Karklėnuose (Nausodžio seniūnija) kaimo šeimų bendruomenė „Karkluoja“ susikūrė 2003 metais. Iki šiol jai vadovavęs Antanas Stirbys šių metų rugpjūtį atsisakė pirmininkavimo ir bendruomenės vadžias perdavė Salvai Buzinovienei. Ji tik šį pavasarį, prieš pačias Velykas, grįžo į Karklėnus iš užsienio – ketverius metus ragavo emigranto duonos, o rugpjūtį jau buvo išrinkta naująja „Karkluojos“ pirmininke.
Kaip sakė S. Buzinovienė, ji nesiveržė ir nenorėjo šių pareigų, nes žinojusi, koks juodas darbas laukia, norint išjudinti žmones. „Bendruomenės pirmininko darbas – neapčiuopiamas ir neapmokamas, iki šiol žmonės netikėjo ir netiki, kad bendruomenės pirmininkas tikrai negauna atlyginimo, – sakė S. Buzinovienė, – o kai išrinko, tada sužinojau, kad dar ir pati turiu susimokėti už perregistravimą“.
Moteris gimė Skuodo rajone, Mosėdyje. Gyveno Kretingoje ir, anot jos, likimas taip lėmė, kad prieš 16 metų atsidūrė Plungės rajone, Karklėnų kaime. S. Buzinovienė prisiminė, kaip jai, atvykėlei iš kito rajono, buvo sunku pritapti: „Jaučiausi taip, lyg atsidūrusi nežinia kur. O ir sveikinosi kaimo gyventojai nelabai noriai…“ – pasakojo Salva. Tuomet moteris nusprendė savo kieme surengti linksmą bealkoholinį vakarėlį, po kurio kaimo žmonės jau pripažino ją sava.
Naujoji pirmininkė yra baigusi Lietuvos veterinarijos akademiją, įgijusi zooinžinierės specialybę. „Trumpai teko ir zootechnike padirbėti“, – juokėsi moteris. Iki tol, kol išvyko į užsienį, dešimt metų S. Buzinovienė dirbo Stonaičių pensione socialine darbuotoja. „Nors darbas man buvo prie dūšios, bet grįžti atgal nebenorėčiau“, – kalbėjo ji.
„Karkluojos“ vadovė domisi alternatyviąja medicina, parapsichologija, viskuo, kas susiję su žmogaus sielos tobulėjimu. Todėl ji norinti ir kaimo žmones paskatinti gyventi kitaip.
Užaugino S. Buzinovienė penkias atžalas. Keturi vaikai vienaip ar kitaip susiję su Norvegija, o vyriausiasis sūnus šaknis įleido Lietuvoje – gyvena ir dirba Kretingoje. Anot moters, taip jau susiklostė, kad vaikus teko auginti vienai, jie nebuvo lepinami, popinami. Nė vienas nepadarė gėdos, todėl motina dabar gali didžiuotis. „Karkluojos“ vadovė džiaugiasi jau turinti septynis anūkus, aštuntas – pakeliui. Gal ir šis nebus paskutinis? Be savų vaikų, ponia Salva dar globoja ir mirusios sesers sūnų.
Anot pirmininkės, jos kieme organizuojama šventė tapo kaip ir tradicine, žmonių susirenka nemažai… Kaip pati spėja, ko gero, tas jos aktyvumas ir sugundė žmones išrinkti naująja bendruomenės pirmininke.
„Gal kažką padarys, kad kaime kas nors vyktų“, – tokias kalbas esą girdėjusi karklėniškė. „Bet kaimas – tai ne aš viena“, – sakė S. Buzinovienė. Anot pirmininkės, norisi padaryti daug, bet kol kas „su bendruomene – liūdnas tango“ – išjudinti žmones sunkoka. Bet moteris rankų nenuleidžia ir, kaip pati sako, daro, kas įmanoma ir neįmanoma, kad žmonėms būtų geriau.
Pagrindine kaimo problema naujoji pirmininkė įvardijo potraukį karčiajai. Deja, bet ir tarp jaunimo jis paplitęs. Dėl to kyla visokiausių problemų šokių vakaruose: kur alkoholis – ten ir muštynės, o dar ir langus kartais išdaužo…
Moteris jaunimo „nenurašo“ – pasak jos, jaunuoliai daug aktyvesni nei vyresnieji. Nuo jos vadovavimo bendruomenei pradžios buvo surengta saugaus eismo šventė, kurioje dalyvavo ir kelių policijos atstovai. Taip pat pirmininkė didžiuojasi jaunuoliais, kurie savarankiškai surengė rudens šventę, į ją pakvietė ir vyresniuosius.
Ko gero, kaip ir dauguma bendruomenių, ši irgi turi savų bėdelių. Pirmiausia – nėra jokių patalpų, bet, pasak „Karkluojos“ vadovės, tikisi pagal panaudą gauti patalpas mokykloje. „Taip pat sunku yra ir su finansais: kai nori surengti kokią šventę, reikia pinigėlių, tai tenka tiesiog prašinėti, o kartais ir savų pridėti“, – sakė S. Buzinovienė.
Kai turės patalpas, tada jau bus galima ir projektus rengti, ir vizijas įgyvendinti, o jų moteris turi nemažai. Pirmiausia jaunimui reikėtų įrengti bent nedidelę treniruoklių salę, kad šie ten lietų savo energiją. Žinoma, sportuoti galės visi norintieji. Taip pat pirmininkė jau seniai svajoja įkurti „Saulės namus“ – į juos galėtų ateiti žmonės pasidalinti savo bėdomis ir džiaugsmais, tiesiog išsipasakoti. Gal ir kokią psichologę čia pasikviestų.
S. Buzinovienė labai džiaugiasi, kad jau pradėjo burtis branduolys: Aldona Slančiauskienė, Šarūnas Eirošius, Laimonas Šarkauskas, Sigutė Kniukštienė, jaunimo branduoliuką sudaro Kęstutis Petrauskas, Giedrė Slančiauskaitė, Deimantė Burvytė.
Moteris vis jaudinosi – gal ji kažką blogai daro, jog niekaip nepavyksta vyresniųjų prisikviesti į šventes. „Bet, tikiuosi, rasiu tą siūlą, nuo kurio išsivynios kamuolys. Noriu suburti kaimo žmones, kad jie galėtų pasidžiaugti savo darbais, kad pamatytų, jog galima gyventi kitaip, kad kiekvienas išmoktų atrasti savo talentą. Mums visiems taip trūksta pamąstymo: o ką aš padariau, kad būtų geriau?“ – sakė S. Buzinovienė.