Šis retorinis klausimas ne kartą nuskambėjo trečiadienio vakarą Plungės kultūros centre minint 1991 metų sausio 13-osios įvykių 25-ąsias metines. Ta proga plungiškiams, buvusiems tarp tūkstančių laisvės gynėjų, įteikti padėkos raštai, kuriuos pasirašė tuometinės Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas prof. Vytautas Landsbergis.
Laisvės gynėjų dienos minėjimas pradėtas šventomis Mišiomis Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje. Vėliau visi rinkosi į Plungės kultūros centrą, kur fojė buvo išdėliotos 1991 metų sausio 13-osios naktį žuvusių tautiečių nuotraukos, prie jų degė žvakutės.
Renginį pradėję Kultūros centro vaikų ir jaunimo teatro „Saula“ (vadovai Sigita ir Romas Matuliai)aktoriai džiaugėsi, kad jie, jaunoji karta, turi žemę, saulę, dangų, tėvynę, laisvę. „Gavome tiek daug, nors nieko neprašėme. Tai gal dabar turėtume padėkoti? Dievui, Lietuvai ir tiems žmonėms, kurie ant laisvės aukuro padėjo savo gyvybes“, – prasmingi žodžiai sklido iš jaunųjų aktorių lūpų.
Vėliau, sugiedojus Lietuvos himną ir tylos minute pagerbus žuvusiuosius per kruvinus sausio 13-osios nakties įvykius, pasisakyti pakviestas Plungės Šv. Jono Krikštytojo parapijos klebonas dekanas Julius Meškauskas.
Žodį tarė ir Seimo narys Jurgis Razma: „Minime dieną, kai buvo apginta mūsų laisvė. Juk Lietuva išsilaisvinimo kelyje buvo pačiame priešakyje, nuo jos žingsnių priklausė ir kitų valstybių likimai. Ir nežinia, kaip būtų buvę, jei tą sausio 13-osios naktį beginklė tauta nebūtų apgynusi savo nepriklausomybės. Iki šiol prisimename tą žmonių vienybės jausmą, manau, jį turi ir mūsų jaunoji karta.“
Po pasisakymo J. Razma kvietė plungiškius, dalyvavusius ginant Lietuvos laisvę 1991 metų sausio 13-osios naktį: Genovaitę Kirklienę, Stasį Jundulą, Ireną Domarkienę, Edvardą Zaniauską, Vidą Turskytę, Romą Kareivą, Egidiją Kareivaitę-Kliauzienę, Agnietę Lizdenytę, Viktorą Vaitkų ir daugelį kitų. Kaip minėjome, visiems jiems įteikti V. Landsbergio pasirašyti padėkos raštai.
Į susirinkusiuosius kreipėsi ir Plungės rajono savivaldybės vadovas Audrius Klišonis. Meras pabrėžė, kad laisvės gynėjų auka nebuvo beprasmė, kad dėl jų pasiaukojimo turime rezultatą – nepriklausomą valstybę.
Renginio metu skambėjo dainos, kurias atliko mišrūs chorai iš Senamiesčio mokyklos (vadovas Antanas Pagojus), „Ryto“ pagrindinės mokyklos (vadovas Kęstutis Kazlauskas), „Saulės“ gimnazijos (vadovės Elena Klimienė ir Ina Mockienė). Taip pat pasirodė A. Lizdenytės vadovaujamas tremtinių ir politinių kalinių choras „Tėvynės ilgesys“, Alfonso Vildžiūno vadovaujamas kamerinis choras, Edmundo Noreikos vadovaujama grupė „Out loud“, jaunieji atlikėjai Gintarė Kriaučiūnaitė, Linas Sabaliauskas ir Marius Mickus.
įdomus filmukas apie Lietuvos ateitį youtu.be/_qBBy4rUcZI