Vasario 3-iąją Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) visuomenei pateikė galutinius kandidatų į savivaldybių tarybas ir merus sąrašus. Galima pasižiūrėti ne tik pretenduojančiųjų pavardes, bet ir jų biografijas, turto, viešųjų ir privačių interesų deklaracijas. Remiantis VRK duomenimis, rinkimuose Lietuvoje iš viso dalyvaus 13 797 kandidatai, 433 iš jų sieks merų postų. Jie varžysis dėl 1 498 savivaldybių tarybų narių ir 60 merų mandatų. Rinkimuose dalyvaus 16 politinių partijų ir 32 politiniai komitetai. Dėl merų postų taip pat planuoja varžytis ir 10 save iškėlusių kandidatų. Plungės rajone rinkimuose dalyvaus 9 politinės partijos ir 1 politinis komitetas. Dėl 26 tarybos narių mandatų (įskaitant merą) varžysis 208 kandidatai. Šiemet į mero postą – net 9 pretendentai.
Praėjusiame laikraščio numeryje apžvelgėme kandidatus į Plungės rajono savivaldybės merus. Šį kartą žvilgtelėkime, kokiomis asmenybėmis rinkėjus vilioja partijos.
Dabartinės kadencijos politinės jėgos
Ilgiausią kandidatų sąrašą rinkėjams siūlo Liberalų sąjūdis (LS) – net 39. Tarp jų – 16 moterų. Sąraše matyti ir šioje kadencijoje dirbantys politikai: Audrius Klišonis, Algirdas Pečiulis, Audrius Misiūnas, Gintarė Drackienė, Česlovas Kerpauskas. Tarybos nario mandato nebesieks Irena Taučienė, Gediminas Norvaišas ir Aidas Kėsas. Tiesa, tarp kandidatų galima išvysti ir žinomesnių asmenybių: mero patarėjas Žydrūnas Purauskis, Plungės Mykolo Oginskio meno mokyklos pučiamųjų instrumentų mokytojas Artūras Urniežius, buvusi Šateikių kultūros centro direktorė Danutė Šatkuvienė, UAB „Plungės bioenergija“ direktorius Gediminas Šumskas.
30 kandidatų sąrašą pateikia „Vieninga Plungė“. Jame – 10 moterų. Darbą tęsti taryboje sieks Vida Bondauskienė, Liudas Skierus, Rimas Dužinskas, Raimondas Doviltis, Jolanta Skurdauskienė, Mindaugas Pocius, prieš savaitę prisiekusi Renata Gudienė. Žinoma, sąraše – ir į merus kandidatuojantis Savivaldybės administracijos direktorius Mindaugas Kaunas. Į politinę areną grįžta Robertas Endrikas. Na, o tarp daugiau ar mažiau žinomų asmenų galime pamatyti Plungės smulkiojo verslo asociacijos pirmininko Tomo Mašeckio, krepšinio trenerio Virgilijaus Lapio pavardes.
Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) rinktis siūlo iš 28 kandidatų. Tarp jų – 13 moterų. Senbuviai Adomas Zamulskis, Julius Nekrašas, Judita Stankutė, Vida Tamkevičienė, Vaidotas Skierus ir toliau bandys tęsti darbą taryboje, o štai vicemerė Asta Beierle Eigirdienė mandato nebesieks. Užtat tarp kandidatų yra gydytojas otorinolaringologas Giedrius Ramanauskas, Plungės miesto seniūnė Dangirutė Jurkuvienė, buvęs „Saulės“ gimnazijos direktorius Algimantas Budrys, lietuviško ritinio treneris Povilas Rubinas.
23 kandidatų sąrašą pateikia Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP). Šioje kadencijoje taryboje dirbo tik vienas šios partijos atstovas – Tadas Šetkauskis. Į rinkimų kovą kartu su juo stoja Žemaitijos nacionalinio parko direktorius Ramūnas Lydis, Telšių regiono atliekų tvarkymo centro direktoriaus pavaduotojas Juozas Šlepetis (taryboje dirbęs 1995–1997 m., 2003–2019 m. – aut. past.). Socialdemokratų sąraše – 12 moterų.
