Ūkio mechanizavimo kaštai, o ypač įsigytos žemės ūkio technikos išlaikymo kaštai, yra vieni svarbiausių, o kartais ir didžiausių, ūkininko biudžeto elementų. Paprastai šie kaštai sudaro nuo 25% iki 30% visų ūkyje susidarančių išlaidų.
Į ką atkreipti dėmesį, perkant žemės ūkio techniką?
Šie, žemiau nurodyti, veiksniai daro įtaką mechanizavimo išlaidoms:
- kaina perkant,
- transporto priemonės amžius/tarnavimo laikas,
- numatoma pardavimo kaina,
- nusidėvėjimo lygis,
- eksploatacijos išlaidos ir galimo remonto išlaidos.
Daugelis ūkininkų ženkliai padidino ūkių mechanizavimo lygį dėl Europos Sąjungos teikiamų subsidijų ūkininkams, lengvatinių paskolų ir kitų pagalbos programų.
Pigiau nereiškia geriau
„Kuo pigiau, tuo geriau“ posakis gali būti labai klastingas. Ūkininkai, įsigydami žemės ūkio techniką, turėtų atkreipti dėmesį į ilgalaikes išlaidas, nes daugkartinė technika gali priversti juos išleisti daugiau, nei galėjo tikėtis iš pradžių. Dažnai – retrospektyviai – remonto suma viršija pradinę pirkimo kainą!
Kiekvienas ūkis turi savo individualų stilių ir charakterį, kaip ir jį valdantys ūkininkai. Auksinės taisyklės nėra, kaip sukurti klestintį ūkį, ir visada reikia atsižvelgti į specifines ūkio sąlygas.
Visų pirma, svarbu orientuotis į techniką, kurios ūkyje labiausiai reikia. Ūkininkai ne veltui mėgsta traktorius, nes jie yra naudingiausi ir dažniausiai naudojami ūkyje. Tačiau yra ir kitos žemės ūkio technikos ir įrangos, kurios įdiegimas į ūkį gali sumažinti bendras mechanizavimo išlaidas. Kaip puikus pavyzdys galėtų būti lygiagretaus vairavimo sistema, padedanti ženkliai sumažinti kuro sąnaudas. Apie tai daugiau skaitykite čia: http://www.iagro.lt/produktai/sprendimai/lygiagretus-vairavimas/.
Ūkininkai, kurie tik retkarčiais naudoja tam tikrą ūkio techniką, gali pagalvoti, ar jų nuomos kaina nėra lygi tokios mašinos įsigijimo išlaidoms. Įsigijus įrenginį suteikiamas didelis lankstumas ir galimybė jį išnuomoti kitiems ūkininkams ir taip susigrąžinti įsigijimo išlaidas.
Mechanizuojant ūkį jūs sutaupote ne tik darbo jėgos, bet ir laiko. Pavyzdžiui, gali būti naudinga turėti didesnės talpos tam tikrų priemonių baką, nes tai leidžia ūkininkui vienu kartu nupurkšti didesnį dirbamos žemės plotą, vadinasi, rečiau grįžti jį prisipildyti. Tai akivaizdžiai sutaupo darbuotojo laiką.
Žemės ūkio technikos gamybos sąnaudų skaičiuoklė
Jei nuspręsite skaičiuoti mechanizacijos kainą, reikėtų tai daryti lyginimo principu. Kaštų stebėjimas leis atpažinti biudžeto skyles ir paskatins ieškoti naujų ir efektyvesnių sprendimų ūkio valdyme. Vienu atveju tai gali būti anksčiau išsinuomotos technikos pirkimas, kituose ūkiuose gali pasirodyti, kad bus naudingiau techniką nuomoti arba samdyti žmogų, kuris atliks duotą agrotechninę operaciją. Taip pat verta palyginti dviejų skirtingų tipų transporto priemones, kad susidarytumėte supratimą apie jų veikimą ir nuspręstumėte, kas atsieis pigiau ir naudingiau.
Mechanizavimo kaštų apskaitą patartina vesti kiekviename modernizuotame ūkyje, nes šių žinių dėka galima sutaupyti daug pinigų, kuriuos vėliau galėsime skirti tolimesniam ūkio tobulinimui.
Kokius duomenis verta nuolat stebėti?
Kiekvienas modernus ir savo biudžetu besirūpinantis ūkininkas turėtų nuolat stebėti šiuos aspektus:
- traktoriaus ar kitos transporto priemonės pirkimo kainos,
- technikos naudojimo valandų skaičius per metus,
- tam tikros mašinos naudingumas,
- numatoma pardavimo kaina,
- vidutinė dyzelinio kuro litro kaina,
- kuro sąnaudos per metus,
- nusidėvėjimas,
- remontas,
- priežiūra,
- draudimas.
Sutinku, pigiau nereiškia geriau, bet vistiek kaina
svarbu. Svarbu kainos ir kokybės santykis manau.