Yra daugybė patarimų, kaip išlaikyti vaisius, daržoves, pieno ir mėsos produktus šviežius ilgesnį laiką. Tačiau, be šių maisto produktų, taip pat svarbu pasirūpinti tinkamomis kavos laikymo sąlygomis. Jeigu kava nebus laikoma tinkamoje temperatūroje ir aplinkoje, ji pasens ir praras ne tik viliojantį aromatą, bet ir ypatingą skonį. Kavos skoniui įtakos turi net keli veiksniai, tarp jų – temperatūra, saulė ir drėgmė.
Asociatyvios nuotraukos šaltinis: unsplash.com
Kas turi įtakos kavos šviežumui?
Kiekvienam žmogui šviesa ir deguonis yra būtini, tačiau kavos pupelėms tai padaro nemažai žalos – kava praranda aromatą, pupelės tampa drėgnos ir nebeskanios. Kad netektų kavos išmesti vos ją nusipirkus, laikykitės kelių pagrindinių kavos pupelių laikymo principų.
Stipriausias skonis ir aromatas tik iš šviežiai maltų kavos pupelių
Geriausias būdas kasdien mėgautis šviežios ir aromatingos kavos puodeliu – sumalti kavos pupeles prieš ruošiant kavos gėrimą. Žinoma, jeigu neturite kavos aparato, kuris tai atlieka pats, malimo procesas gali užtrukti ilgiau. Tačiau dėl ypatingo aromato, kuris pasklinda po visus namus vos užpylus kavą karštu vandeniu, tikrai verta pasistengti. O tam, kad kava išliktų skani ir po kelių dienų, pasirūpinkite tinkamomis jos laikymo sąlygomis.
Sumažinkite kontaktą su deguonimi
Deguonis iš kavos atima viliojantį aromatą, todėl pasirūpinkite, kad pakuotėje jo būtų kuo mažiau. Geriausia kavos pupeles laikyti originalioje pakuotėje ir uždarant maišelį pasistengti iš jo išstumti visą orą. Jeigu sandariai uždaryti pakuotės nepavyksta, padėti gali specialiai tam sukurti kavos indai. Jų galite rasti įvairių tipų – nuo stiklinių iki nerūdijančio plieno indų. Svarbiausia renkantis atkreipti dėmesį, ar tai vakuuminis indas, nepraleidžiantis oro į vidų. Išsirinkę nepralaidų orui indą galėsite jame saugiai laikyti ne tik kavos pupeles, bet ir riešutus ar karšto šokolado miltelius. Jeigu savo namuose turite kapsulinį kavos aparatą, taip pat galite pasidairyti patogių kavos kapsulių laikiklių. Taip kavos kapsulių dėžutės neužims daug vietos, o ir pati virtuvė atrodys tvarkingiau.
Kavos pupeles laikykite tinkamoje vietoje
Drėgmė, šviesa ir temperatūros svyravimai prisideda prie kavos aromato ir skonio greitesnio praradimo, todėl ją laikykite tik sausoje, vėsioje ir tamsioje vietoje. Tai gali būti spintelė, sandėliukas ar toliau nuo saulės šviesos paslėpta lentyna. Tačiau prisiminkite, kad ši vieta turėtų būti toliau nuo šilumos šaltinių, tokių kaip orkaitė, viryklė ar šildymo katilas. Taip pat kavos pupeles reikėtų laikyti toliau nuo prieskonių ar kitų maisto produktų, kurie skleidžia stiprius kvapus, nes kava linkusi viską į save sugerti.
