
Baigėsi Plungės kultūros centro organizuota tautodailės paroda-konkursas „Stanislovas Riauba – Žemaitijos Andersenas“. Birželio 10 dieną įvyko iškilmingas jos uždarymas ir premijų geriausiesiems įteikimas. Džiugu, kad konkursas šiemet surengtas jau 22-ąjį kartą ir kasmet kviečia jaunuosius tautodailininkus pristatyti savo unikalius darbus. Šiemet dalyvavo 77 menininkai iš Mažeikių, Rietavo, Sedos, Platelių, Klaipėdos ir Plungės krašto mokyklų. Parodoje eksponuota net 320 kūrinių!
Saugo tai, kas turėtų išlikti
Konkursas „Stanislovas Riauba – Žemaitijos Andersenas“, kaip žinome, yra skirtas vieno ryškiausio mūsų krašto meno kūrėjo, skulptoriaus, tautodailininko Stanislovo Riaubos atminimui įprasminti ir tradicinio lietuviškojo meno tradicijoms išsaugoti.
Praėjusį penktadienį parodos uždarymo iškilmės sukvietė gražų būrį tautodailės mylėtojų, konkurso dalyvių, jų mokytojų, garbių svečių. Plungės kultūros centro direktorius Romas Matulis pasidžiaugė, kad ne tik tą popietę, bet ir jau geras porą savaičių kultūros centro erdvės buvo užpildytos tautodailės menu: čia vyko įvairios edukacijos, atviros pamokos, į kurias baigiantis mokslo metams mokiniai labai aktyviai įsitraukė.
„Tik jaunas žmogus gali užtikrinti mūsų kūrybos ateitį. Šis konkursas labai svarbus. Ačiū, kad kuriate, kad ieškote, nerimstate ir laikotės tradicijos bandydami išsaugoti, perteikti, padovanoti mums tai, kas yra tikra, kas turėtų išlikti. Mokytojai, jūs esate tas rodiklis vaikams, kaip būti mene. Visi darbai verti didžiausių prizų“, – kalbėjo R. Matulis.
Kultūros centro vadovas taip pat įteikė ypatingą padėkos raštą – jauniausiai konkurso dalyvei mažeikiškei Gabijai Puleikytei. Esmė tai, kad devynmetė mergaitė pagal nuostatus net negalėjo konkurse dalyvauti (dalyviai turi būti nuo 10 metų), tačiau jos noras parodyti savo darbus buvo labai stiprus. Kaip sakė R. Matulis, „ši mergaitė – pavyzdys to gyvojo mūsų tradicijų tęstinumo“.
Nugalėtojai – visi
Kaip minėta, šiųmetėje parodoje buvo eksponuojami 320 darbų, sulaukta 77 dalyvių, kuriuos konkursui paruošė 19 mokytojų.
Tokia gausa džiaugėsi ir Plungės rajono savivaldybės administracijos direktorius Mindaugas Kaunas. Jis teigė, kad nepavydi komisijai – išrinkti geriausius darbus iš tiek puikių kūrinių yra labai sudėtinga. „Jūs visi nugalėtojai jau vien todėl, kad čia esate“, – pabrėžė Savivaldybės administracijos vadovas.
Savivaldybės administracijos vardu M. Kaunas įteikė prizą vienam jauniausių konkurso dalyvių – plungiškiui dvylikamečiam Gustui Tamošauskui, kurio mokytojas – medžio drožybos meistras Viktoras Raibužis.
Plėtoti mūsų liaudies meną jauniesiems kūrėjams linkėjo ir konkurso „Stanislovas Riauba – Žemaitijos Andersenas“ organizatorė Jolanta Miltenė. „Jūs esate jaunoji karta, kuri augina tautodailės ateitį. Tautodailė nemiršta, ji keičiasi. Esate nuostabūs, kurie kuriate. Ačiū mokytojams, kad palaikote vaikų kūrybą“, – pabrėžė ji.
