Vienas iš depresijos apibrėžimų nurodo, kad tai yra nuotaikos sutrikimas, pasireiškiantis perdėtu nusivylimu, vilties nebuvimu. Sunkiausia ligos komplikacija – savižudybė.
Depresiją skatina daug veiksnių: įtampa darbe ir šeimoje, skurdas, nedarbas, artimo žmogaus netektis, alkoholio vartojimas ir kt. Didžioji žmonių dalis šia liga suserga iki 30 m. amžiaus.
Specifinių tyrimų ligai nustatyti nėra. Pakanka kvalifikuotos ligonio apklausos ir psichologinio ištyrimo. Sergantieji dažnai patys nesupranta, kas atsitiko, todėl retai kreipiasi tiesiogiai į psichiatrą.
Prieš prasidedant ligai, dažnai pasireiškia depresiją pranašaujantys simptomai. Tai nemiga, greitas nuovargis, liūdnos nuotaikos epizodai, dirglumas, sustiprėja nemalonūs pojūčiai (prakaitavimas, padažnėjęs pulsas, skausmas, „dūrimas“ širdies plote). Esant šiems simptomams, dažnai varstomos neurologų, kardiologų, šeimos gydytojų kabinetų durys, atliekama daug nereikalingų brangių tyrimų, gaištamas laikas.
Besiskundžiantieji tokiais simptomais dažniausiai užpildo 70-80 proc. terapinio profilio skyriaus lovų. Pacientai nenoriai priima šeimos gydytojų rekomendacijas dėl skundų ir gydymo pasikonsultuoti su gydytoju psichiatru. Kadangi negydoma pagrindinė liga, eiga sunkėja, o pacientas jaučiasi vis blogiau ir blogiau.
Sergančiuosius depresija gydyti sudėtinga, nes jie linkę nesilaikyti nurodyto medikamentų vartojimo režimo. Dažnai patys savarankiškai sprendžia apie gydymo neveiksmingumą ar išgijimą ir nebegeria vaistų. Depresijai būdinga pasikartoti, todėl gydytojas rekomenduoja antidepresantus vartoti ilgą laiką. Siekiant sumažinti atkričio riziką, gydymas skiriamas ne trumpiau kaip pusmetį.
Didžiausią dėmesį turėtume skirti galimybei išvengti susirgimo. Jei to nepavyko – pradėti gydymą ankstyvos stadijos.
Kokios priemonės padėtų užkirsti kelią depresijos pasireiškimui? Tai reguliari mankšta, fizinis darbas, buvimas gryname ore, ypač šviečiant saulei, malonus mėgstamas užsiėmimas, mažinantis įtampą. Reikėtų vengti alkoholio, tonizuojančių nealkoholinių gėrimų, besaikio stiprios kavos ir arbatos vartojimo. Atrodo, taip viskas žinoma, paprasta, bet kartu ir sudėtinga. Ypač jei norime rasti save pateisinančių priežasčių: nedarau, nes neturiu laiko, pinigų, nedidelis kiekis nepakenks, skanu, be kavos neprabundu ir t. t.
Pripraskime rūpintis patys savimi, padėkime artimam žmogui tai padaryti pačiam ar kartu su jumis. Nenumokime ranka į beprasidedančius depresijos simptomus, nes negydoma liga sunkėja, o vėliau ją gydant prireiks dar daugiau laiko ir lėšų.
Užs. Nr. J-986