Beveik kiekvienas bent kartą gyvenime yra patyręs galūnių nutirpimą – tą keistą, dilgčiojantį pojūtį, dažnai lydimą „adatėlių dūrių“ ar „skruzdėlyčių”.
Tirpimas gali pasireikšti dėl įvairių priežasčių, pradedant nuo netinkamo sėdėjimo ir gulėjimo iki sudėtingesnių neurologinių būklių.
Nors dažniausiai nutirpę galūnės pavojaus nekelia, pasikartojantis ar lėtinis galūnių tirpimas gali būti ir rimtesnės problemos požymis.
Tad, kada reikėtų susirūpinti ir kreiptis į specialistą?
Galūnių tirpimo priežastys
Neuropatija. Viena iš labiausiai paplitusių galūnių tirpimo priežasčių yra periferinė neuropatija, kylanti iš nervų pažeidimo. Ši būklė dažnai pasitaiko sergantiesiems cukriniu diabetu, vartojantiems tam tikrus vaistus ar piktnaudžiaujantiems alkoholiu. Neuropatija gali sukelti tirpimą, deginimą ir kitus nemalonius pojūčius.
Vitaminų trūkumas. B grupės vitaminų, o ypač B12, trūkumas gali sukelti nervų sistemos sutrikimus, įskaitant tirpimą ir skausmą galūnėse.
Užspaudimas. Ilgą laiką sėdint ar stovint nepatogioje padėtyje sutrikdoma normali kraujotaka arba gali užsispausti nervas, dėl ko atsiranda tirpimo pojūtis.
Širdies problemos. Sunkesnės sveikatos problemos, pavyzdžiui, širdies ir kraujagyslių ligos, taip pat gali sukelti galūnių tirpimą.
Centrinės nervų sistemos sutrikimai. Sunkesni nervų sistemos sutrikimai, tokie kaip pvz. smegenų augliai taipogi dažnai sukelia rankų ir kojų tirpimą.
Kiti veiksniai. Hormoniniai sutrikimai, skydliaukės veiklos problemos, riešo kanalo sindromas, nėštumas ir kai kurios infekcijos taip pat gali sukelti tirpimo pojūtį.
Jei tirpimas yra nuolatinis arba trukdo jūsų gyvenimui, svarbu kuo greičiau kreiptis į gydytoją ir atlikti tyrimus bei nustatyti tikslią priežastį.
Gydymo metodai
Jeigu galūnės tirpstą nuolat ir tai trukdo jūsų gyvenimui, svarbu kuo greičiau kreiptis į gydytoją, atlikti tyrimus bei nustatyti tikslią priežastį.
Kai kuriais atvejais gydytojas gali paskirti simptomus mažinančius ar pačią ligą gydančius vaistus. Jei galūnių tirpimas yra susijęs su vitaminų ar mineralų trūkumu, pagal gydytojo rekomendaciją galima vartoti tam tikrus maisto papildus.
Fizioterapija gali padėti stiprinti raumenis ir pagerinti kraujotaką, taip pat esant nervų pažeidimų sukeltam tirpimui.
Intraveninė arba kitaip lašelinių terapija taipogi taikoma įvairiems sutrikimams, įskaitant ir galūnių tirpimą, gydyti.
Lašelinė terapija leidžia greitai ir efektyviai į kraują tiekti reikiamus vitaminus, mineralus ir elektrolitus, atstatančius vitaminų ir mineralų trūkumą. Ji taip pat mažina dehidrataciją, kas yra būtina norint, kad kraujotaka ir nervų sistema veiktų tinkamai.
Kai kurios lašelinės terapijos formos, pavyzdžiui, su magniu arba kalciu, gali pagerinti širdies ir kraujagyslių funkciją, kas gali turėti teigiamą poveikį galūnių tirpimui. „Drops Clinic“ specialistai individualiai pakonsultuos ir patars, kurios vitaminų lašelinės Vilniuje kiekvienam pacientui tiks geriausiai.
Alternatyvūs gydymo metodai
Be vaistų, fizioterapijos ir lašelinių galūnių tirpimą sumažinti gali padėti ir alternatyvūs gydymo metodai tokie kaip akupunktūra, masažai ir kiti.
Visuomet labai svarbu nustatyti tikslią galūnių tirpimo priežastį, kad specialistai parinktų efektyviausius gydymo metodus.
Jeigu tirpimas atsiranda dėl ilgalaikio sėdėjimo ar stovėjimo, būtina dažnai keisti padėtį, trumpai pasivaikščioti ir pajudinti galūnes, kad būtų atkurtas normalus kraujo tekėjimas ir nervų funkcija.
Reguliarus fizinis aktyvumas taip pat padeda pagerinti visą kraujotaką, kas gali padėti sumažinti tirpimo simptomus. Daliai žmonių itin padedančių porto šakų yra plaukimas, kadangi ši veikla atpalaiduoja raumenis ir pagerina kraujotaką.
Masažas gali pagerinti kraujotaką, atpalaiduoti raumenis ir taip sumažinti tirpimo simptomus.
Atmetus rimtas ligas, kurioms gali prireikti kitokio gydymo, akupunktūra ir akupresūra gali taip pat padėti mažinant tirpimą. Šie metodai, siekiant padidinti terapijos veiksmingumą, dažnai taikomi kartu su kitais gydymo būdais, pvz., vaistais ar fizine terapija.
Tiksli diagnozė yra būtina
Galūnių tirpimas gali atsirasti dėl įvairių priežasčių – nuo laikinų padėties nepatogumų iki rimtesnių būklių, tokių kaip periferinė neuropatija, riešo kanalo sindromas ar net insultas.
Tokios priežastys kaip netinkamas sėdėjimas ar miegojimas nepatogioje padėtyje gali laikinai suspausti nervus ir sukelti tirpimą, kuris paprastai praeina savaime.
Tačiau dėl lėtinio ar pasikartojančio tirpimo labai svarbu pasikonsultuoti su specialistu, kuris nustatys tikslią diagnozę ir paskirs gydymą, kuris gali apimti vaistus, fizinę terapiją, akupunktūrą ar akupresūrą.
Gyvenimo būdo pokyčiai, tokie kaip reguliari mankšta, geresnė ergonomika ir sveikesnė mityba, taip pat gali padėti valdyti galūnių tirpimo simptomus ir pagerinti bendrą savijautą.
Nuotraukos šaltinis: Credit to Freepik