Plungės rajono savivaldybės internetinėje svetainėje neseniai pasirodė skelbimas, informuojantis, jog UAB „Saukupa“ Plungėje planuoja užsiimti medicininių atliekų apdorojimu. Baimindamiesi, kad utilizacijos procesas gali būti kenksmingas aplinkai ir žmonėms bei skleisti nekokius kvapus, antradienį šį klausimą nagrinėjo Savivaldybės tarybos Vietos ūkio ir ekologijos komiteto nariai.
Visai atsitiktinai (iš Savivaldybės internetinės svetainės) apie UAB „Saukupa“ planus sužinoję merė Elvyra Valerija Lapukienė, vicemeras Juozas Šlepetis bei Vietos ūkio ir ekologijos komiteto nariai ir stebėjosi, ir piktinosi, kad tokį objektą norima „prastumti“ patylomis, neatsiklausus Savivaldybės tarybos nuomonės.
„Man ir keista, ir pikta, kad apie tokius dalykus turime išgirsti iš šalies, kad veiklą planuojantys verslininkai nesikreipia į Savivaldybę, kad mums tenka jų ieškoti ir klausti, ką čia yra sumanę“, – kalbėjo merė.
Pasiaiškinti dėl planuojamojo objekto į Vietos ūkio ir ekologijos komiteto posėdį buvo iškviesti „Saukupos“ atstovai, tiksliau – bendrovės konsultantas Ričardas Jovaiša ir „Saukupos“ partnerės ekonominės plėtros asociacijos „West in“ vadovas Raimundas Vaitiekūnas.
Iš pradžių manyta, kad įmonė apdoros panaudotą tvarsliavą, švirkštus, vaistų buteliukus, tačiau R. Vaitiekūnas posėdžio metu prasitarė: „Mes padėsime išspręsti aplinkinių medicinos įstaigų problemas ir pasirūpinsime, kad nupjautos kojos bet kur nesimėtytų. Kaip kad dabar yra Vilniuje.“ Šie žodžiai, reiškiantys, kad planuojama apdoroti ir organinės kilmės atliekas, ne vieną gerokai nustebino.
Medicininių atliekų apdorojimo veiklą numatoma vykdyti Plungės miesto teritorijoje – Pramonės pr. 6H, UAB „Saukupa“ priklausančiose patalpose. Jose bus pastatytas specialus įrenginys – H serijos konverteris, kuriame ir bus apdorojamos medicininės atliekos.
Kaip pasakojo R. Vaitiekūnas, medicinos įstaigoms bus išdalyti konteineriukai, į kuriuos bus kraunamos ir chirurginių operacijų liekanos, ir kitos medicininės atliekos. Iš įstaigų specialiu konteineriu-šaldytuvu jos bus gabenamos į konverterį. Įrenginys atliekas sukapos į smulkius gabalėlius, paskui masė bus kaitinama, vėsinama, formuojama į briketus ir gabenama į Vokietiją, kur, kaip kurą, naudos sunkiosios pramonės įmonės.
R. Vaitiekūno tikinimu, procesas būsiąs uždaras, ekologiškas ir visiškai bekvapis. „O kur dings kvapas?“ – teiravosi komiteto narys Voldemaras Bučius. „Italai, pagaminę konverterį, garantuoja, kad kvapo nebus, tačiau paslapties, kur blogas kvapas dingsta, jie neišduoda“, – atsakė R. Vaitiekūnas. Beje, posėdžio dalyviams jis išdalijo maišelius su medžiaga, kuri gaunama apdorojus medicinines atliekas. „Aš tuos maišelius galiu atplėšti, pauostyti ir net palaižyti tas granules. Jos absoliučiai nekenksmingos“, – tikino R. Vaitiekūnas. Tačiau komiteto nariai maišelių turinio nagrinėti nepanoro.
Komiteto nariai, merė E. V. Lapukienė ir vicemeras J. Šlepetis stebėjosi, kodėl tokiam procesui vykdyti nebūtinas poveikio aplinkai tyrimas (tokią išvadą pateikė Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamentas), kodėl pasirinkta būtent Plungė, o ne koks didmiestis, nors niekur kitur Lietuvoje tokio konverterio nėra.
Taigi komitetas „Saukupos“ sumanymui kol kas nepritarė. Juolab kad utilizuoti žadama viską, netgi organinės kilmės atliekas. Ir komiteto pirmininkui Vytautui Jonučiui, ir visiems kitiems „Saukupos“ planuojamoji veikla kėlė daug abejonių. Ir dėl to, kad miesto teritorijoje, ir dėl galimo gyventojų pasipriešinimo. Todėl nutarta, prieš palaiminant, kreiptis ir į Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamentą, ir į Visuomenės sveikatos centrą.
„Saukupos“ atstovai į komiteto narių abejones sureagavo gana piktai. „Visų pirma, mes medicinines atliekas ne utilizuosime, o apdorosime. Tai ne tas pats, kas iš tolo dvokianti Rietavo utilizacija. Be to, konverteriai naudojami visoje Europoje, jie netgi ligoninėse statomi, o jūs kažkodėl nepritariate“, – kalbėjo R. Jovaiša.
Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento Poveikio aplinkai vertinimo ir normatyvų skyriaus vyr. specialistė Ingutė Šalkauskienė „Plungei“ pateikė išsamesnės informacijos apie medicininių atliekų apdorojimo procesą. Anot jos, konverteris, skirtas ligoninių užkrečiamosioms atliekoms sterilizuoti, per valandą apdoros apie 150 kg, per dieną – 1 800 kg, per metus – 450 tonų. Atliekų sterilizacijos įrenginio darbo ciklas yra uždaras. Atliekos įrenginyje kapojamos, po to masė šildoma, kol pasiekia 150 laipsnių temperatūrą. Vėliau leidžiamas vanduo, kuris kontaktuoja su karštomis medžiagomis ir sukelia drėgno karščio sterilizacijos efektą. Ciklui baigiantis, masė atvėsinama iki 40 laipsnių, įleidžiama dar daugiau vandens ir sukuriamas vakuumas – kad gautoji medžiaga būtų sausa ir šalta. Apdorojimo metu atliekos sterilizuojamos, gautas produktas yra didelio šilumingumo 3 mm dydžio dehidruotos granulės. Jas, kaip aukštakrosnių kurą, numatoma eksportuoti į Europos Sąjungoje veikiančias sunkiosios pramonės gamyklas.