
Vasara artėja į pabaigą, netrukus sveikinsime rudenį. Kaip bus organizuojamas ugdymo procesas mokyklose po atostogų? Klausimas, kuris šiuo metu itin aktualus. Šia tema praėjusį penktadienį kalbėta ir per nuotolinį Plungės rajono savivaldybės švietimo įstaigų vadovų pasitarimą. Nepaisant turimos patirties, iššūkių ir per ateinančius mokslo metus greičiausiai netrūks. Vis dėlto planuose – siekti kuo ilgesnio kontaktinio ugdymo, į nuotolį klasės turėtų būti išsiųstos vieninteliu atveju – prireikus izoliacijos.
Plungės rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Gintautas Rimeikis mokyklų vadovams pirmiausia pateikė trumpą statistiką, susijusią su formaliojo ir neformaliojo ugdymo įstaigų darbuotojų vakcinacija mūsų savivaldybėje. Tiesa, duomenys dar nėra galutiniai, trūksta atnaujintos informacijos iš kai kurių įstaigų, tačiau bendrą vaizdą susidaryti galima.
Pasyviausi – darželiai
Vedėjo teigimu, bendras vakcinuotų nuo koronaviruso infekcijos Plungės rajono savivaldybėje esančių švietimo įstaigų darbuotojų skaičius sudaro 63,9 proc. Imunizuotų (persirgusių ir turinčių imunitetą) procentas siekia 80,7.
Mažiausią pasiskiepijusių procentą sudaro ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų darbuotojai – 52 proc. (imunizuoti – 70,9 proc.). Bendrojo ugdymo mokyklose (tarp jų – ir Plungės technologijų ir verslo mokykla) paskiepytų darbuotojų procentas siekia 68,6, imunizuotų – 84,8. Neformaliojo švietimo įstaigų (rajono meno mokyklos ir Plungės sporto ir rekreacijos centras) darbuotojų vakcinacijos rodiklis – 65,4 proc. Imunizuoti darbuotojai sudaro 75,9 proc.
„Įdomumo dėlei galima pasakyti, kad labai nustebino rugpjūčio 19-ąją užfiksuoti duomenys, kai Plungės rajono savivaldybėje iš viso per dieną buvo paskiepyti 306 asmenys. Tokio skaičiaus pas mus nėra buvę“, – dalijosi informacija vedėjas ir pridūrė, jog galbūt ši tendencija artėjant rudeniui stiprės ir vakcinacijos tempai išaugs ir mūsų rajone.
Taip pat, vertinant statistikos rodiklius, akcentuota, jog paskiepytų vaikų (12–15 metų) skaičius Plungės rajono savivaldybėje, lyginant su kitais rajonais, labai nedidelis.
Į mokyklų vadovų klausimą, ar vaikų vakcinacijos tempai nepadidėtų, jei skiepyti būtų atvykstama į rajono didesnes gyvenvietes, organizuojant kokias nors skatinimo akcijas, Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Mantas Česnauskas atsakė, jog skiepijimo paslaugos atvežimas į miestelį ar kaimą, vertinant ankstesnę praktiką, nepasiteisino. „Tačiau jei jūs mums garantuojate, kad tikrai surinksite konkretų sąrašą norinčiųjų pasiskiepyti, kodėl ne, galima vakcinaciją organizuoti“, – paaiškino M. Česnauskas.
Ministerijos parengti scenarijai
Kaip turėtų atrodyti naujieji mokslo metai? Pasak G. Rimeikio, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija yra parengusį ugdymo scenarijus, kuriais vadovaujantis mokymas turėtų būti organizuojamas. Sprendimai, kaip elgtis, kokių reikalavimų ir rekomendacijų laikytis, priklausys nuo sergamumo lygių. Pastarieji bus vertinami pagal COVID-19 ligonių užimtų lovų ligoninėse skaičių.
Pagal Švietimo, mokslo ir sporto bei Sveikatos apsaugos ministerijų patvirtintą tvarką ikimokyklinis, priešmokyklinis, pradinis, pagrindinis ir vidurinis ugdymas ateinančiais mokslo metais turi vykti tik kontaktiniu būdu, laikantis patvirtintų saugumo priemonių.
Pamokoms mokyklose vykstant kontaktiniu būdu, klasėje nustačius užsikrėtimo atvejį, pasiskiepijusiems nuo COVID-19 arba turintiems antikūnų moksleiviams izoliacija negrės. Tačiau ar tokiu atveju taikyti hibridinį mokymą – diskusijų klausimas. „Ministerija siūlo tokio ugdymo vengti ir jį organizuoti tik išimtiniais atvejais“, – sakė vedėjas.
