Birželio 7 dieną į Plungės rajono savivaldybę rinkosi gydymo įstaigų vadovai, gydytojai ir susidomėję rajono gyventojai, kad užduotų rūpimus klausimus iš Valstybinės ligonių kasos (VLK) prie Sveikatos apsaugos ministerijos ir Šiaulių teritorinės ligonių kasos (ŠTLK) atvykusiems svečiams.
Susitikti su plungiškiais atvyko VLK Draudimo plėtros departamento direktorius Gintaras Kacevičius, VLK Paslaugų ekspertizės metodinio vadovavimo ir kontrolės skyriaus vedėjos pavaduotoja Vaida Momkuvienė, ŠTLK vadovas Remigijus Mažeika, ŠTLK Kontrolės skyriaus vedėja Dalia Ozolienė ir kt.
Susitikimo pradžioje G. Kacevičius susirinkusiesiems sakė, kad darbo planai turi būti orientuoti į atgalinį ryšį, nes tik tokiu būdu galima kažką tobulinti. Todėl jis ragino žmones būti aktyvius ir užduoti klausimus, į kuriuos pasistengs atsakyti, o jei nepavyktų, juos „parvežti“ į Vilnių ir ten ieškoti atsakymų.
Savivaldybės gydytoja Oresta Gerulskienė svečiams pateikė informacijos apie Plungės rajono gydymo įstaigas: ligoninę, greitąją medicinos pagalbą, pirminės sveikatos priežiūros įstaigas. Taip pat priminė, kad Plungės rajono gydymo įstaigos dalyvauja įvairiose prevencinėse programose.
Plungės darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkui Egidijui Teodorui Liepai rūpėjo, kiek realiai per pamainą gydytojas gali priimti pacientų, taip pat kilo neaiškumų dėl registracijos. E. T. Liepa norėjo sužinoti, kas turėtų nustatyti papildomų apmokėjimų, lankantis pas gydytoją, kainas. Žinoma, kilo ir klausimas, ar nebūtų galimybės pakeisti TLK darbuotojo, kai nuolat dirbantis žmogus išeis atostogų. Pasak E. T. Liepos, tokiu metu žmonėms kyla daug nepatogumų.
Į pateiktus klausimus atsakė R. Mažeika. Anot jo, TLK darbuotojas neatostogauja vienu metu ilgiau kaip dvi savaites, o kartą per atostogas atlikti neatidėliotinų darbų atvyksta specialistas iš kito rajono. Be to, nuo liepos pradžios besikreipiantieji į TLK Plungės skyrių dėl reabilitacijos paslaugų viską galės atlikti elektroniniu būdu.
R. Mažeikos teigimu, VLK registracijos nereguliuoja, tačiau stebi, kad nesusidarytų per didelės eilės.
Plungės rajono savivaldybės ligoninės direktoriaus pavaduotoja Danguolė Luotienė svečiams paaiškino, jog ligoninėje elektroninė registracija kol kas tik diegiama, tačiau, anot jos, didelių eilių konsultacinėje poliklinikoje nėra.
V. Momkuvienė atsakė į klausimą dėl priemokų, imamų poliklinikose. Anot jos, visos trys Plungės rajone esančios poliklinikos yra sudariusios sutartis su Teritorine ligonių kasa, todėl kokių nors priemokų neturėtų būti. Buvo prisiminta apie vienoje poliklinikoje imtą registracijos mokestį, kurio po pacientų skundų, atlikus patikrinimą, nebeliko.
Salėje pakilęs rankų miškas bylojo, jog gyventojai svečiams turi nemažai klausimų.
Daugeliui rūpėjo, ar reikia mokėti už vaistus, gydymui reikalingas priemones, kai pacientas gydomas ligoninėje. D. Ozolienė atsakė: iki šiol dėl to nėra gauta jokių nusiskundimų. „Už gydymą stacionare moka ligoninė“, – paprastai į žmonių klausimą atsakė D. Ozolienė. Tačiau, anot jos, jei pacientas pasirenka brangesnius vaistus nei jam yra paskirti, tada turėtų susimokėti skirtumą.
Specialistė pabrėžė: tokiu atveju, kai ligoninėje paprašoma susimokėti, kiekvienas pacientas turi teisę paklausti, už ką mokestis imamas.
R. Mažeika savo kolegei pritarė: pagrindinis pacientų klausimas tokiu atveju turėtų būti – kodėl? „Ligonių kasos atstovauja pacientams“, – sakė R. Mažeika. Jis drąsino žmones nebijoti kreiptis ir aiškintis, ar teisėtai iš jų prašoma pinigų.
Atsakyta ir į klausimą apie odontologų paslaugų apmokėjimą. Anot atvykusių specialistų, pirminės sveikatos priežiūros įstaigoje vaikams iki 18 metų odontologo paslaugos yra nemokamos, taip pat į nemokamą dantų gydymą gali pretenduoti ir socialiai remtini asmenys, atnešę pažymą iš Savivaldybės Socialinės paramos skyriaus. Kiti asmenys, gydydamiesi dantis, turi susimokėti už medžiagas, o kainas nustato įstaigos steigėjas. Anot specialistų, kainininkas turi būti kiekvienam pacientui matomoje vietoje.
Daugiausiai klausimų žmonėms kilo dėl įvairių mokestėlių už poliklinikoje suteiktas paslaugas (pavyzdžiui, bendrą kraujo tyrimą, lašelinių pastatymą ir pan.).
Svečiai tikino, kad tokių mokesčių neturi būti, o jei vis dėl to jie imami, pacientams turi būti paaiškinta, už ką ir kodėl. R. Mažeika dar kartą žmonėms sakė: „Jei patys nesiginsite, niekas jūsų neapgins“.
Dėl laiko stokos svečiai negalėjo atsakyti į visus klausimus, tad buvo kviečiami konsultuoti asmeniškai. Tad nenuostabu, kad po susitikimo svečių stalas buvo tiesiog apgultas norinčiųjų ko nors paklausti ar tiesiog išsakyti savo nuomonę.