Tikrinkite skrudinimo datą
Pirkdami greitai gendančius produktus dažnai atkreipiame dėmesį į jų galiojimo laiką. Juk niekas nenori pirkti jau sugedusio arba greitai iš galiojimo išeinančio produkto. Taip turi būti ir su kava, tačiau čia didesnį dėmesį reikia skirti, kada buvo skrudintos kavos pupelės. Šviežiai skrudintos kavos įsigijimas yra pirmas žingsnis norint išlaikyti kavos šviežumą namuose. Žinoma, jeigu įsigijote vėliau nei prieš mėnesį skrudintą kavą, jos išmesti tikrai nereikėtų. Praėjus ilgesniam laikotarpiui po kavos skrudinimo, kavos pupelės gali būti praradusios šiek tiek aromato, tačiau jų skonis išlikęs toks pat stiprus.
Kaip pasirūpinti malta kava namuose?
Nenuostabu, kad šviežiai malta kava skleidžia viliojantį aromatą ir lepina mus ypatingu skoniu. Tačiau įtemptais rytais ne visada randame laiko malti pupeles, todėl pasirenkame kavą gerti iš jau anksčiau sumaltų pupelių. Žinoma, maltos kavos pupelėms taip pat reikalinga specifinė aplinka, kurioje ji visuomet išliktų šviežia, todėl atkreipkite dėmesį į kelias svarbias maltos kavos laikymo taisykles.
Išsaugokite natūralią kavos drėgmę
Jeigu nenorite, kad malta kava prarastų natūralią savo drėgmę, jokiu būdu nelaikykite jos šalia orkaitės ar spintelėje virš viryklės. Šiose vietose kavos drėgmė išgaruos ir malta kava taps sausa, o kartu ir ne tokia aromatinga.
Kavą laikykite tamsoje
Šiluma ir šviesa gali pakenkti maltai kavai taip pat kaip ir pupelėms, todėl laikykite ją tamsioje vietoje. Kavą nuo šviesos apsaugoti gali padėti nepermatomi kavos indai arba natūraliai tamsi aplinka, tokia kaip uždaroma spintelė.
Pasirinkite tinkamą indą
Svarbiausia, kad kavos indas būtų sandarus ir pagamintas iš medžiagos, kuri neperduoda kvapų ar skonių viduje esančiai kavai. Geriausias pasirinkimas yra keramika arba nerūdijantis metalas. Galite rinktis ir stiklinį kavos indą, tačiau atminkite, kad jo laikyti ant saulės ar šalia šilumą skleidžiančių prietaisų negalėsite.
Kavą pirkite mažais kiekiais
Paprastai kavą po pakuotės atidarymo turėtumėte sunaudoti per 1–2 savaites, nes vėliau jos skonis ir kvapas gali silpnėti. Tad, užuot namuose sandėliavę didelius kiekius kavos, geriau ją pirkite mažais maišeliais ir dažniau – dėl šviežios kavos aromato ir skonio tai daryti tikrai verta.
Kavos laikymas šaldiklyje: mitas ar tiesa?
Dažnai siekdami išlaikyti kavą šviežią žmonės pradeda ieškoti sprendimų, kur ją geriau sandėliuoti. Kadangi kavą patariama laikyti vėsioje vietoje, atokiau nuo saulės spindulių dalis nusprendžia ją laikyti tiesiog šaldiklyje. Ar tai gerai? Deja, bet tai stipriai kenkia kavos skoniui. Kaip jau minėta anksčiau, kava sugeria į save drėgmę ir visus aplink esančius kvapus, todėl net ir laikant ją sandarioje pakuotėje, įdėjus į šaldytuvą ji greičiau pasensta ir tampa nebe tokio ypatingo skonio. Tad jeigu norite kiekvieną rytą pasitikti šviežios ir aromatingos kavos puodeliu, pirmiausia pasirūpinkite tinkamomis jos laikymo sąlygomis.
Asociatyvios nuotraukos šaltinis: pexels.com
Asociatyvios nuotraukos šaltinis: unsplash.com
mes perkam kavą mažais pokeliais, o tuos pokelius ir tai dar laikom dėžutėje kartoninėje, kad kuo mažiau visokių kvapų ateitų, drėgmės ir šviesos