Lapkričio 27 d. įvyko Plungės r. savivaldybės, profesinių sąjungų ir darbdavių organizacijų Trišalės tarybos posėdis, kuriam pirmininkavo vicemeras Mindaugas Jurčius.
Priekaištavo dėl retų posėdžių
Susirinkimas prasidėjo karšta partiečių Egidijaus Teodoro Liepos bei tarybai pirmininkaujančio M. Jurčiaus diskusija. Anot E. T. Liepos, socialinis dialogas tarp valdžios, profesinių sąjungų ir eilinių žmonių yra tiesiog būtinas. Jis ragino tarybos nariams priminti priešrinkiminiu laikotarpiu žarstytus jų pačių pažadus.
„Nejaugi valdžia mus laikys kvailių vietoje? Žmonės iš Plungės bėga į užsienį“, – piktinosi E. T. Liepa. Pasak jo, tautos išrinktuosius būtina prižiūrėti, kad pastarieji „patiems galvos neapterštų“. Taip pat papriekaištavo M. Jurčiui dėl Trišalės tarybos reglamento nesilaikymo – labai retų posėdžių. Jis apgailestavo, kad profesinių sąjungų ir darbdavių organizacijos nebuvo kviečiamos derinant miesto strategiją.
Plungės teritorinės darbo biržos vedėjos pavaduotoja Vilma Bilkauskienė pristatė ilgalaikio nedarbo mažinimo programą, papasakojo apie planuojamas subsidijuoti naujas darbo vietas.
E. T. Liepai nerimą kėlė faktas, jog Plungės teritorinės darbo biržos padalinį nuo sausio 1 d. planuojama perkelti į Telšius. Jis teiravosi, ar nebus naikinamos darbo vietos. M. Jurčius paaiškino, jog permainos etatų nesumažins, keisis tik specialistų darbo vieta.
Vicemeras atsiprašė, paaiškindamas, kad posėdžiai nevyko dėl jo ligos. Jis negalėjo pritarti E. T. Liepos samprotavimams, jog dėl sumažėjusio žmonių skaičiaus Plungėje kalta vietos valdžia. Anot jo, panaši situacija esanti ir kituose Lietuvos miestuose.
Prašė nebevaikščioti srautais
Trišalės tarybos narys Jonas Varkalys teiravosi, ar, reorganizavus Plungės sporto mokyklą, kas nors pasikeitė. Kas atstovaus rajonui tarptautinėse sporto varžybose? Ar yra bendra strategija, koncepcija, o gal kiekvienas – pats sau šeimininkas? Anot verslininko, reikėtų nustatyti už sportą ir rėmėjų paiešką atsakingus žmones, kad dėl paramos į verslininkus nesikreiptų tos pačios komandos po kelis asmenis netgi tą pačią dieną.
Pasiteiravus jo, ar minimalios algos pakėlimas turėjo įtakos verslininkams rajone, J. Varkalys atsakė, kad minimalios algos pakėlimas iki 1 000 Lt verslui labai didelės įtakos neturėjo, bent jau Plungės pramonininkų sąjungos nariams.
Padėtis apgailėtina
Telšių apskrities Vidaus reikalų sistemos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Zigmantas Venckus pasakojo apie „tragišką“ valstybės tarnautojų atlyginimų sistemą. Anot jo, profesinę sąjungą pasiekė nusiskundimai, jog eiliniai darbuotojai verčiami eiti neapmokamų atostogų.
2009 m. valstybės tarnautojams nepagrįstai, kaip nustatė Konstitucinis teismas, sumažintos algos, išmokos už kvalifikaciją. Kai kurie policijos pareigūnai jau kreipėsi į teismą – jiems esą valstybė skolinga nuo kelių šimtų iki keliolikos tūkstančių litų.
Pasak pranešėjo, daugelio valstybinių įstaigų vadovai tik „trina rankas“, kad personalas klusniai eina neapmokamų atostogų. Ne visi nemokamai atostogaujantieji žino, jog, būnant tokiose atostogose, prarandamos ir socialinės garantijos. Jei atsitiktų nelaimė, žmogus turėtų už gydymą susimokėti pats. „Ar teisinėje valstybėje žmogus turėtų atsidurti tokioje apgailėtinoje situacijoje?“ – svarstė Z. Venckus.
Jis akcentavo, kad byloms dėl neišmokėtų atlyginimų yra taikomas trejų metų senaties terminas. Jei žmonės savų pinigų neišsireikalaus per trejus metus, gali juos prarasti.
Rengs raštą
Dalyvavusieji Trišalės tarybos posėdyje pastebėjo, kad Savivaldybių finansavimas iš šalies biudžeto mažėja, o išgyvenimo kaštai nuolat auga.
Tarybos nariai nusprendė raštu informuoti Respublikinę Trišalę tarybą apie lėšų trūkumą bei priverstines neapmokamas atostogas.
„Atrodau kaip balta varna“
E. T. Liepa posėdžiu nusivylė. „Gal man reikėtų savo veiklą Trišalėje taryboje pristabdyti. Atrodau čia kaip balta varna. Ar man vienam Plungėje gyventi bloga?.. Nejaugi su valdžia nebegalima žmogiškai susikalbėti? Trišalę kūrėme ne politikavimui, o tam, kad susirinkę ūkiškai kalbėtumėme. Prieš rinkimus išgirdome daug pažadų, o kiek iš jų įgyvendinta? Rezultato nėra. Tam ir būrėmės, kad mieste gyventi geriau būtų. Negi Trišalė taryba negali paveikti, kad pagaliau administracija dirbti pradėtų?“, – samprotavo jis.