
Trečiadienį Senamiesčio vidurinės mokyklos aktų salėje netrūko audringų emocijų, aštrių pasisakymų ir net plojimų – mokyklos bendruomenė „susikibo“ su rajono valdžia. Praėjusiame „Plungės“ numeryje rašėme, kad mokyklos bendruomenei pagaliau pavyko pasiekti nors ir nedidelę, bet vis dėlto pergalę: Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) sustabdė Plungės rajono savivaldybės tarybos sprendimo punktą, kuriuo mokykloje neleista komplektuoti vienuoliktųjų klasių. Ši neskundžiama teismo nutartis vėl įsuko įvykius.
Panašu, kad mokykla išplėšė ir antrąją pergalę. Mat susitikimo metu merui Albinui Klimui galiausiai teko garsiai ištarti tai, apie ką jau pusmetį svajoja mokyklos bendruomenė: rugsėjį mokykla gali formuoti vienuoliktokų klases!
Valdžia nutartį interpretuoja kitaip
Skaitytojams priminsime, kad LVAT minėtąjį tarybos sprendimo punktą sustabdė tik iki tol, kol Klaipėdos apygardos administracinis teismas (KAAT) išnagrinės bylą. Teisminį procesą inicijavo Senamiesčio vidurinės mokyklos tėvų iniciatyvinė grupė.
Pilnutėlei salei susirinkusių mokytojų, mokinių ir jų tėvų Senamiesčio vidurinės mokyklos direktorius Algirdas Serva sakė, kad, gavus minėtąją LVAT nutartį, mokyklos bendruomenės ir valdžios nuomonės išsiskyrė. „Aš, kaip direktorius, privalau vykdyti teismo sprendimą, bet nenoriu eiti prieš Savivaldybę. Po vakarykščio pokalbio su valdžia sutarėme surengti šiandieninį susitikimą“, – kalbėjo A. Serva.
Į susitikimą atvyko meras A. Klimas, Švietimo skyriaus vedėjo pavaduotoja Vitalija Pociutė ir šio skyriaus vyr. specialistas Saulius Augūnas.
Pirmieji mero žodžiai buvo griežti: Senamiesčio vidurinė mokykla daug metų delsė akredituotis, nieko nedarė, todėl šiandieninė situacija ir yra kebli. „Taip negalima, kad pastreikuosit ir laimėsit“, – piktinosi A. Klimas. Priimtąją LVAT nutartį jis įvertino neigiamai.
V. Pociutė pažymėjo, kad sustabdytas ne visas gegužės 26 d. tarybos sprendimas, o tik jo punktas. Be to, ji paminėjo ir šių metų birželio 30-ąją priimtą tarybos sprendimą dėl mokyklos reorganizavimo į pagrindinę, kuris liko neapskųstas. „Šiuo atveju svarbiausi yra vaikų interesai. Jeigu vienuoliktokams būtų leista rugsėjį eiti į šią mokyklą, pasidarytų neaišku, kas nutiks, jei KAAT nuspręs kitaip ir jiems teks po metų išeiti į kitą mokyklą“, – dėl sudėtingos mokinių padėties nuogąstavo V. Pociutė.
„Negi turėsime kviesti antstolius?“
Tačiau susirinkę mokinių tėvai, mokytojai buvo vieningos nuomonės: valdžia privalo vykdyti teismo sprendimą ir leisti formuoti vienuoliktąsias klases. Mokytoja Vida Bondauskienė paprieštaravo V. Pociutei sakydama: kol KAAT neišnagrinėjo bylos, birželio 30-osios tarybos sprendimas esą negalioja. Jos žodžius susirinkusieji palydėjo gausiais plojimais. Audringi aplodismentai lydėjo visus tądien kalbėjusius, išskyrus valdžios atstovus, – šiems teko tik kandžios pastabos.
„Čia viskas aišku, argi taip sunku suprasti? Juk Savivaldybė turi teisininkų, kodėl šiandien jų čia neatsivedėt? Jeigu reikės, apskųsime ir kitą tarybos sprendimą, bet šiandien teismo nutartis aiški. Negi mūsų Savivaldybė prieis iki to, kad turėsime kviesti antstolius ir priversti vykdyti nutartį?“ – valdžios nenoru paklusti neatsistebėjo mokyklos tarybos pirmininkė Gina Drackienė.
A. Klimas vėl bandė priminti, kad apie mokyklos restruktūrizavimą kalbama jau daug metų, tačiau, anot susirinkusiųjų, dabar „visokios trali vali istorijos“ neaktualios, svarbi dabartinė padėtis.
