Trukt už vadžių – vėl iš pradžių. Taip galima pasakyti apie Savivaldybės valdžios sumanymą Gintaro Armalio vadovaujamą Plungės trumpalaikės globos centrą prijungti prie kitos įstaigos – Socialinių paslaugų centro, kuriame direktoriauja Odeta Misiūnienė. Mat, rugsėjo mėnesį įstaigų sujungimo klausimo nepavykus išspręsti teigiamai, spalį jis vėl įtrauktas į Savivaldybės tarybos Vietos ūkio ir ekologijos komiteto posėdžio darbotvarkę. Sumanymas antrąkart analizuotas antradienį, spalio 21-ąją.
Rugsėjį taryba nepritarė prijungimui
Priminsime, jog idėja reorganizuoti Trumpalaikės globos centrą (TGC) prijungiant jį prie Socialinių paslaugų centro (SPC) gimė pasikeitus Savivaldybės valdžiai. Pagrindinis šio sumanymo autorius, kaip pats pripažino, – meras Audrius Klišonis.
Įstaigos, vienijančios Nakvynės namus ir Moterų krizių centrą, pertvarkymo klausimas buvo nagrinėjamas spalį. Nors komitetų posėdžiuose nuomonių buvo įvairiausių, sprendimo projektas pasiekė Savivaldybės tarybą. Tačiau valdantiesiems teko nusivilti, nes pasisakiusiųjų už įstaigų sujungimą buvo mažiau nei tų, kurie buvo prieš, susilaikė ar apskritai nebalsavo.
Taigi rugsėjį Trumpalaikės globos centrą pavyko išgelbėti nuo pertvarkos, bet spalį šis klausimas vėl – Vietos ūkio ir ekologijos komiteto darbotvarkėje. Dar prieš komiteto posėdį meras A. Klišonis sakė: „Teigti, kad Savivaldybės taryba yra prieš reorganizavimą, negalime. Juk dešimt politikų pasisakė už įstaigų sujungimą, penki buvo prieš, keturi susilaikė, o du apskritai nebalsavo. Iš vykusių diskusijų supratome, kad tarybos nariams šiuo klausimu trūksta skaičiavimų ir informacijos, tad parengėme jos daugiau bei išsamesnės ir sprendimo projektą dar kartą teikiame nagrinėti.“
Tikslas – sutaupyti?
Antradienį Vietos ūkio ir ekologijos komiteto narys Robertas Endrikas kalbėjo: „Kodėl šis klausimas teikiamas nagrinėti mūsų komitetui? Manau, kad tai – tik laiko gaišimas. Gerbiami valdantieji, juk jūs balsus suskaičiavote, Remėzą perauklėjote (Liberalų sąjūdžio atstovas Romas Remėza buvo bene vienintelis iš valdančiųjų, Savivaldybės tarybos posėdyje nepritarusių TGC prijungimui prie SPC – aut. past.), tai kam čia visus betrukdote.“
Valdančiųjų teigimu, Savivaldybei išlaikyti Trumpalaikės globos centrą yra per didelė prabanga. Įstaigai per mėnesį skiriamas lėšas padalijus iš Nakvynės namų ir Moterų krizių centro gyventojų skaičiaus, išeina, jog vieno asmens išlaikymas kainuoja 1 306 Lt. Skaičiai esantys baisūs, juolab kad paslaugos toje įstaigoje dažniausiai teikiamos asocialiems asmenims. Meras A. Klišonis kėlė klausimą, ar teisinga tiek skirti benamiui, kai tokią pat sumą ligoninė per mėnesį gauna pacientui, turinčiam visišką negalią, gydyti ir prižiūrėti.
Kaip rugsėjo mėnesį, taip ir dabar, valdantieji laikėsi tos pačios pozicijos – TGC prijungimas prie kitos socialines paslaugas teikiančios įstaigos padės optimizuoti socialines paslaugas teikiančių įstaigų tinklą, racionaliau tvarkytis ir sutaupyti nemažai Savivaldybės biudžeto lėšų. Savivaldybės tarybos opozicija – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija – sumanymą traktuoja kiek kitaip. Sujungimas esą sugalvotas ne tam, kad sutaupytume, bet tam, kad būtų atsikratyta G. Armalio. Ir tai esą ne kas kita, o politinis susidorojimas.
Galima dirbti, galima tik imituoti, kad dirbi
Posėdyje pasisakęs TGC direktorius G. Armalis tvirtino, jog įstaigoje etatų tiek, kiek leidžia įstatymai – 2014 metais nustatytas 19,75 etatinės pareigybės skaičius. „Įdarbinęs tiek žmonių, aš nieko nepažeidžiu. Be to, jei iš tikrųjų norime dirbti, padėti tiems žmonėms išspręsti jų problemas, tai visi darbuotojai ir reikalingi. O jei tik imituosime, kad dirbame, gal tada ir dviejų etatų užtektų“, – gynėsi įstaigos direktorius.
