
Jei anksčiau saulės elektrinės Lietuvoje buvo gana retai sutinkamos, tai šiandien vien praėjus savo gatve, šias suskaičiuoti, tikėtina, neužtektų ir abiejų rankų pirštų. Saulės elektrinės statomos ne tik ant įvairių tipų individualių namų stogų: aktyviai plečiasi ir saulės elektrinių parkai, suteikiantys galimybę nepriklausomu, žalios energijos gamintoju tapti dar platesnei gyventojų kategorijai (pavyzdžiui, gyvenantiems daugiabučiuose). Beje, antžemines elektrines gali įsirengti ir privatūs gyventojai: tiesiog savo kieme arba nuosavybės teise priklausančiame žemės sklype.
Žinoma, kaip vienas iš svarbiausių motyvų, neatsiejamų nuo šio sprendimo priėmimo – išlaidos, susijusios su saulės elektrinės įrengimu. Pastarąsias taip pat sudaro skirtingi elementai, vienas kurių – saulės modulių kaina. Plačiau apie pastarąją – šiame straipsnyje.
Veiksniai, nuo kurių priklauso saulės modulių kaina
Pradėjus domėtis galimybe įsirengti saulės elektrinę ar įmonei, kurios paslaugomis nuspręsta naudotis, pateikus būsimo projekto sąmatą, akis, tikėtina, užkliūna ir už saulės modulių kainos. Žemiau išsamiau aptariami būtent pastarąją sudarantys kintamieji.
Techniniai saulės modulių parametrai
Efektyvumas. Efektyvumas, kalbant apie saulės modulius, tai gebėjimas iš to paties ploto sugeneruoti daugiau elektros energijos. Įprastai galioja tendencija, jog kuo saulės modulių efektyvumas yra didesnis, tuo aukštesnė ir jų kaina.
Galia. Modulių galia, išreiškiama vatais, taip pat turi įtakos pastarųjų kainai. Didesnės galios moduliai dažniausiai yra brangesni už mažiau galingus.
Saulės modulių gamybos technologija. Atsižvelgiant į modulius sudarančių fotoelementų kilmę, jie skirstomi į plonaplėvelius ir kristalinio silicio. Pastarasis, iš kurio, pasitelkus specialias technologijas, yra gaminami monokristaliniai ir polikristaliniai saulės moduliai, vertinant efektyvumo ir kainos santykį – tinkamesnis sprendimas nei plonaplėveliai. Renkantis tarp šių dviejų variantų – monokristalinių ir polikristalinių – reikia pabrėžti, jog būtent pirmasis variantas, nors ir kainuoja daugiau, bus efektyvesnis, ilgaamžiškesnis, o taip pat suteiks saulės elektrinei daugiau estetikos. Tuo tarpu polikristaliniai saulės moduliai kainuoja šiek tiek pigiau, tačiau taip pat yra ir ne tokie efektyvūs.
Saulės modulių gamintojas
Kaip ir apie bet kokį įrenginį kalbant, saulės modulių kaina susijusi ir su prekės ženklu. Įprastai rinkoje žinomų, patikimų prekės ženklų moduliai, dėl geresnės kokybės ir garantijų, yra brangesni. Žinoma, to paties gamintojo asortimente galima rasti saulės modulių, siūlomų skirtinga kaina. Bet tada ir vėl grįžtama prie to, jog reikia išsiaiškinti, kas šią sudaro.
Rinkos sąlygos
Pasiūla ir paklausa. Esant didelei paklausai, natūralu, gali pakilti ir modulių kainos. Žinoma, tokiu atveju ir visas saulės elektrinės įrengimo procesas užsitęsia.
Subsidijos. Lietuvos gyventojai turi galimybę pasinaudoti APVA (LR Aplinkos ministerijos projektų valdymo agentūra) parama saulės elektrinei įrengti. Šiuo metu tai 255 Eur subsidija už 1 kW įrengtos saulės elektrinės galios. Tiesa, egzistuoja ir paramos viršutinis dydis. Pasinaudojus valstybės skiriama parama, pradinė modulių kaina taip pat proporcingai mažėja.
Įrengimo ir priežiūros išlaidos
Įrengimo darbų kaina, o vėliau – priežiūra ir aptarnavimas, ilgalaikėje perspektyvoje taip pat turi įtakos galutinei saulės modulių kainai.
Projekto apimtis
Kalbant apie didesnius saulės elektrinės įrengimo projektus, gamintojai ir pardavėjai dažniausiai linkę pasiūlyti patrauklesnes modulių, taip pat – kitų saulės elektrinės komponentų bei pastarosios įrengimo darbų kainas.
Taigi, norint priimti visais atžvilgiais pagrįstą sprendimą dėl konkretaus modelio saulės modulių įsigijimo, svarbu ne aklai vadovautis kaina, o susipažinti su konkrečiais kriterijais, kurie ir nulemia pastarąją. Tai svariai prisideda prie garantijos, jog įrengta saulės elektrinė patenkins individualius poreikius, susijusius su pastarosios funkcionalumu, ilgaamžiškumu, estetika ir pan.
Saulės modulių kainą lemia daugybė aspektų – technologija, gamintojas, efektyvumas ir rinkos tendencijos. Tačiau norint maksimaliai išnaudoti saulės energiją, būtina pasirūpinti ir kokybiška sistema.