
Lietuvoje vis dar įprasta, kad apie stogo saugos elementus kalbama tik po avarijos ar didelės materialinės žalos. Stogo saugos priemonės išsivysčiusioje Europoje jau seniai buvo būtinos, ir vis dar girdime jas tik kaip papildomus stogo priedus.
Stogo apsaugos elementas: ką jis saugo?
Stogo saugos elementai yra būtini stogo priedai, užtikrinantys žmonių, lipančių ant stogo, saugumą ir apsaugantys žmones, automobilius, dekoratyvinius augalus ar kitus šalia stogo esančius objektus nuo sniego ar ledo. Populiariausios šių elementų grupės – sniego užtvarai, sienų ir stogo kopėčios, stogo tilteliai, užtikrinantys išlyginimą, apsauginės tvoros daugiaaukščiams namams. Taip pat nepamirškite, kad stogo saugos elementai apsaugo patį stogą, lietaus kanalizaciją, ventiliacinius kaminus, antenas, saulės baterijas ar kitus daiktus ant stogo nuo susilankstymo ar sugadinimo, todėl stogas su saugos elementais išliks gražus, sandarus, išliks ilgesnis tarnavimo laikas.
Stogo saugos priemonių charakteristikos
Renkantis sienines ir stogo kopėčias verta atkreipti dėmesį į tai, ar jos pakankamai plačios ir tvirtos, ar turi patogius turėklus. Pasirinkite stogo kopėčių tvirtinimo elementus ir kojeles, pritaikykite jas konkrečiai stogo dangai, kad einant nebūtų pažeista stogo danga.
Sniego užtvaros, kartais vadinamos sniego gaudyklėmis ir užtvaromis, yra skardinės, pagaminto iš storo lakštinio metalo arba vamzdžių. Ovalinių vamzdžių sniego užtvarai laikosi efektyviau ir yra estetiškesni nei iš skardos pagaminti sniego užtvarai. Šildant saulei, sniegas vamzdžių užtvarose greičiau ištirpsta ir patenka į lietaus nuotekų sistemą. Sniego užtvarai turi būti įrengti bent prie įėjimų, išėjimų į garažus, terasas ir pan., kur žmonės vaikšto. Sniego užtvaras taip pat reikia įrengti stogo zonoje, nes sniegas ir ledo slydimai gali pažeisti žemiau esantį stogą, pavyzdžiui, garažo, esančio šalia namo, stogą.
Stogo tilteliai – tai tvirti horizontalūs takai, užtikrinantys saugų ir lengvą stačią patekimą į norimą vietą. Jie yra labai tvirtos konstrukcijos, kad užtikrintų gerą sukibimą su stogu bet kokiu oru, ir juos galima prisegti. Tokiu tilteliu galėsite saugiai lyg stovėdami ant žemės valyti kaminus, saulės baterijas ir kt. Ant stogų, kurių nuolydis didesnis nei 7 laipsniai, karnizų aukštis 7 m ir daugiau, ir ant visų stogų, kurių pastato aukštis didesnis nei 10 m, turi būti įrengta ne mažesnė kaip 60 cm apsauginė tvora.
Jei jūsų stogui reikia naudoti ir sniego užtvaras, ir tvoras, siūlome sprendimą „du viename“ (tvora ir sniego užtvara viename)
Tokiu būdu prireikia beveik dvigubai mažiau tvirtinimo detalių nei naudojant vieną gaminį, o stogas atrodo geriau. Šis sprendimas idealiai tinka visuomeniniams pastatams: mokykloms, poliklinikoms, daugiabučiams namams, parduotuvėms ir kt., kur žmonės vaikšto aplink stogą, yra automobilių stovėjimo aikštelės ir pan.
Stogo saugos elementus geriausia įsigyti ir montuoti dengiant stogą, taip išvengiant klaidų. Jei tai bus padaryta vėliau, renkantis stogo apsaugos elementą reikėtų nurodyti esamą stogo tipą, kad būtų galima parinkti atitinkamas tvirtinimo detales.
Stogo apsaugos elementai yra visiškai savaime montuojami
Pavyzdžiui, suomių gamintojas Ruukki, vienas iš ilgamečių stogų dangų rinkos lyderių, parengė itin išsamias iliustruotas instrukcijas, kurias galima parsisiųsti visose Ruukki partnerių parduotuvėse arba rasti „Budmat“ e-kataloge. „Budmat“ teigimu, nors ir specializuojasi plieninių stogo dangų gamyboje, tačiau siūlo visus stogo saugos elementus, lietaus nuvedimo sistemas, tinkančias bet kokio individualaus namo, kotedžo, gyvenamųjų daugiaaukščių namų, poilsio, mokyklų ir kitų visuomeninių pastatų stogui.