Kovo pabaigoje, kai startavo gyventojų pajamų deklaravimo procesas, ne vienas iš mūsų sužinojo esąs skolingas valstybei. Vieni, 2009-aisiais nemokėję privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokų, liko skolingi kone devynis šimtus litų, kitiems skola susidarė, kai, skaičiuojant atlyginimą, buvo taikytas per didelis neapmokestinamųjų pajamų dydis (NPD). Pastarieji, per mažai sumokėję gyventojų pajamų mokesčio, taip pat skolingi liko po kelias šimtines. Kokių veiksmų imasi gyventojai, kad bent jau kitąmet tokios nepriemokos „nebeišlįstų“?
Pasak Telšių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos
(AVMI) atstovės spaudai Almos Šimkuvienės, deklaruoti pajamas ir turtą gyventojai galėjo nuo sausio pradžios. Tačiau kovo 23 dieną elektroninėje deklaravimo sistemoje atsirado pagalba mokesčių mokėtojams – preliminarios deklaracijos. Nuo tada deklaracijos teikiamos aktyviau.
Balandžio 14 dienos duomenimis, kaip informavo A. Šimkuvienė, Telšių AVMI pateikta daugiau kaip 20 tūkstančių gyventojų pajamų mokesčio deklaracijų. Iš jų Plungės skyriui – apie 6 400. Tuo pat metu teikiami ir prašymai skirti 2 proc. nuo savo praėjusiais metais sumokėto gyventojų pajamų mokesčio paramai. Telšių AVMI pateikta beveik 8 000 tokių prašymų. Iš jų Plungės skyriui – daugiau kaip 2 000.
Dėl neteisingai taikyto neapmokestinamojo pajamų dydžio Lietuvos gyventojai gali susigrąžinti apie 85 mln. litų. Dėl tos pačios priežasties į valstybės biudžetą gyventojai privalės grąžinti apie 32 mln. litų. Kiek pinigų atgaus arba kiek skolingi valstybės biudžetui dėl netinkamai taikyto NPD liko Plungės ir Rietavo gyventojai, Telšių AVMI tikslių duomenų kol kas neturi. Kol kas neaišku, kiek tiksliai plungiškių ir rietaviškių 2009-aisiais nemokėjo PSD.
Pasak A. Šimkuvienės, Telšių AVMI sulaukia nemažai klausimų iš gyventojų, kurie turėtų sumokėti privalomąjį sveikatos draudimą už 2009 metus ar gyventojų pajamų mokestį (dėl pernai taikyto per didelio NPD). Juos domina galimybė susidariusią nepriemoką išsimokėti dalimis, sudaryti mokestinės paskolos sutartį. Mokesčių mokėtojai, kurie privalo susimokėti, tačiau neišgali atsiskaityti iškart, gali kreiptis į apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos specialistus. Pastarieji išnagrinės prašymą ir, vadovaudamiesi protingumo ir ekonominio tikslingumo kriterijumi bei atsižvelgdami į skolos dydį, galės išskirstyti ją dalimis. Patekusiesiems į sunkią ekonominę ar socialinę padėtį nepriemoka galės būti pripažinta beviltiška.
Dėl mokestinės paskolos sutarties sudarymo (nepriemokos susimokėjimo dalimis) mokesčių mokėtojai į vietos mokesčių inspekciją, kaip sakė A. Šimkuvienė, gali kreiptis likus 20 dienų iki prievolės įvykdymo termino pabaigos (gegužės 3 dienos).
Tiems, kurie gyventojų pajamų mokesčio pernai sumokėjo daugiau nei turėjo, permokos pradėtos grąžinti nuo balandžio 12 dienos. Per tris dienas Telšių apskrities gyventojams grąžinta daugiau kaip 1 mln. litų, Plungės rajono savivaldybės gyventojams – daugiau kaip 215 tūkst. litų, Rietavo – daugiau kaip 32 tūkst. litų.
Tarp nemokėjusiųjų privalomojo sveikatos draudimo įmokų daugiausiai bedarbių, kurie nesiregistravo darbo biržoje, ir išvykusiųjų į užsienį, kurie nedeklaravo savo išvykos. Sužinoję apie susidariusią skolą valstybei, susizgribo ir bedarbiai, ir emigrantai.
Kaip sakė Plungės darbo biržos direktorė Dangirutė Jurkuvienė, nedirbantieji, sužinoję, kad privalo susimokėti PSD, suskubo registruotis darbo biržoje. Mat registracija atleidžia nuo prievolės kas mėnesį mokėti PSD įmokas. „Paskelbus apie nedirbančiųjų skolą valstybei, Plungės darbo biržoje bedarbių padaugėjo kone dvigubai. Pavyzdžiui, iki tol per dieną kreipdavosi kokie 25 žmonės, o dabar – apie 50“, – sakė D. Jurkuvienė.
Anot darbo biržos vadovės, žinia apie PSD atskleis tikruosius skaičius – bus aišku, kiek yra dirbančiųjų nelegaliai, kiek išvykusiųjų uždarbiauti į užsienį ir pan. Tiesa, tarp naujai užsiregistravusiųjų yra ir tokių, kuriems iki šiol niekas nerūpėjo – nenorėjo nei dirbti, nei biržoje registruotis. Dabar, bijodami vėl likti skolingi valstybei, jie tiesiog priversti tapti oficialiais bedarbiais.
Pastaruoju metu dėl tų pačių PSD įmokų interesantų padaugėjo ir Plungės miesto seniūnijoje. Kaip sakė už gyvenamosios vietos deklaravimą atsakinga specialistė Irena Vengalienė, norinčiųjų deklaruoti savo išvykimą gerokai padaugėjo. Vieni apie tai teiraujasi telefonu, kiti ateina į seniūniją, treti rašo internetu. „Yra žmonių, kurie jau dvejus, penkerius ar net dešimt metų gyvena užsienyje, bet iki šiol tebėra mūsų apskaitoje. Visi, išvykstantieji šešių mėnesių ir ilgesniam laikotarpiui, privalo deklaruoti savo išvykimą“, – pasakojo I. Vengalienė. Anot specialistės, iki šiol nebūdavo, kad buvę plungiškiai išvykimą deklaruotų elektroniniu būdu, o dabar jau esama ir tokių atvejų.