Šis klausimas gvildenamas jau gana seniai ir lyg karšta bulvė metamas tai į vieną pusę, tai į kitą. Kai policija nustojo teikti girtuoklių išblaivinimo paslaugą, ilgai diskutavus buvo nuspręsta, kad jos imsis Plungės ligoninė. Įsisukus „kovidui“ ir dėl to ligoninei turint rimtesnių reikalų, minėtoji problema nugulė ant Plungės krizių centro pečių. Dabar paslaugą vėl teikia ligoninė, bet… vėl prašosi nuo šito įpareigojimo atleidžiama. Kam „karštoji bulvė“ teks šįkart?
Praėjusį antradienį blaivyklos klausimas dar kartą gvildentas Plungės rajono savivaldybės tarybos Sveikatos ir socialinės apsaugos komiteto posėdyje. Plungės ligoninės laikinoji direktorė Danguolė Luotienė šiam komitetui balandį pateikė prašymą apsvarstyti saugios nakvynės paslaugos teikimo klausimą. Balandį nieko nenuspręsta, tad klausimas „atkeliavo“ į gegužės mėnesio komiteto posėdį.
„Mums ši paslauga per brangi. Vien samdyti apsaugą šiemet jau atsiėjo daugiau nei 12 tūkstančių eurų, o kur dar dezinfekcija, vienkartinė patalynė ir visa kita. Juolab kad tų žmonių mažėja. Nuo metų pradžios saugios nakvynės prireikė tik 36 asmenims: sausį – 19, vasarį – 9, kovą ir balandį – po 4. Jau keletą kartų paslaugos vietą keitėme. Iš pradžių ją teikėme specialiame namelyje, bet dėl „kovido“ jo mums prireikė kitam tikslui – pacientų srautams sureguliuoti. Paskui tam paskyrėme patalpas šalia lavoninės, o dabar stengiamės blaivinti priėmimo skyriuje. Manome, kad reikia ieškoti galimybių kažkaip pigiau ir efektyviau tą paslaugą teikti. Dabar vienas asmuo mums atsieina 300 eurų. Tikra prabanga!“ – komiteto nariams kalbėjo D. Luotienė.
O ką šiuo klausimu sako Plungės krizių centro, kuris pusmečiui buvo perėmęs blaivyklos funkciją, direktorius Gintaras Armalis? Jis, kalbėdamas apie buvusius klientus, situacijos nešvelnino: „Kokios lovos? Kokia patalynė? Juk juos dažniausiai atveža „trūkusius“. Krenta ant grindų kaip lavonai, pamiega ir dingsta. Jiems net čiužinių, kuriuos mes turime, nereikėdavo. Teisybę pasakius, girtuokliams teikėme ne socialinę, o… jų sandėliavimo paslaugą.“
Kaip sakė G. Armalis, prieš metus, kai ligoninė dėl „kovido“ blaivyklos laikyti nebegalėjo, girtuoklius pradėta vežti į Krizių centrą. Tai daryta Savivaldybės prašymu. Įstaigos direktorius neslėpė – patalpų šiems asmenims įkurdinti jie neturėjo, tad apnakvindindavo juos… po laiptais. „Todėl ir sakau: teikėme sandėliavimo paslaugą. Bet mūsų nuolatiniai gyventojai buvo tuo labai nepatenkinti, nes nuo girtų – ir smarvė, ir triukšmas. Turėjome juos atskirti, tad išsinuomojome namelį“, – pasakojo G. Armalis.
Anot Krizių centro vadovo, jų įstaigoje laikomasi tvarkos: gyventojai, jei grįžta neblaivūs, neįleidžiami ne tik į patalpas, bet net ir į teritoriją jiems nevalia. Tokiu būdu jie verčiami mąstyti: jei gersiu, neturėsiu kur nakvoti. Tad atsiranda tokių, kurie ryžtasi keisti savo gyvenimo būdą. Todėl girtų, triukšmaujančių, smurtaujančių kaimynystė jiems – ne pats geriausias pavyzdys.
„Bet jei jau būtų lemta juos priimti, tada vis dėlto reikėtų tam atskiro namelio. Ir dėl to, kad pagrindiniame pastate neturime vietos, ir dėl to, kad neblaivūs asmenys būtų atokiau nuo mūsų klientų ir kad neprastėtų mūsų dabar teikiamų paslaugų kokybė. Per pusę metų, kai teikėme saugios nakvynės paslaugą, supratome, kad kiekviena naktis – vis naujas atradimas. O kiekvienas žmogus – vis kitoks. Vienas girtas 12 valandų miega, kitas – valandą pamiega, o tada pradeda triukšmauti ir viską niokoti. Ir klausimų daug kilo: kada jau galime jį išleisti, ką daryti, jei darosi agresyvus, kaip elgtis, jei pablogėja sveikata? Mes nei policija, kad galėtume sutramdyti, nei medikai, kad galėtume gydyti“, – samprotavimais dalijosi G. Armalis.
O kiek tokia paslauga atsieitų? Direktorius skaičiavo: vagonėlis – apie 40 tūkst. eurų, įrengti vandentiekio ir nuotekų surinkimo sistemą – 7 tūkst. eurų, priedai darbuotojams – 14 tūkst. eurų (metams).
„Diskusija šiuo klausimu sunki ir… be galo, – sakė vicemerė Asta Beierle Eigirdienė. – Nes alkoholikų niekas nenori. Ši paslauga išties netinka nei ligoninei, nei Krizių centrui. Sunku ją prie kažko „priklijuoti“, bet pasirūpinti tais žmonėmis privalome.“
Atsakymo į klausimą, kas toliau „sandėliuos“ girtuoklius, kol kas nerasta, bet linkstama prie to, kad šia funkcija greičiausiai bus „apdovanotas“ Krizių centras. Ar taip ir bus, parodys Savivaldybės tarybos sprendimas.