
Tinkama pastatų ventiliacija – ne tik šiuolaikiniams namams keliamas formalus reikalavimas, bet ir būtinybė, siekiant užtikrinti gerą savijautą bei su pastarąja glaudžiai susijusią aukštą gyvenimo kokybę. Vienas dažniausiai tam pasitelkiamų sprendimų šiandien – rekuperacinė sistema.
Rekuperatorius – įrenginys, užtikrinantis nuolatinę oro cirkuliaciją patalpose. Straipsnyje trumpai apžvelgsime rekuperatoriaus veikimo principą bei ryšį tarp reguliaraus rekuperatoriaus filtrų keitimo ir mažesnių elektros energijos sąnaudų.
Kaip veikia rekuperatorius?
Rekuperatorius – prietaisas, skirtas nuolatinei oro cirkuliacijai patalpose palaikyti. Vienas ventiliatorius, esantis šiame įrenginyje, iš vidaus ištraukia orą, o antrasis – įtraukia gryną orą iš lauko. Kitas komponentas – šilumokaitis – atsakingas už tai, jog vidaus ir lauko oras tarpusavyje nesusimaišytų, tačiau šiluma būtų perduodama iš vieno oro srauto į kitą. Tai itin labai svarbus niuansas vėsiuoju metų laiku, kai patalpas vėdinant įprastu būdu patiriami dideli šilumos nuostoliai, kurių rekuperatorius, kartu užtikrindamas nuolatinę oro kokybę ir grynumą, leidžia išvengti. Ne ką mažiau svarbią funkciją atlieka ir kiekviename įrenginyje įmontuotas rekuperatoriaus filtras. Pastarieji išfiltruoja įvairius teršalus (dulkės, žiedadulkės ir pan.) tiek iš šalinamo, tiek iš tiekiamo oro, taip užtikrindami patalpų oro kokybę.
Kodėl rekuperatoriaus filtrus reikia keisti?
Vienas iš privalumų, dėl kurių vertinami rekuperatoriai – nesudėtinga įrenginio priežiūra. Bene vienintelis darbas, kurį reikia atlikti, šį sumontavus – reguliarus, vadovaujantis pateiktomis gamintojo rekomendacijomis (arba atsižvelgiant į realią situaciją) atliekamas filtrų keitimas. Aišku, filtrų keitimas reiškia papildomas išlaidas, susijusias su pastarųjų įsigijimu, tad kai kurie žmonės tiesiog bando ignoruoti šios procedūros būtinybę ar stengiasi ją kažkaip kitaip nelabai tinkamai spręsti, pavyzdžiui, siurbdami ar išvalydami filtrus. Taip elgiantis, visų pirma, pakenkiama oro kokybei: laiku nepakeisti filtrai nebepajėgia tinkamai pašalinti visų teršalų. O tiems, kurie sąmoningai vengia filtrų keitimo dėl finansinių motyvų, turime svarų argumentą. Laiku keičiami kokybiški filtrai yra susiję su mažesnėmis įrenginio veikimo sąnaudomis, vadinasi gali padėti sutaupyti.
Reguliarus rekuperatoriaus filtrų keitimas – mažesnės elektros energijos sąnaudos
- Kai rekuperatoriaus filtrai užsikemša, sumažėja praleidžiamo oro srautas ir įrenginys, siekiant užtikrinti reikiamą ventiliaciją, turi dirbti sunkiau, kartu sunaudodamas ir daugiau energijos. Energijos suvartojimą padidina ir intensyvesnis ventiliatorių veikimas, kuris taip pat tiesiogiai susijęs su filtrų švara.
- Kalbant apie filtrų keitimo ir energijos sąnaudų ryšį, svarbus faktas, jog, filtrams užsikimšus, gali sumažėti ir šilumos mainų efektyvumas. Ir, priešingai, reguliariai keičiant filtrus, užtikrinamas geresnis šilumos atgavimas, tad ir patalpų šildymui arba vėsinimui reikia mažiau energijos.
- Reguliarus filtrų keitimas – svarbi sąlyga, norint sumažinti rekuperacinės sistemos nusidėvėjimą bei gedimų riziką. Efektyviai veikianti rekuperacijos sistema genda rečiau, tad, žvelgiant į ilgalaikę perspektyvą, techninės priežiūros ir remonto sąnaudos sumažėja.
Kaip dažnai reikia keisti rekuperatoriaus filtrus?
Taigi, faktą, jog laiku keičiami rekuperatoriaus filtrai leidžia sutaupyti dėl mažesnių energijos sąnaudų, jau aptarėme. Net nekalbant apie pinigais neįkainojamą sveikatą, kuriai, dėl nepakankamos oro filtracijos kokybės, kyla grėsmė. Kitas aktualus, dažnam kylantis klausimas: kaip dažnai turėtų būti keičiami filtrai?
Vidutiniškai šį darbą užtenka atlikti kartą per 3-6 mėnesius. Aišku, reikia stebėti ir esamą filtrų būklę. Juk, pavyzdžiui, aplink namus „verdant“ statybų darbams, natūralu, ore daugiau nešvarumų, tad ir filtrus reikia keisti dažniau. Apie pastarųjų keitimo būtinybę gali pranešti ir triukšmingesnis įrenginio veikimas, o kai kurių rekuperatorių modeliuose informacija apie tai pateikiama valdymo skydelyje, mobiliojoje programėlėje ir pan.
Žinoma, siekiant efektyvaus rekuperacinės sistemos veikimo ir su tuo glaudžiai susijusių mažesnių energijos sąnaudų, filtrus reikia ne tik laiku keisti, bet ir pastaruosius rinktis kokybiškus, pritaikytus konkrečiam rekuperatoriaus modeliui.