Sausio 10 dieną Plungės kultūros centre atidarytoje parodoje lankytojams pristatyti jaunųjų drožėjų darbai iš medžio: Užgavėnių kaukės, rankšluostinės, skulptūrėlės, prieverpstės, šaukštai. Eksponatai pasakoja apie autorių pastangas prakalbinti medį ir išsaugoti senąjį drožėjo amatą – juk Plungės kraštas nuo seno garsėja drožybos meistrais. Įdomiausia, kad visus šiuos darbus sukūrė vieno mokytojo, tautodailininko Viktoro Raibužio mokiniai. Todėl tądien daug nuoširdžių padėkos žodžių išsakyta ne tik autoriams, bet ir mokytojui, gebančiam prikalbinti vaikus ir jaunuolius paimti į rankas drožybos įrankius ir suteikti medžio gabalui antrą gyvenimą. O kai giliai viduje prabudęs meistras pajunta kūrybos galią, gimsta darbai, kuriuos norisi parodyti ir kitiems.
Plungės tautodailininkų kuratorė Jolanta Miltenė, pradėdama renginį, priminė, kad tai nėra pirmoji V. Raibužio mokinių darbų paroda. „V. Raibužis – labai veiklus, energingas, entuziastingas pedagogas, kažkokiu būdu gebantis vaikus sudominti medžio drožybos amatu ir karta iš kartos auginantis jaunuosius drožėjus“, – kalbėjo parodos moderatorė apie 30 metų pedagoginį stažą turintį V. Raibužį. Plungės „Saulės“ gimnazijos ir „Babrungo“ progimnazijos technologijų mokytojas už iniciatyvią, kūrybingą meninę, projektinę, edukacinę veiklą, stiprinančią mokinių motyvaciją atsižvelgiant į kiekvieno mokinio individualius poreikius, nuoširdų atsidavimą pedagoginiam darbui 2024-aisiais buvo išrinktas Metų mokytoju.
Jaunųjų medžio meistrų kartą tautodailininkas augina ir sukūręs neformaliojo vaikų švietimo programą „Meninė medžio drožyba“, nes į medžio drožybos amato pažinimą įtraukia vis daugiau Plungės krašto vaikų.
V. Raibužio išugdyti talentingi medžio drožėjai dalyvauja įvairiuose konkursuose. Stanislovo Riaubos konkurse – nuo 2005 metų. Per tą laiką 11 plungiškių tapo konkurso laureatais, daugybė – prizininkais. Puikiai pasirodo ir respublikiniuose konkursuose „Sidabro vainikėlis“, Liongino Šepkos konkurse.
Tautodailininkas su ugdytiniais dalyvauja įvairiose edukacijose, mugėse, paramos akcijose – visur, kur galima pristatyti medžio drožybos amatą, džiaugiasi, kai jaunieji drožėjai turi galimybę savo gaminius parduoti.
Kaip paaiškėjo per parodos atidarymą, niekas neskaičiavo, kiek autorių ir kiek darbų pristatoma. Akcentuota tai, kad atrinkti jaunųjų plungiškių darbai, sukurti nuo 2018 metų. Vieni autoriai parodai atnešė vieną darbą, kiti – keliolika. J. Miltenė kalbėjo matanti visuose šiuose kūriniuose ateitį: „Mūsų kraštas pasižymi gabiais medžio meistrais – augdami matėme „Minijos“ drožėjus, tad dalis šių jaunuolių galbūt ir tarp savo artimųjų ar giminaičių turi žmonių, gebančių dirbti su medžiu, žmonių, iš kurių gali semtis įkvėpimo. Bet, kol esi jaunas, ne visada moki vertinti… Šita paroda – galimybė jauniesiems meistrams pamatyti savo darbus iš šalies, pasisemti drąsos kurti ir tikėjimo, kad gali pasiekti daugiau.“
Pats V. Raibužis priminė, kad susirinkta pasidžiaugti jo mokinių darbais. Mokytojas per atidarymą įteikė šūsnį padėkos raštų jauniesiems drožėjams. Už kantrybę, ryžtą, drožybos amato propagavimą, tradicijų puoselėjimą, pagalbą, dalyvavimą konkursuose – Ervinui Pokvyčiui, Viliui Pilipavičiui, Edgarui Šukauskui, Henrikui Juciui, Gustui Tamošauskui. Už amato demonstravimą, pagalbą organizuojant parodas – Tomui Gedgaudui, Matui Kasmauskui, Kasparui Žeguniui, Justui Matučiui, Justui Mikštai, Jokūbui Bružui, Ernestui Šakiniui, Juliui Jaugeliui.
Atsivijo ir padėkos iš vasarą vykusios šimtmečio Dainų šventės. Už dalyvavimą jos renginiuose padėkota Edgarui Budriui, Pauliui Mikštai, Deividui Paulauskui, Aurimui Jurkaičiui, Ovidijui Būtai.
Drožėjai sudrožia ne vieną medį. V. Raibužis dėkojo tiems, kurie pasirūpina, kad jo nepritrūktų. Už jau sudrožinėtas senąsias Laisvės alėjos liepas ačiū tarė Savivaldybės merui Audriui Klišoniui. Padėkojo ir Nausodžio seniūnui Gintarui Domarkui, kuris, pamatęs medžio išvartas, skambina ir siūlo imti tiek, kiek paimi. Taip pat mokinių – Jokūbo Bružo ir Leono Costos – tėveliams. „Jei kas turit geros medienos – negailėkit“, – naudodamasis proga prašė mokytojas.
Savo darbui atsidavusiam mokytojui dėkojo ir parodos atidaryme dalyvavusi „Babrungo“ progimnazijos direktorė Janina Pociutė, ir kolegės iš „Saulės“ gimnazijos. Viena jų pagarsino išvakarėse girdėtą mokytojo V. Raibužio ir mokinio, kuriam tarp pamokų buvo „langas“, pokalbį, atskleidusį pedagogo gebėjimo įtraukti vaikus į veiklą subtilybes. „A če tau dabā pamokos nėr?“ – klausė mokytojas mokinio. Sužinojęs, kad jis laukia kitos pamokos, siūlė: „Galietumi i pas mumis palauktė…“
Tarp pagyrimo žodžių mokytojui ir jo mokiniams negailėjusių parodos svečių – ir meras A. Klišonis, dėkojęs V. Raibužiui už drožybos amato sklaidą, o jauniesiems plungiškiams – už kantrybę, kurios reikalauja drožyba.
Renginio dalyvius per parodos atidarymą gražia muzika džiugino „Saulės“ gimnazijos mokiniai Dominykas Balsys ir Henrikas Raibužis.