Direktoriaus teigimu, įstaiga pritaikyta 44 asmenims ir kiekvienos vietos išlaikymas atsieina ne 1 306 litus, o apie 1 000 litų. „Jūs gaunamas lėšas dalijate iš turimų vietų skaičiaus, bet dalyti reikėtų iš realaus gyventojų skaičiaus, kurių yra ne 44, o 34“, – priekaištavo valdantieji. G. Armalis jiems atkirto: „Šiandien paslaugas teikiame 34-iems, o rytoj dar kelis žmones atveš. Vadinasi, skaičius pasikeis, todėl ir skaičiuojame iš to, kiek maksimaliai galime priimti.“ Jam pritarė komiteto narė Janutė Stancelienė: „Jei vadovautumėmės valdančiųjų logika, tai tą dieną, kai ligoninėje niekas neoperuojamas, chirurgą reikia atleisti. O kai atsiras pacientas, vėl priimti. Mano manymu, direktorius skaičiuoja teisingai.“
G. Armalio poziciją palaikė ir Savivaldybės tarybos opozicijos lyderė Asta Beierle Eigirdienė. Jos manymu, Trumpalaikės globos centras dirba gerai ir jokia reorganizacija įstaigai nereikalinga. Be to, politikei buvo neaišku, kodėl šį klausimą nagrinėja Vietos ūkio ir ekologijos komitetas: „Kadangi kalbama apie socialines paslaugas ir lėšų taupymą, manau, klausimą turėtų nagrinėti Sveikatos ir socialinės apsaugos bei Ekonomikos, finansų ir biudžeto komitetai. Bet klausimas kažkodėl atiduotas su tokiais reikalais visai nesusijusiam Vietos ūkio ir ekologijos komitetui. Gal todėl, kad šio pirmininkas Tomas Raudys palaiko reorganizavimą?“
Kas dramblys, o kas musė?
Pasisakyti pakviesta SPC direktorė O. Misiūnienė kalbėjo: „Džiaugiuosi, kad pagaliau ir man leista pasisakyti. Pastaruoju metu apie mano įstaigą tiek daug kalbama, daug rašoma, bet mano nuomonės niekas neklausė. Iškart noriu atsikirsti J. Stancelienei, kuri praėjusio posėdžio metu klausė, kodėl dramblį norima prijungti prie musės. Mes teikiame Neįgaliųjų dienos centro, pagalbos namuose, labdaros valgyklos, pagalbos socialinės rizikos šeimoms, specialaus transporto, Europos Sąjungos skiriamų maisto produktų dalijimo ir kitas paslaugas. Tai kas iš mūsų dviejų dramblys, o kas musė?“
Beje, reorganizavus Trumpalaikės globos centrą, etatų skaičius jame turėtų sumažėti iki 10,75. Tačiau jų skaičius jau dabar didinamas Socialinių paslaugų centre – plečiamos pagalbos namuose paslaugos: iki rugsėjo 30 dienos šį darbą dirbo aštuoni žmonės (Plungėje, Alsėdžiuose ir Žemaičių Kalvarijoje), nuo spalio 1 dienos – vienuolika (paslaugos pradėtos teikti Nausodyje, Plateliuose, Šateikiuose), o nuo kitų metų darbuotojų bus šešiolika (prisidės Babrungas, Kuliai, Stalgėnai, Paukštakiai, Žlibinai).
Klausimas tarybos neturėtų pasiekti
Baigiantis posėdžiui, paaiškėjo, kad R. Remėzos niekas neperauklėjo arba jis perauklėjimui nepasidavė. „Žinote, aš jokio taupymo čia nematau. Be to, kur dings Gintaras, kuris savo darbą dirbo 17 metų ir tikrai yra geras specialistas? Ar nebus taip, jog gerbiama Odeta netrukus pamatys, kad su tiek darbuotojų Trumpalaikės globos centre neapsidirba, ir pradės prašyti didinti etatų skaičių?“ – svarstė komiteto narys.
R. Endriko nuomone, pokyčių šioje srityje reikia, bet ne tokių kardinalių. „Aš siūlyčiau kai kam apsilaužyti ragus, kai kam nusiimti karūnas ir dirbti, kaip dirbus. Palikime viską taip, kaip yra, nes abi įstaigos dirba gerai. Išlaikyti Trumpalaikės globos centrą gal ir brangu, bet visuomenei tikrai ramiau ir saugiau, kai ta įstaiga veikia. Etatų gal ir reikėtų sumažinti, bet sujungti – ne“, – prieš pertvarką pasisakė politikas.
Baigę diskusijas, Vietos ūkio ir komiteto nariai nutarė: kadangi bendros nuomonės nėra, reikia balsuoti – teikti klausimą svarstyti Savivaldybės tarybai ar ne. Komiteto pirmininkas T. Raudys ir Algirdas Pečiulis pasisakė už tai, kad klausimą turi nagrinėti taryba, J. Stancelienė ir R. Endrikas – kad neteikti jo svarstymui, R. Remėza susilaikė. Išeitų, kad klausimas nebeturėtų būti eskaluojamas, nors kaip ten bus iš tikrųjų, dar nežinia.