G. Drackienė dar kartą valdžios atstovams priminė, kad skaitytų tai, kas parašyta nutartyje, ir pabrėžė: „Mūsų bendruomenė nemaža. Bylinėsimės – jei ne mes, tai kiti tėvai. Mes paprasčiausiai norim, kad vaikai nuo rugsėjo eitų į mokyklą, o ar jie mokysis metus ar dvejus, čia jau mokinių ir jų tėvų reikalas“.
Daugiausiai kaltinimų – merui
A. Klimui susitikimo metu teko išklausyti ne vieną aštrų komentarą, mat, sprendžiant Senamiesčio vidurinės mokyklos likimą, jo balsas gegužės 26-osios tarybos posėdžio metu buvo lemiamas. „Jūs – ne caras ir negalite daryti, ką norit!“ – piktinosi vienas iš mokinių tėvų Vaidas Kurmis, kirtęs, kad, jo nuomone, valdžioje yra politikų, galimai suinteresuotų Senamiesčio vidurinės virsmu pagrindine.
Tačiau meras nenorėjo nusileisti: „Kasmet keliais šimtais moksleivių mažėja, ar jūs galvojat, kaip išgyvensit? Be to, „Saulės“ gimnazija geriau paruošia vaikus nei jūsų mokykla“. Šiuos A. Klimo žodžius užgožė pasipiktinimo lavina. Be abejo, visuomenei žinoma, kad pagal žurnalo „Veidas“ šiemet sudarytą šalies gimnazijų ir vidurinių mokyklų reitingą Senamiesčio vidurinė mokykla rajone – pirmoji!
„Mes neprašėme sustabdyti viso tarybos sprendimo – tuomet griūtų klasių komplektavimas visose rajono mokyklose, nesam tokie kvaili. Teismas – paskutinis mūsų išsigelbėjimas. Nepatenkins skundo – kaip nors susitaikysim, o jūs leiskit rugsėjo 1-ąją eiti į mokyklą“, – nepasidavė G. Drackienė.
Galiausiai meras pranešė kitos savaitės pradžioje sušauksiąs tarybos posėdį, tada ir būtų sprendžiamas mokyklos likimas. „Apšaudytas“ mokyklos bendruomenės pastebėjimų, kad toks posėdis yra visiškai beprasmiškas ir reikalingas „nebent jums nusiraminti“, A. Klimas pakeitė nuomonę ir pasakė artimiausiomis dienomis kviesiąs Švietimo, kultūros ir sporto komiteto narius pasitarti. Tačiau ir tuomet mero niekas nesuprato.
„Komiteto nuomonę mes žinome, E. V. Lapukienė – jo pirmininkė. Jau gegužės 26-ąją priėmėt mums nepalankų sprendimą prieš pat šventę – paskutinį dešimtokų skambutį, tai dabar ir vėl norit sugadinti kitą šventę – Rugsėjo 1-ąją?“ – valdžios noru dar kažką svarstyti, kai ir taip viskas aišku, piktinosi G. Drackienė.
„Juk jūs nieko negalit pakeisti!“, „Prie ko čia tas komitetas?“, „Kertat šaką, ant kurios sėdit!“ – tokie ir panašūs šūksniai skriejo valdžios adresu.
Vienuoliktokams – žalia šviesa
Susitikimui einant į pabaigą ir diskusijoms vis aštrėjant, meras netikėtai pasakė gerbiąs mokyklos bendruomenės norą kovoti ir… pažadėjo padėsiąs. Bet esą tik su sąlyga, kad, jei KAAT priims nutartį ne mokyklos naudai, bendruomenė nusiramins.
Mokiniams, jų tėvams ir mokytojams galų gale pavyko išpešti iš A. Klimo žodžius, kad Senamiesčio vidurinėje šį rugsėjį leista komplektuoti vienuoliktąsias klases! Tad valdžios atstovai iš mokyklos aktų salės išlydėti džiaugsmingais plojimais.
Tačiau G. Drackienė susirinkusiesiems priminė, kad pradėtą „šaršalą“ reikės pabaigti. „Teismas – ne vaikų darželis. Tikiuosi visų palaikymo, reikės apsispręsti, iš kur gausim pinigėlių. O dabar galim atsipalaiduoti – eikim į vienuoliktąją klasę ir neabejokim“, – baigdama sakė mokyklos tarybos pirmininkė.
A. Serva padėkojo aktyviems mokinių tėvams, kovojantiems dėl mokyklos, ir išreiškė viltį, kad meras savo ištartų žodžių laikysis.