Prieš 22 metus Jurgita ir Žilvinas Cipariai, atsiėmę prosenelių žemę, Nausodžio seniūnijos Vieštovėnų kaime įkūrė Kalėdinių eglučių ūkį. Penkių hektarų plote auga miškinės, sidabrinės, serbinės žaliaskarės. Jų pasirinkimas didelis – nuo mažiausios pusmetrinės iki didžiausios dvimetrinės, vazone pasodintos ar kirstos. Kaip sako ūkio šeimininkai, Kalėdos – jau ne už kalnų, tad pats metas pradėti ieškoti pagrindinės jų puošmenos – eglutės.
Norint užauginti tikrai gražią Kalėdų eglutę, reikia įdėti nemažai darbo, turėti žinių ir praktikos. Sutuoktinių žodžiais tariant, visi klientai pageidauja idealios. O kad eglutė tokia taptų, reikia laiku padirbėti su sodininko žirklėmis ir kitais įrankiais, nupjauti žolę. Tenka susidurti ir su gyvūnijos pasauliu. Šaknis pagraužia grambuolių lervos, iš miško atėjusi stirna paskanauja šakelių. Bet, kaip teigė Jurgita ir Žilvinas, jie draugiški aplinkai, nekovoja nei šautuvais, nei chemija.
Kaip ir minėta, prekiauja Cipariai ir vazonuose esančiomis, ir kirstomis eglutėmis. Tiesa, kaip sakė vyras, į vazonus eglutės įsodinamos tik šventėms, nes gražių juose užauginti neįmanoma. „Kad tvarkingai 1,5 metro aukščio eglę užaugintum vazone, jai reikia maždaug 100 litrų talpos vazono. Atvažiuoja žmogus Kalėdų eglutės, kas tokią paneš? Jau sunkvežimio reikėtų. Kelerius metus nesodinau į vazonus didelių eglučių, bandžiau paaiškinti žmonėms, kodėl, bet niekam neįdomu. Žiūriu, kad, kol aš aiškinu, konkurentai pardavinėja“, – kalbėjo Ž. Ciparis. Tad, pasak jo, norintys po švenčių Kalėdų eglutę pasodinti turėtų rinktis kuo mažesnį medelį kuo didesniame vazone, tada daugiau galimybių, kad jis prigis. Nepaklausius patarimo, 50 proc. tikimybė, jog pasodintas medelis numirs.
Beje, įsigytos vazoninės eglutės nereikėtų skubėti įnešti į namus. Esant minusinei lauko temperatūrai, rekomenduojama medelį palaipsniui pratinti prie namų šilumos. Jei turite galimybę, padėkite tarpinėje patalpoje – garaže, balkone ar sandėliuke, kur eglutė sušiltų, nutirptų ir atsileistų sušalusi žemė – taip medelis nepatirs didelio šoko.
Kambaryje vazoninę eglę būtina laistyti. Didesnei gali prireikti iki 0,5 l vandens kasdien, bet ir persistengti nereikėtų.
Kalbant apie kirstas eglutes, pasak pašnekovų, geriausia būtų atvažiuoti anksčiau, išsirinkti patinkančią žaliaskarę, ją rezervuoti ir tik artėjant šventėms nusikirsti. „Galima atvažiuoti su šeima, pasivaikščioti po eglyną, fotografuotis. Kiti atsiveža savo pjūklelį, medelį nusipjauna, patys susipakuoja, ant mašinos stogo tvirtina. Tai visa atrakcija didmiesčių žmonėms“, – pasakojo sutuoktiniai. Taip, taip, nesuklydote – Jurgita ir Žilvinas pageidaujantiems leidžia medelį nusikirsti patiems.
Beje, įsigijus kirstą eglutę taip pat reikėtų pasirūpinti, kad stovas būtų su galimybe į jį įpilti vandens.
Kaip ir minėjome, ūkyje prekiaujama sidabrinėmis, miškinėmis ir serbinėmis žaliaskarėmis. Ž. Ciparis atkreipė dėmesį, kad reikėtų pagalvoti, kuri geriausiai tiks. Jei žaisliukai sunkūs, serbinės ir miškinės eglutės šakos sunkiau juos atlaikys.
Beje, važiuodami eglutės, pasiimkite ir savo atžalas, nes čia galėsite ne tik įsigyti eglutę, pasivaikščioti gamtoje, bet ir palikti laišką Kalėdų Seneliui. „Niekada nepuošdavome ūkio, bet atvažiuoja šeimos su vaikais, tai sumąstėme, kad reikia kažką jiems sugalvoti. Pamanėme, jog laišką geriau nešti ne į prekybos centrą, o į Kalėdinių eglučių ūkį“, – pasakojo J. Ciparienė. Beje, kaip juokavo moteris, laiškus gali atsivežti ne tik vaikai, bet ir suaugusieji.
Ieškote žaliaskarės? Užsukite į Kalėdinių eglučių ūkį Vieštovėnų kaime, Ryto g. 1. Kaip sakė Jurgita, lengvai atvyksite „Google“ žemėlapyje įvedę „Kalėdinių eglučių ūkis“. O ir kainos nesikandžioja: kirsta kainuoja 10–30 eurų, vazone – 15–30 eurų. Beje, galima užsisakyti ir atvežimo paslaugą.
Esate laukiami kasdien nuo 9 iki 19 val. Daugiau informacijos telefonais 8 618 09344 (Jurgita), 8 612 58817 (Žilvinas) arba „Facebook“ paskyroje „Kalėdinių eglučių ūkis“.
Užs. Nr. S-61