Pastarosios dienos kupinos įvykių, kurių pasekmės vienaip ar kitaip palies kiekvieną mūsų.
„Brexit“ lyg galingas žemės drebėjimas supurtė Europos Sąjungą – 28 šalis vienijantis blokas neteko vieno iš kertinių akmenų. Ar šis riedulys neišjudins 65 metus lipdyto statinio ir kaip to išvengti – tai klausimai, į kuriuos atsakymus privalės rasti galingiausi pasaulio politikai.
Kol didieji politikos lyderiai aptarinės Didžiosios Britanijos išstojimo iš ES procedūrą, paprasti rinkėjai suks galvas mėgindami suprasti, ką iš tiesų padarė. Pirmos dienos po referendumo parodė, kad britai patys išsigando savo apsisprendimo: svaro sterlingų kursas krito į nematytas žemumas, investuotojai pradėjo svarstyti investicijų nutraukimo galimybes, gamybininkai praneša apie neišvengiamai kilsiančias kainas.
Nerimą stiprina ir Škotijos pareiškimas svarstyti išstojimo iš Jungtinės Karalystės galimybę. Alyvos į ugnį pila britų nacionalistų išpuoliai prieš imigrantus.
Tai, kad milijonai žmonių, išsigandę jų laukiančios nežinios, pasirašė peticiją dėl naujo referendumo surengimo, rodo: žmonės visur yra žmonės. Rinkėjai nubalsavo, o paskui susigriebė, kad nelabai žino, už ką. Labai pažįstama situacija? Juk ir mes dažnai nesigiliname, už ką atiduodame savo balsą. Prisiminkime Seimo rinkimus. Renkame tautos atstovus net nesivargindami daugiau sužinoti apie juos kaip asmenybes, pasidomėti jų nuveiktais darbais. Vieni balsuojame už politiką, kuris simpatiškesnis, kiti – už tą, kuris gražiau kalbėti moka. Retas kuris prieš rinkimus perskaitome partijos programą. Sąrašo pasirinkimą dažnai nulemia žiniasklaidos suformuota nuomonė, partijos lyderių charizma. Kas tiesa, tas tiesa: trūksta mums politinio išprusimo, bet, kaip parodė įvykiai Didžiojoje Britanijoje, jo stinga ne tik mums.
Kai tautos atstovus išsirenkame pagal grožį, nederėtų stebėtis jų sprendimais. Tačiau neseniai Seimo priimtas naujasis Darbo kodeksas kelia ne mažiau minčių nei „Brexit“. Niekas per daug ir neslepia, kad jis palankus ne darbo žmonėms, o verslininkams. Portale www.delfi.lt cituojami politiko Algirdo Syso žodžiai: „Mes išbalansavome darbuotojų ir darbdavių galias. Šituo atveju vieni labai džiaugsis, kiti labai liūdės. Ir šampano taures kels tikrai ne abi pusės.“
Ir iš tiesų, samdomiems darbuotojams gerokai daugiau pagrindo nerimauti, nei švęsti. Labai nekaip kvepia tos naujovės – nenustatytos apimties darbo sutartys, galimybė daugiau žmonių įdarbinti pagal terminuotąsias sutartis ir daug kitų.
Stebina tik tai, kad tokio visiems svarbaus kodekso priėmimas nesukėlė gyventojų pasipiktinimo bangos. Juk tautą „pardavęs“ Seimas turėtų netekti kertinio akmens – rinkėjų pasitikėjimo.