Kaip ir kiekvienais metais, konkursantus vertino kompetentinga komisija: Lietuvos tautodailininkų sąjungos pirmininkas Jonas Rudzinskas, ilgametė šio projekto iniciatorė ir vadovė, konkurso „Stanislovas Riauba – Žemaitijos Andersenas“ krikštamote vadinama Zafira Leilionienė, etnologė Aldona Kuprelytė, kryždirbys amatininkas Antanas Vaškys.
„Lenkiu galvą prieš jus visos Tautodailininkų sąjungos, kurioje per 3 000 narių, vardu. Ką jūs darote – nepaprasta… Riauba net nesapnavo, kad taip atsitiks“, – kalbėjo J. Rudzinskas, atkreipdamas dėmesį į tai, jog šiame konkurse pristatomi darbai rodo, kad šiandien tautodailė įgauna nematytas formas, tačiau tai liudija, jog S. Riaubos darbai yra neišsenkantis kūrybos šaltinis.
Laureatai
Taigi kas šiemet tapo parodos-konkurso „Stanislovas Riauba – Žemaitijos Andersenas“ laureatais?
Geriausieji, kaip ir įprasta, rinkti keturiose kategorijose: grafikos, skulptūros, amatų ir tapybos.
Geriausio grafiko vardas atiteko 18 metų Kostui Papieviui iš Klaipėdos rajono Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos. Vaikino mokytoja – Valdonija Karaliūnienė. Geriausias amatininkas – Plungės „Saulės“ gimnazijos mokinys Leonas Costa. Jį konkursui parengė mokytojas V. Raibužis. Skulptūros kategorijoje laureato diplomas įteiktas keturiolikmečiam Kiprui Pučekui – Mažeikių dailės studijos „Meninis stiklas“ ugdytiniui, kurio mokytojas Aleksandras Novakas. Tapybos kategorijoje laureate tapo taip pat šios studijos auklėtinė keturiolikmetė Deimantė Tamošauskaitė (mokytojas A. Novakas).
Pagerbti ir daugiausia žiūrovų simpatijų sulaukusių parodos eksponatų autoriai. Tarp grafikos darbų kūrėjų daugiausia patiktukų gavo J. Miltenės mokinys trylikametis Matas Augustinavičius. Žiūrovų simpatijų prizas amatų kategorijoje atiteko keturiolikmetei Linos Ruginienės ugdytinei Mintarei Jucytei, skulptūros kategorijoje – septyniolikmečiam V. Raibužio mokiniui Osvaldui Raudžiui, o geriausia tapytoja, žiūrovų nuomone, yra šešiolikmetė Urtė Mikalauskaitė, kurios mokytoja – Aldona Bieliauskienė.
Konkursas „Stanislovas Riauba – Žemaitijos Andersenas“ jau daug metų nepamirštamas bičiulių iš Švedijos. Boksholmo komunos organizacija „Draugas draugui“ kaskart įsteigia specialius prizus jauniesiems kūrėjams. Šįkart švedų dovanos įteiktos L. Costai, Juliui Jaugeliui, Augustei Kavaliauskaitei, Ivetai Vilkaitei, Agnei Mikštaitei, Julijai Grauslytei, Livijai Balsytei, Viltei Remeikaitei, Ajantai Jocaitei, Rugilei Mačiūtei, Gretai Lužytei, Rasai Pudžiuvytei ir Akvilei Danilevičiūtei.
Konkurso baigiamajame renginyje skambėjo ne tik gražūs padėkos žodžiai ir sveikinimai laureatams bei visiems parodos dalyviams. Gerą nuotaiką čia kūrė Akmenės rajono meno mokyklos ansamblis „Arpedžio“, vadovaujamas Loretos Rimkuvienės, ir Plungės „Babrungo“ progimnazijos septintokas akordeonistas Elijus Danilevičius, kuris, beje, konkurse dalyvavo ir kaip tapytojas.