Konkurso meniniam simboliui „Jie savo talentu garsina Plungę“ sukurti vertinimo komisija pasirinko mosėdiškio kalvio Audriaus Kasparo pasiūlytą projektą – suolelį su gitara. Senamiesčio aikštėje metalinį suolelį su krašto kultūrai nusipelniusių žmonių vardais ir pavardėmis plungiškiai ir miesto svečiai pamatys per Plungės miesto šventę birželio 19-ąją, o prieš tai panorome susipažinti ir skaitytojams papasakoti apie autorių.
Nepažįstamą kalvį dažniausiai įsivaizduojame stambų ir barzdotą. Lyg tai atspėdamas, į mūsų redakciją sutartu laiku įžengęs guvus jaunas vyras linksmai ištarė: „Aš – kalvis, bet be barzdos ir ūsų“. Tad koks tas šmaikštuolis kalvis?
Gimė per audrą
Audrius – skuodiškis. Gimė 1967-ųjų spalio 17-ąją, per audrą, anot paties žodžių, kada stogai skraidė. O kai ūgtelėjo, mėgstamiausiu ir vieninteliu žaislu tapo plastilinas.
– Lipdžiau ir lipdžiau, net pirštai buki susiformavo. Nors kaimynystėje gyveno kalvis ir man buvo įdomu, ką jis daro, baigęs Skuodo vidurinę mokyklą, išvažiavau į Kauną mokytis barmeno specialybės. Keletą metų dirbau barmenu, net užsienyje darbavausi, bet vis kažkas buvo ne taip. Savo vietą atradau tėviškėje, paskatintas taip pat per tą pačią audrą gimusio kalvio Broniaus Laureckio. Pabandžiau jam padėti – pasisekė ir patiko, – pasakojo Audrius.
Savo naujojo amato ir gyvenimo be monotonijos pradžią Audrius įvardino tiksliai – 2004-ųjų gegužės 20-oji.
Kalvystė – darbas ir menas
Audrius patenkintas, kad gali metalą „raityti“ taip, kaip jam kužda siela. Prieš šešerius metus su šeima – žmona Daiva, sūnumis Šarūnu ir Vygintu – apsigyveno Mosėdyje, įsirengė kalvę. Sako, esąs patenkintas. Mokosi, įkvėpimo semiasi ir bendraudamas su Žemaitijos kalviais – Artūru Platakiu, Česlovu Pečetausku, ypač Algirdu Stankumi ir jo sūnumis.
– Pas juos apsilankęs, ilgam pasikraunu energijos, – pripažįsta Audrius.
Dabar galima teigti, jog Audrius – menininkas iš prigimties, tik ne iš karto tai supratęs.
Anot paties, labiausiai traukia vadinamieji apdailiniai darbai. Pavyzdžiui, jeigu bičiulis kalvis pagal užsakymą dirbdina tvorą, tai Audrius jam talkina nukaldamas ornamentus iš augalų lapelių, vijoklių šakelių.
– Tuos vienodus strypelius kasdien plakti man būtų baisiai nuobodu. Mes, kalviai, padedame vieni kitiems pelnyti duoną, – atvirai pasakojo Audrius.
Tapatybės kortelė – rankos
Audrius Kasparas yra Lietuvos tautodailininkų sąjungos narys. Kasmet surengia po keletą autorinių parodų, jo darbai eksponuoti Anglijoje, dabar – Lenkijoje. Kalvystės darbų sukūrė netoli Palangos esančios „HBH Juozo“ kavinės interjerui, Mosėdžio parkui. Ažūrinių kalvio darbų galima įsigyti Klaipėdos tautodailės salone „Marginiai“, jų yra Vilniuje, Užupio kalvystės muziejuje. Meistras kasmet dalyvauja tautodailės mugėse, miestų šventėse. Sako, malonu, kai žmonės, apžiūrėję ir nusprendę pirkti jo darbą, paklausia, ar tikrai visa tai jo taip smulkiai išraityta.
– Parodau rankas ir daugiau įrodymų nereikia, – sakė Audrius.
Plungę puoš kalvio suolelis
A. Kasparą patraukė Plungės rajono savivaldybės jaunimo reikalų tarybos sumanymas šiemet Plungės pripažinimo Lietuvos kultūros sostine proga meniniame simbolyje įamžinti Plungės kraštą garsinusių ir dabar garsinančių meno žmonių vardus, pavardes. Tuo meniniu simboliu pasiūlytas suolelis – todėl, kad prieš daugelį metų miesto aikštėje pagrindinis objektas, čia traukęs, buvo suoliukai. Anot plungiškio, Plungės savivaldybės jaunimo reikalų tarybos pirmininko pavaduotojo Gintauto Vaitkevičiaus, čia buvo kuriama, dainuojama, čia gimė pirmosios eilės ir meilės, jaunieji talentai, apie kuriuos dabar kalbama ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Esą galbūt tas simbolis taps sėkmės ir naujų talentų atsiradimo ženklu…
Paskelbtam konkursui pateikti du pasiūlymai: Vitalijaus Kovolionok ir Egidijaus Monstavičiaus projektas – modernūs penki „Talentų kubai“ ir Audriaus Kasparo – kalvio darbo suoliukas. Vertinimo komisija pasirinko suolelio projektą, labiau atitikusį konkurso sąlygas (organiškas ryšys su aplinka, kultūros ir istorijos tradicijų išlaikymas) ir Jaunimo reikalų tarybos viziją.
Suolelis, tiksliau – 200 kg sveriantis suolas, jau nukaltas, į jo atramą įmontuotoje lentelėje – 25 garsių mūsų kraštiečių pavardės. Pasak autoriaus, šį sąrašą nebus sudėtinga papildyti.