Daugelis plungiškių ne pirmus metus su nekantrumu laukia spalio pradžios, nes tada organizuojamas tradicinis Didysis Plungės jomarkas. Šeštadienį, rodos, pati gamta panorėjo, kad žmonės pavieniui ar būriais, pėsti ar važiuoti vyktų į Senamiesčio aikštę, kur šurmuliavo ne tik prekybininkai, bet ir muzikantai, šokėjai.
Jomarkas miesto centre tęsėsi kelias valandas. Iš pradžių atėjusieji suko prie prekybininkų. Savo dirbinių, maisto gaminių ir kitokių grožybių ir gardumynų pasiūlyti į Plungę atvyko pardavėjų iš kone visų Lietuvos kampelių.
Pirkėjai drąsiai atvėrė pinigines ir daug nesiderėdami į pintines krovėsi kas dzūkiškų sūdytų lašinukų, kas iš pamario atvežtos rūkytos žuvies, kas naminės duonos ar pyrago. Na, o negalėjusieji į jomarką atbildėti namuose laukė grįžtančiųjų su lauktuvėmis. Tam puikiausiai tiko riestainiai, žemaičių „baronkomis“ vadinami, gardžios „pypkos“, grybukai, meduoliai. Tie, kuriuos rudeninė sloga ar kosulys užpuolė, būriavosi prie prekiautojų medumi ar vaistinėmis arbatomis. Taigi iš jomarko grįžę plungiškiai pilvą tikrai pamalonino.
Tačiau ne vien prie maisto gaminių miesto gyventojai ir svečiai būriavosi – juk čia savo kūrinius pardavinėjo ir medžio drožėjai, ir keramikai, ir vytelių pynėjai, ir visi kiti, kurie tik kokį daiktą pagaminti moka. Moterys su malonumu apžiūrinėjo keraminius dirbinius, medinius virtuvės reikmenis, iš vytelių pintus krepšius, dubenis, mezginius, siuvinius, rankų darbo muilą. Vyrai rinkosi sau diržus ar pinigines iš odos, domėjosi medžių sodinukais. Mažosios puošeivos tėvelius tempė prie papuošalų prekystalio.
Spalis – rudens vidurys, vadinasi, artėja žiema, kai reikės šiltesnių kojinių ar pirštinių. Tad niekas nesistebėjo, kad prie pardavėjų, siūlančių rankomis megztų šuns vilnos kojinių, kailinių šlepečių, originalių šiltų apsiaustų, šalikų ar kepurių, kartkartėmis reikėjo prasibrauti.
Kai jau buvo apsirūpinta skanumynais ir tuo, ko reikėjo sau ar namams, skirstytis dar niekas neskubėjo. Juk prie kultūros centro vyko linksmybės: skambėjo smagi muzika ir dainos, sukosi šaunūs šokėjai. Susirinkusiuosius linksmino Sonatos Kazlauskytės ir Eglės Norkevičiūtės-Novoruckienės vadovaujami ansamblio „Žirginėliai“ šokėjai, trankiai grojo kapela „Minija“, kurios vadovė Aldona Smagurienė, lyg upelis per širdį sruveno Dalios Stasikėlienės vadovaujamo folkloro ansamblio „Gondinga“ dainos. Koncertavo ir kiti Plungės kultūros centro meno kolektyvai.
Mugės lankytojai galėjo pasigrožėti iš daržo ir sodo gėrybių sukurtais meno šedevrais, kurie buvo pristatyti parodai-konkursui „Rudeninė skulptūra“. Drąsesnieji dalyvavo įvairiuose žaidimuose.