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) sąrašas – iš 16 žmonių. Tarp jų – 9 dailiosios lyties atstovės. Be mero posto siekiančio Andriejaus Stančiko, rinkėjams pristatomi ir žinomesni kandidatai: Ūkininkų sąjungos Plungės skyriaus vadovas Marijus Kaktys, Kulių seniūnė Daivutė Petrauskienė, Milašaičių kaimo bendruomenės „Sruoja“ pirmininkė Rūta Endrijauskienė. Mandato nebesieks Ūkio, ekologijos ir kaimo reikalų komitetui vadovavusi Daina Martišienė. Taip pat nematyti ir prieš ketverius metus mero posto siekusio Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo Manto Česnausko pavardės.
Bandymas iš naujo ir naujai
2019 m. rinkimuose nė vieno mandato Plungės rajono savivaldybės taryboje negavo Darbo partija (DP). Šiemet ji siūlo 16 kandidatų sąrašą, kuriame yra 9 moterys.
Įkurta nauja Žemaičių partija (ŽP) į tarybą deleguoja taip pat 16 kandidatų. Be mero posto siekiančios Irenos Stražinskaitės-Glinskienės, čia yra dar 6 moterys. Šios partijos sąraše taip pat galima išvysti pažįstamų pavardžių: Platelių folkloro ansamblio „Platelē“ vadovai Aivaras ir Aliona Alminai, treneris Ričardas Skrinskis.
Tautos ir teisingumo sąjungos (TTS) (centristai, tautininkai) sąraše – 14 narių. Iš jų – 9 moterys.
Po Lietuvos žaliųjų partijos (LŽP) vėliava į Savivaldybės tarybos narius pretenduoja 13 asmenų, tarp jų – 4 moterys. Iš žinomesnių – mero posto siekiantis Genadijus Glikmanas, „Olimpo“ vyr. treneris Alidas Žukauskas.
Plungėje tarybos nario mandato sieks taip pat 13 Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ narių. Iš jų – 7 moterys. Kartu su į merus kandidatuojančiu Jonu Mockūnu taryboje dirbti pasiruošęs buvęs Plungės rajono policijos komisariato viršininkas Saulius Vaičekauskas, kardiologas Algimantas Kirkutis, buvęs Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazijos direktorius Leonas Mockūnas.
Kiti faktai
Viena iš nemalonesnių procedūrų kai kuriems kandidatams, ko gero, ta, kad reikia nurodyti teistumą, nesvarbu, išnykęs jis ar ne. Žvelgdami į pretendentų anketas aptikome keturis teismo slenkstį mynusius vyrus.
LŽP atstovas 2004 m. teistas už aprašyto ar areštuoto turto arba turto, kuriam nustatytas laikinas nuosavybės teisės apribojimas, perleidimą, paslėpimą, sunaikinimą ar sugadinimą.
Vienas socialdemokratas 2009 m. teistas Belgijoje už valstybės dokumento arba administracinio dokumento suklastojimą ir nusikaltimus informacinėms sistemoms.
TS-LKD sąraše – praėjusiais metais už kelių transporto eismo saugumo ar transporto priemonių eksploatavimo taisyklių pažeidimą (avarija, dėl kurios nesunkiai buvo sutrikdyta kito asmens sveikata – aut. past.) teistas vyras.
LVŽS atstovas 1998 m. buvo nuteistas už naminės degtinės gabenimą.
Kaip ir minėta, į Savivaldybės tarybą kandidatus deleguoja 9 partijos ir 1 politinis komitetas. Iš viso – 208 kandidatai, tarp jų – 96 (arba 46,15 proc.) – moterys.
Moteriškiausias kandidatų sąrašas priklauso Tautos ir teisingumo sąjungai (centristai, tautininkai) – 64 proc. Po 56 proc. moterų sudaro DP ir LVŽS sąrašus. Daugiau nei pusę sąrašo moterys užima ir Demokratų sąjungoje „Vardan Lietuvos“ (53,8 proc.) bei LSDP (52 proc.). Mažiausiai moterų – 30,8 proc. – savo kompanijoje turi LŽP.
Patikslinimas: patiksliname, kad į mero postą kandidatuojantis Arūnas Alšauskis 2019 m. nebuvo Lietuvos centro partijos narys, dabar nėra Tautos ir teisingumo sąjungos (centristai, tautininkai) narys.