaunuolis buvo blaivus – aut. past.)
Paklaustas apie žalos atlyginimą ir pateiktus civilinius ieškinius, jaunas vyras minėjo, jog jau sumokėjo 3 600 eurų. O dėl likusios prašomos sumos nebuvo tikras.
„Ieškiniai vos ne 100 000 eurų. Ar išvis galėsiu tiek sukaupti per gyvenimą? Nežinau, ar po šio teismo dar galėsiu dirbti kariu“, – abejojo kuršėniškis.
Teisėjai pasidomėjus, ar nebuvo bandyta susitarti taikiai, P. Jurašius neneigė, kad buvo susitikęs su žuvusiojo artimaisiais, tačiau jų nurodyta 40 000 eurų suma jam buvusi per didelė. „Aš tokių pinigų neturiu. Bandžiau gauti paskolą, bet man jos nedavė“, – teisinosi teisiamasis. Jis nurodė, kad sutiktų atlyginti 10 000–15 000 eurų bendrai.
Bandant aiškintis, kodėl jis nuvažiavo į kelkraštį, kokių veiksmų ėmėsi po to, P. Jurašius tikino negalintis pasakyti, nes geriau prisimena tai, kas vyko po susidūrimo.
Civiliniai ieškiniai
Kadangi byla nagrinėta sutrumpinto proceso tvarka, nukentėjusiaisiais pripažinti asmenys apklausiami nebuvo, jiems suteikta teisė pasisakyti dėl pateiktų ieškinių.
Kaip sakė žuvusiojo artimiesiems atstovaujantis advokatas, didžiausią neturtinės žalos dydį sudaro sutuoktinės ieškinys. Moteris vyro netektį, po jos patirtus išgyvenimus, sveikatos sutrikimus iš pradžių buvo įvertinusi 30 000 eurų. Kadangi P. Jurašius iki teismo atlygino 3 600 eurų, draudimo bendrovė taip pat išmokėjo 4 000 eurų, ieškinys sumažintas iki 22 400 eurų. Be to, teismo dieną vaikinas žuvusiojo žmonai sumokėjo dar 1 900 eurų, tad moters civilinis ieškinys sumažėjo iki 20 500 eurų.
R. U. sūnus ir dukra iš avarijos kaltininko prašo po 15 000 eurų neturtinės žalos, po 10 000 eurų – keturi anūkai. Taigi bendra civilinių ieškinių suma – 90 500 eurų.
Kadangi abu žuvusiojo vaikai su šeimomis gyvena užsienyje, teisėją domino, kaip dažnai jie grįždavo į Lietuvą, koks ryšys buvo su tėvu, seneliu (žuvus R. U. vienai anūkei nebuvo nė metų – aut. past.). Teisme dalyvavo tik sūnus T. U. Jis pasakojo, kad kurį laiką su tėčiu kartu dirbo ir gyveno užsienyje, pas tėvus su šeima grįždavo 2–3 kartus per metus, tėvai per atostogas, šventes taip pat atvažiuodavo aplankyti vaikų ir anūkų.
Kaltinamojo gynėjui pasidomėjus, kodėl prašo atlyginti būtent 15 000 eurų sumą, vyras aiškiai negalėjo atsakyti, bet neigė mestas prielaidas, kad tai – noras pasipelnyti. „Aš pats užsidirbu pragyvenimui“, – patikino jis.
Žuvusiojo žmona, sunkiai tramdydama ašaras, pasakojo, jog žuvus sutuoktiniui sutriko jos sveikata, tapo sunkiau išlaikyti gyvenamąjį būstą ir pan.
„Žinau, ką reiškia netekti artimo žmogaus. Bet kenčiame ir mes. Turbūt niekas neįsivaizduoja, kaip jaučiamės žinodami, kad dėl mūsų sūnaus kaltės buvo atimta kito žmogaus gyvybė“, – kalbėjo laiduoti už teisiamąjį pasiryžusi jo mama M. M.
Moteris sūnų apibūdino kaip ramų, sąžiningą, rūpestingą, niekada rūpesčių nekėlusį jaunuolį. „Jis visai neseniai pradėjo savarankišką gyvenimą. Norėčiau, kad leistumėte jam atsistoti ant kojų“, – sakė ji.
Paklausta, ar galėtų užtikrinti, kad bus atlyginta neturtinė žala, moteris neslėpė, jog finansiškai padėti sūnui negalėtų, nes sutuoktinis – patyręs infarktą, dirba ji viena. Tad ši našta gultų ant jaunuolio pečių.
Bausmė
Sakydamas baigiamąją kalbą prokuroras dar kartą akcentavo, jog kuršėniškio kaltė dėl avarijos – įrodyta. Valstybinio kaltintojo manymu, prašymas dėl atleidimo nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą – pagrįstas. Todėl ir prašė teismo atleisti P. Jurašių nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą vienerių metų laikotarpiui be užstato, priežiūrą paskiriant jo mamai M. M., taip pat uždrausti nuteistajam vairuoti bet kokią transporto priemonę vienerius metus. Na, o civilinius ieškinius tenkinti vadovaujantis sąžiningumo, teisingumo, protingumo kriterijais.
Dėl to, kad vaikinas būtų atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą, neprieštaravo ir nukentėjusieji, tačiau prašė teismo jų civilinius ieškinius tenkinti visos apimties. Kaltinamojo gynėjas, suprantama, siekė jų sumažinimo.
Kaip minėta, tiesiogiai avarijoje nukentėjęs V. R. civilinio ieškinio P. Jurašiui neteikė. „Nenorėčiau kaltinti to jauno žmogaus. Noriu tik palinkėti, kad daugiau taip neatsitiktų ir pasistengti išpirkti kaltę prieš žuvusiojo artimuosius“, – kalbėjo vyras.
Neslėpdamas ašarų dar kartą atsiprašęs R. U. artimųjų, kuršėniškis laukia teismo verdikto. Nuosprendis bus skelbiamas vasario pradžioje.
O kodėl nė žodžio apie civilinės atsakomybės draudimą nė žodžio. Jei buvo apsidraudęs civilinės atsakomybės draudimu, visi ieškiniai draudimui.