
Sparti pažanga išmaniųjų telefonų technologijų srityje, per pastaruosius 5-7 metus gerokai pakeitė mūsų kasdien naudojamus įrenginius. Nuo 2016-17 iki 2023-24 metų pastebėjome, kaip gamintojai padidino telefonų našumą, pakeitė ekranų technologijas, gerokai patobulino kameras bei atliko inovacijas kitur. Tačiau kai kurie kiti dalykai liko daugiau-mažiau savo vietoje. Jei galvojate apie tai, kad galbūt laikas atsinaujinti ir domina geriausi telefonai 2024 metais, pasižiūrėkime į technologinius pokyčius ir apžvelkime išmaniųjų telefonų technologijų pažangą ir tas sritis, kurios pasikeitė mažai.
Lustai bei našumas
Šioje srityje padaryta bene didžiausia pažanga ir tai labai jaučiasi.
Tada (2016-2017 m.)
Prieš ~7 metus, pajėgiausiuose telefonuose buvo naudojami tokie procesoriai kaip „Qualcomm Snapdragon 820″, „Apple A10 Fusion” ir panašūs „Samsung Exynos” linijos SoC.
Savo laiku šie procesoriai buvo tikrai spartūs bei patenkindavo poreikius, nes gana lengvai susidorojo su multi-tasking pobūdžio užduotimis ir būdavo galima žaisti. Tačiau jų prieinamumą labai ribojo mažesni gamybos procesai, o tų laikų lustai vartodavo itin daug energijos.
Dabar (2024 m.)
Šiuolaikiniuose išmaniuosiuose telefonuose naudojami pažangiausi lustai, kuriuose CPU ir GPU sujungiama į vieną. „Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3″, „Apple A16 Bionic” bei „A17 Pro“ ir naujausi „Exynos” lustai.
Šie lustai yra labai maži (5 nm arba mažesni – 3 nm dabar yra lyderiai). Jie yra gerokai efektyvesni ir tam tikrais aspektais artėja prie to, ką gali vidutinės klasės nešiojamas kompiuteris. Šiuolaikiniai lustai telefonuose palaiko dirbtinio intelekto ir mašininio mokymosi galimybes tiesiog įrenginyje, tad galima tikėtis geresnių nuotraukų, tikslesnio balso atpažinimo ir papildytosios realybės (AR) programų palaikymo.
Ekranai
Ekranų pažangą labai greitai galima pamatyti, tiesiog paėmus du telefonus (vieną naują, o kitą – senesnį, į rankas bei atrakinus).
Tada (2016-2017 m.)
Seniau dauguma flagmanų turėjo LCD ekranus, o keli aukščiausios klasės modeliai, pavyzdžiui, „Samsung Galaxy” serija, gaudavo OLED paneles.
Dar tikrai ne visuose telefonuose buvo Full HD (1080p) ekranai, o kai kurie aukščiausios klasės modeliai gaudavo QHD (1440p). Visgi, tuos ekranus ribojo ne itin didelis atnaujinimo dažnis, nelabai didelis ryškumas (lauke reikėdavo dažnai prisidengti, kad matytumėte vaizdą priešais saulę) ir gamintojų daromi kompromisai korpuso dizainui ir ergonomiškumui, kad tik pavyktų įdėti standartinį ekraną. Telefonai turėdavo didelius kraštus.
Dabar (2024 m.)
Šiandien OLED ekranai yra standartinis flagmanų ir net vidutinės klasės telefonų elementas. Labai padidėjo ekranų skiriamoji geba. Daugelyje Apple, Xiaomi ar, pavyzdžiui, Samsung telefonų siūlomi QHD+ ar net 4K ekranai. Galite pasižiūrėti ir pamatyti, kokie įspūdingi ekranai yra pas vieną iš rinkos lyderių – Samsung – https://pigu.lt/lt/mobilieji-telefonai/f/samsung.
Be to, daugėja ir ekranų su aukštu atnaujinimo dažnių (90 Hz, 120 Hz ar net 144 Hz), kuris užtikrina, kad vaizdas ekrane, kai scrollinama – būtų sklandesnis, o žaisti būtų smagiau. Ekrano ryškumas ir spalvų tikslumas taip pat pakilo į naujas aukštumas. Šiuolaikiniai ekranai yra iki 8x ryškesni (pasiekia 4,000+ nitų) nei prieš kelis metus.
Kameros
Su kameromis yra labai unikali situacija. Iš vienos pusės technologijos dėjo didelį žingsnį į priekį. Iš kitos, yra aspektų, kurie beveik niekuo nepasikeitė.
Tada (2016-2017 m.)
Maždaug 2016 m. tik pradėtos naudoti dvigubos galinės kameros. Dauguma telefonų turėjo vieną kamerą su maždaug 12-16 MP raiška. Didžiausia problema – filmavimas ir fotografavimas prastomis sąlygomis, labai ribotos priartinimo galimybėmis.
Dabar (2024 m.)
Kelių objektyvų sistemos tapo standartus. Dabar kone kiekviename flagmane pamatysite plataus, ultra plataus kadro objektyvus, teleobjektyvus ir makroobjektyvus.
Megapikselių skaičius labai išaugo, su skaičiais siekiančiais 100+ MP. Visgi, fotografavimas prastomis apšvietimo sąlygomis vis dar nėra nė vieno telefono stiprybė, nors kai kurie turi įspūdingų galimybių teleobjektyvus (priartinimui).
Šiek tiek patobulėjo galimybės programiniu būdu pagerinti nuotraukas. Portreto režimas ir pažangus HDR tapo standartu, kad kadrai atrodytų dar geriau. Dirbtinis intelektas palengvina vaizdų apdorojimą. To nebuvo prieš kelis metus.
Baterija bei įkrovimas
Be greito ar belaidžio įkrovimo ir pasikeitusių laidų standartų būtų sunku rasti nors vieną rimtą technologinę inovaciją šioje srityje.
Tada (2016-2017 m.)
Kaip ir prieš kelis metus telefono akumuliatoriaus veikimo trukmė buvo daugumos gamintojų prioritetas (reikia jį prailginti), taip yra ir dabar.
Nors tada dar didesnė dalis telefonų sunkiai atlaikydavo visą dieną intensyvaus naudojimo, o jų talpa svyravo nuo 2500 mAh iki 3500 mAh, ekranai buvo mažesni, lustai – lėtesni, tad ir energijos suvartojimas nebūdavo toks didelis. Nors modernūs įrenginiai energiją vartoja gerokai kukliau už senuosius, skirtumas tarp baterijų veikimo laiko realiomis sąlygomis nėra labai didelis.
Be to, seniau nebuvo greito ir belaidžio įkrovimo.
Dabar (2024 m.)
Į šiuolaikinius išmaniuosius montuojamos didesnės baterijos. Flagmanuose jų talpa dažnai viršija 4500 mAh. Greitasis įkrovimas smarkiai patobulėjo – kai kurie prietaisai palaiko 65W, 100W ar net 120W greitojo įkrovimo funkciją. Tokį telefoną visiškai įkrauti galima vos per 30 minučių. Visgi, tai labiau alina bateriją.
Belaidis įkrovimas taip pat tapo labiau paplito. Atsirado ir atvirkštinio įkrovimo funkcija, maksimaliai išpopuliarėjo USB-C.