Tai, kad Plungės rajono savivaldybėje planuojama statyti vėjo jėgainių parką, jau jokia naujiena. Galimi investuotojai yra žengę ne vieną žingsnį šio tikslo link: pasirūpinta įsteigti bendrovę „Plungės vėjo energija“, su gyventojais kalbamasi dėl žemės nuomos, pasirašomos sutartys. Tačiau ši tema dar turi nemažai klaustukų, keliančių nerimą. Redakciją pasiekė Didvyčių kadastro vietovėje gyvenančių žmonių pastabos dėl to, kad planuojamos statybos visiškai nederinamos su sklypų, kuriuose atsiras jėgainės, kaimynais. „Prašome visų pagalbos, kad vieną rytą prabudę nepamatytume po langais stovinčio 155 metrų aukščio įrenginio“, – dėmesį atkreipia žmonės.
Savo nuogąstavimus Didvyčių kadastro vietovės gyventojai perdavė ir vietos politikams. Kreipimesi apgailestaujama, jog Lietuvoje nėra iki galo nuspręsta, kaip arti gali būti statomos vėjo jėgainės, o neturint konkretaus reglamento atsiranda įvairių nepagrįstų sprendimų galimybė.
„Iš žiniasklaidos priemonių sužinoję, kad šalia mūsų gyvenamosios vietovės (Didvyčių kadastro vietovė) žadama statyti penkias vienas iš galingiausių vėjo jėgainių (per 150 metrų aukščio), ir žinodami iš kitų Lietuvos rajonų gyventojų patirties, kad, įrengus jas per arti gyvenamųjų namų, prarandama nekilnojamojo turto vertė ir pablogėja gyvenamosios sąlygos dėl šešėlių kritimo, vibracijos, prašome Plungės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus, mero, tarybos narių ir visų kitų su tuo susijusių tarnautojų, turinčių palaikyti rajono gyventojų interesus, neleisti statyti vėjo jėgainių arčiau kaip 2 km nuo gyvenamųjų namų be rašytinių namų valdų savininkų sutikimų“, – rašte dėsto žmonės.
Panašu, kad šios žmonių pastabos nėra laužtos iš piršto. Dar praėjusių metų lapkritį Plungės rajono savivaldybės tarybos narė Daina Martišienė atkreipė dėmesį į tai, jog veiksmas dėl sutarčių su žemės sklypų nuomotojais vyksta, o štai tų sklypų kaimynai išties lieka nuošalyje.
„Šiuo metu žmonės pasirašo sutartis su bendrove „Plungės vėjo energija“ dėl žemės nuomos vėjo jėgainių statybai. Sutartys sudaromos 30 metų laikotarpiui. Kiekvienas žemės savininkas, pasirašydamas sutartį, prisiima prievoles ir gauna teises. Žemės savininko prievolės išdėstomos šešiais punktais, vėjo jėgainės operatoriaus – dviem (tik pinigų išmokėjimo sąlygos). Sutartyse numatomi servitutai, minima, kad vėjo jėgainės rotorius sukdamasis kerta žemės savininko sklypo ribas, bet jokių sutartinių santykių su žemės sklypo savininko kaimynu nėra numatyta. Ar tai nesukels naujų apribojimų kaimyninių žemės sklypų savininkams? Ar Savivaldybė su UAB „Plungės vėjo energija“ sutartimi ar žodiniais susitarimais yra aptarusi, kokią naudą šios bendrovės veikla duos visai Plungės rajono savivaldybei, nes yra sudarytos sąlygos sėkmingai veiklai?“ – tąkart domėjosi D. Martišienė.
Didvytiškiai atkreipia dėmesį, kad, nepaisant ekologinės naudos, įrengus vėjo jėgaines, bet kokiu atveju nuostolių turės būtent gretimų sklypų savininkai. „Manome, jog turi būti atsižvelgiama ir į šalia įsikūrusių žmonių gyvenimą po to, kai šalia jų langų būna pastatoma tokia jėgainė. Juk vėjo sukami sparnai sudaro šešėlius, sukelia gūsius, vibraciją. Taip pat pardavėjams sunku parduoti šalia vėjo jėgainės esančius sklypus ir kitą nekilnojamąjį turtą – juk nepaliksi šalia vėjo jėgainės jokio gyvūno ar nepastatysi kažkokio pastato – sumažėja nekilnojamojo turto paklausa ir jo vertė“, – sako Didvyčių kadastro vietovės gyventojų interesams atstovaujantis Modestas Grumblys.
Žmonės tikisi valdžios užtarimo, tiksliau – sprendimo, kuris vėjo jėgainių statytojus įpareigotų atlikti poveikio aplinkai vertinimą, taip pat kad investuotojai gautų raštiškus visų žemės sklypų savininkų, esančių arčiau kaip 2 km iki planuojamų statyti jėgainių, leidimus. Pastebima, kad Anglijoje, Prancūzijoje vėjo jėgainės draudžiamos 3–5 km atstumu nuo artimiausios gyvenamosios vietos.
Gyventojų prašymas, atrodo, turi pagrindo, tuo labiau kad praktika rodo, jog kituose rajonuose, pavyzdžiui, Klaipėdos, derinimas ir raštiški žemių savininkų, gyvenančių iki 2 kilometrų nuo vėjo jėgainių, leidimai yra būtini.
„Mes nesame prieš vėjo jėgaines, bet esame prieš tai, kad jos stovėtų arti mūsų gyvenamųjų vietovių“, – akcentuoja didvytiškiai.
Plungės rajono savivaldybėje praėjusią savaitę buvo surengta diskusija dėl vėjų jėgainių atsiradimo mūsų savivaldybėje, tačiau už uždarų durų – vyko gamybinis pasitarimas. Vėliau kalbintas Savivaldybės administracijos direktorius Mindaugas Kaunas aiškino, kad aptarta bendra situacija, laukiantys veiksmai, o neilgai trukus planuojamas ir susitikimas, į kurį bus kviečiami ir investuotojai, ir gyventojai. Kiek keistai nuskambėjo direktoriaus pasakymas, jog „dar nėra tiksliai nuspręsta dėl vėjų jėgainių vietų“. Iki šiol dalytasi informacija, kad šių statinių parkai turėtų išdygti minėtose Didvyčių, Aleksandravo, Žlibinų seniūnijos apylinkėse. Maža to, jau ir sutartys dėl žemės nuomos kone su visų sklypų savininkais pasirašytos. Tad kaip gali būti nenuspręsta, kai jau taip toli pažengta?
čia mero projektas, viską žino, viską derina…. Gal akcininkas?