Sergamumui koronaviruso infekcija grėsmingai augant, žmonės visais įmanomais kanalais raginami vakcinuotis – kad kovoje su pavojinguoju virusu jaustųsi saugiau. Teoriškai atrodo: tik panorėk ir tuoj pat būsi paskiepytas, tačiau praktika kiek kitokia – pasirodo, tai nėra taip paprasta.
Galvosūkį, kaip pasiskiepyti, sprendžia viena kuliškių šeima. Į redakciją paskambinusi moteris pasidalijo pastebėjimais: net ir norint skiepytis tai padaryti sudėtinga – dirbančiam žmogui suspėti į Plungėje esantį skiepų kabinetą neįmanoma, nes jo darbo valandos – nuo 9 iki 16 val. Tad ką daryti?
Kuliškė sakė, jog su minėtąja problema susidūrė jos vyras. Žmogus dirba vilkiko vairuotoju. Grafikas – griežtas. Darbą baigia penktadienio vėlyvą vakarą, o sekmadienio pavakare vėl pajuda nustatytu maršrutu. Važinėti tenka ne tik po Lietuvą, bet ir po Lenkiją, Latviją, Estiją. Žmogus ilgą laiką dvejojo dėl skiepo nuo koronaviruso. Todėl siūlymas, jog tai buvo galima padaryti anksčiau ar per atostogas, – ne išeitis. Vyras dabar apsisprendęs – nori skiepytis, tačiau to padaryti negali dėl elementarios priežasties – darbo valandų.
„Ieškojome įvairių išeičių. Sako, kad galima vakcinuotis vaistinėse. Visur Plungėje skambinau, niekas to nedaro. Skiepų kabinetas dirba tik iki 16 val. Kaip suspėti dirbančiam žmogui, kai įprastai darbo valandos trunka iki 17 val. ar ilgiau? Savaitgalį kabinetas nedirba. Turime Plungėje tiek poliklinikų! Negi sudėtinga būtų kokį šeštadienį nors keletą valandų skirti skiepijimui nuo koronaviruso?“ – savo pastabas dėstė moteris.
Į siūlymą, jog darbdavys turėtų sudaryti sąlygas ir geranoriškai išleisti savo darbuotoją pasiskiepyti, kuliškė replikavo, jog tokia išeitis yra, tačiau išsiprašęs iš darbo netenki ir dalies užmokesčio. Todėl norisi rasti išeitį, kuri nekirstų per kišenę.
Plungės rajono savivaldybės ekstremaliųjų situacijų operacijų centro vadovas Mantas Česnauskas, išgirdęs šias pastabas, sakė, jog tokie atvejai greičiausiai yra pavieniai, todėl nelabai būtų tikslinga ilginti skiepų kabineto darbo laiką įvertinant finansinius kaštus, kurie būtų reikalingi šiam sprendimui įgyvendinti. Ilgesnės darbo valandos pareikalautų ne tik papildomų lėšų, bet ir žmogiškųjų išteklių, o surasti papildomų darbuotojų nėra lengva.
Ekstremaliųjų situacijų operacijų centro vadovas minėjo, jog žvelgiant į turimą praktiką, kai žmonės buvo kviečiami skiepytis ir savaitgaliais, toks sprendimas vėlgi nelabai pasiteisino, nes norinčiųjų vakcinuotis tikrai nebūdavo daug. „Šiuo metu nepastebime, jog daugėtų norinčių skiepytis, priešingai, tempai net mažėja. Todėl nesvarstome galimybės ilgiau dirbti skiepų kabinetui. Skiepytis galima juk bet kurioje savivaldybėje. Gal kitur yra palankesnės darbo valandos“, – kaip vieną iš išeičių siūlė apsvarstyti jis.
M. Česnauskas patvirtino, jog savaitgaliais skiepų kabinetas Plungėje nedirba. Tad kokia išeitis vilkiko vairuotojui? Centro vadovas pasidomėjo šiuo konkrečiu atveju ir pranešė, jog kuliškis turėtų susisiekti su ambulatorija Kuliuose. Įstaiga pasirūpins, kad žmogus būtų paskiepytas vietoje.
„Jei dar atsirastų žmonių, kurie neturi galimybės pasiskiepyti vakcinacijos centrų darbo laiku (visų – ar ligoninės, ar pirminės sveikatos priežiūros centrų), gali skambinti į „Inesą“ arba „Pulsą“. Jie organizuotų vakcinavimą darbo vietoje (jei negalima išeiti iš darbo) ar namuose. Tačiau nesinorėtų, kad tai pasidarytų įprasta praktika, nes krūvis medicinos darbuotojams didelis. Todėl toks skiepijimas, pabrėžiu, būtų taikomas tik pavieniais atvejais“, – informavo M. Česnauskas.
Problema yra ne kaip pasiskiepyti, o kaip nesiskiepyti.Ka snekes tamsa ir gundis ir grasins ju vienintelis tikslas visus visus paskiepyti jus susargdinti ir numarinti.