Pažymima, kad, kaip ir praėjusiais mokslo metais, mokyklose bus privaloma laikytis socialinės distancijos, klasių, grupių, srautų nesimaišymo, privaloma vėdinti ir dezinfekuoti patalpas, vežant mokinius autobusais būtina laikytis kaukių dėvėjimo rekomendacijų.
Švietimo įstaigų direktoriai turės pasistengti organizuoti mokinių kūno temperatūros matavimą. Kaukės mokyklose bus privalomos tik penktų ir vyresnių klasių mokiniams. Aišku, ir suaugusiesiems. Vykstant autobusu jas dėvėti reikėtų visiems.
Kaip minėta, bus siekiama, kad pradinių klasių mokiniai kontaktiniu būdu mokytųsi bet kokiomis sąlygomis. Jei epidemiologinė situacija būtų itin prasta, abiturientai nuo vasario mėnesio vis tiek mokytųsi kontaktiniu būdu, į nuotolinį mokymąsi jie nebus siunčiami.
Prakalbus apie srautų mokyklose valdymą, Plungės Senamiesčio mokyklos direktorius Paulius Zakalskis atkreipė dėmesį, jog ši rekomendacija iš dalies netenka prasmės dėl to, kad vaikai iš įvairių mokyklų susitinka neformaliojoje veikloje, įvairiuose būreliuose. „Taip, šis klausimas aktualus ir dėl neformaliojo švietimo, vaikų dienos centrų. Sunku į jį atsakyti. Saugumo turėtų suteikti privalomas kaukių dėvėjimas būreliuose. Aišku, logikos čia gal ir nėra, bet juk neformalusis švietimas irgi svarbus, negalima drausti veiklos“, – dėstė R. Rimeikis.
Testavimas – rekomendacija
Ministerija numatytuose ugdymo scenarijuose kol kas nenurodo privalomo mokinių testavimo. Jis išlieka rekomendacinio pobūdžio. Tačiau tai nereiškia, kad kontrolė nebus vykdoma. Ypač akcentuojama, jog vertėtų mokyklose taikyti savikontrolinį testavimą. Kiek vaikų sutiktų tokį atlikti – užduotis mokyklų vadovams išsiaiškinti. „Planuojame pradžiai užsakyti 4 000 testų. Mokykla privalės sudaryti sąlygas norintiems testuotis“, – aiškino vedėjas.
Pradinėse klasėse taip pat bus privaloma atlikti paviršių testavimą. Vyresnėse klasėse jis nebūtų efektyvus.
Atsakomybė direktoriams
Įdomu tai, kad testavimosi galimybės mokyklose pedagogai ir kiti mokyklos darbuotojai nebeturės. Tie, kurie nėra pasiskiepiję, privalės vykdyti savikontrolę periodiškai. Tačiau pasidaryti testo teks vykti savarankiškai į mobilųjį punktą, turės darytis greituosius antigenų testus. „Kol kas tie testai yra nemokami. Kiek ilgai taip bus, priklausys nuo Vyriausybės sprendimų“, – minėjo G. Rimeikis.
Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas taip pat švietimo įstaigų vadovus informavo, jog į savo darbuotojų pateikiamą informaciją jie negali žiūrėti pro pirštus: „Privalote atidžiai stebėti, ar visi jūsų darbuotojai, kurie neturi galimybių paso ir kurie privalo testuotis, tikrai laiku testuojasi, pateikia visą reikalingą informaciją.“ Priešingu atveju direktoriams už aplaidumą, situacijos nestebėjimą gali grėsti administracinė atsakomybė.
Suprantama, kad dėl testavimo pokyčių tarp švietimo įstaigų darbuotojų gali kilti nepasitenkinimas. M. Česnauskas pažadėjo mokyklų vadovams išsiųsti visą teisinę informaciją, kuria pagrindžiami būsimi reikalavimai.
Neformalusis švietimas – su kaukėmis
Neformalusis švietimas bus vykdomas taip pat laikantis tam tikrų rekomendacijų ir ribojimų. Pirmiausia, kaip minėta, užsiėmimai bus galimi tik dėvint kaukes, o ir susitikimai, repeticijos bus organizuojamos ribotam skaičiui žmonių – iki 30. Išimtis – jei vaikai turi galimybių pasus, tokiu atveju grupė gali būti didesnė. Neformalusis suaugusiųjų švietimas galimas tik su galimybių pasu.
Rugsėjo 1-oji
Kaip minėsime naujų mokslo metų pradžią? G. Rimeikis švietimo įstaigų vadovams rekomendavo susilaikyti nuo didelių švenčių organizavimo ir geriau sekti praėjusių metų pavyzdžiu, kai Rugsėjo 1-osios šventė lauke bendrai surengta buvo tik pirmokams ir patiems vyriausiems mokiniams. Kiti rinkosi savo klasėse.