
Šis klausimas iškeltas ketvirtadienį per Savivaldybės tarybos posėdį, kai dar kartą svarstyta, kiek devintokų (kitaip vadinamų pirmųjų gimnazijos) klasių komplektuoti „Saulės“ gimnazijoje. Birželį posėdžiavę Savivaldybės tarybos nariai gimnazijai leido komplektuoti tik… vieną devintokų klasę, t. y. priimti tik iki 30 mokinių. Tačiau norinčiųjų mokytis buvo daugiau nei šimtas. Šįkart taryba balsavo jau už didesnį komplektų skaičių – tris, na, o jei jų neužteks, panašu, jog rugsėjį bus sukomplektuotas ir ketvirtasis. Taigi tarybos užsispyrimas buvo palaužtas.
Birželį leista komplektuoti tik vieną klasę
Pastaruoju metu su švietimu susiję klausimai ypač opūs ir sunkiai sprendžiami. Savivaldybės taryba ne sykį svarstė, ką daryti su Senamiesčio vidurine mokykla – leisti jai gyvuoti kaip vidurinei ar reorganizuoti į pagrindinę. Priminsime, jog taryba mokyklą pasmerkė pagrindinės statusui, tačiau paskutinis taškas dar nepadėtas – moksleivių tėvai tarybos sprendimą apskundė teismui, o šis bylos dar neišnagrinėjo.
Kitas opus, jau ne viename posėdyje nagrinėtas su švietimu susijęs klausimas – kiek devintokų klasių komplektuoti „Saulės“ gimnazijoje. Mat šiemet, skirtingai nei ankstesniais metais, norinčiųjų į ją pakliūti daug. Nagrinėjant šį klausimą, vis kalbėta apie direktorių susitarimą – esą mokyklų vadovai sutarę nedidinti klasių komplektų skaičiaus, kad kitiems nereikėtų jų mažinti. Mat kai mažinama, mokytojai netenka dalies darbo krūvio, o kartu – ir užmokesčio.
Nagrinėjant šį klausimą birželį, nuspręsta „Saulės“ gimnazijoje komplektuoti tik vieną devintokų klasę, o vaikus į ją atrinkti pagal tam tikrus kriterijus. Panašu, jog tada orientuotasi į jau minėtąjį direktorių susitarimą, nes ir Savivaldybės tarybos nariai vis minėjo, kad negalima ardyti kitų mokyklų komplektų, palikti mokytojų be darbo. Na, o mokinių ir jų tėvų interesų dauguma tarybos narių tada net negirdėjo. Esą tegu mokosi tose mokyklose, kuriose ir mokėsi, nėra čia ko, jau pasibaigus mokslo metams, visko griauti ir pridaryti problemų.
Savivaldybės tarybai – tėvų kreipimasis
Tačiau moksleivių tėvai nerimo – gynė savo teisę leisti vaiką į norimą mokyklą: neatsiėmė savo prašymų, rinko parašus, rašė kreipimąsi į Savivaldybės tarybą. Jų interesas nuo devintosios klasės leisti vaiką į gimnaziją suprantamas – juolab mieste beliko viena vidurinį išsilavinimą teikianti mokykla.
Ketvirtadienį posėdžiavusi Savivaldybės taryba vėl grįžo prie devintokų klasių klausimo. Pirmasis pasisakyti šiuo klausimu panoro Tomas Raudys. Jis kolegoms priminė, kad visai neseniai – liepos 23-iąją – švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius pasirašė įsakymą, kuriuo nurodo mokyklose komplektuoti tiek klasių, kiek yra norinčiųjų jose mokytis, kartu, žinoma, mažinant komplektų skaičių kitose mokymo įstaigose. „Kolegas raginu paisyti ministro įsakymo ir į šį klausimą pažvelgti iš tokios pozicijos, tarsi jūsų vaikas turėtų eiti į devintąją klasę“, – kalbėjo T. Raudys, dar akcentuodamas, kad tėvų noras leisti vaikus į gimnaziją, kuris išsakytas kreipimesi, yra visai logiškas ir pagrįstas. Be to, paragino rimtai pasvarstyti, kas šioje situacijoje svarbiau – direktorių susitarimas neimti vienam iš kito mokinių ar visuomenės interesas.
Vyriausybės atstovas: įsakymo reikia paisyti
Ministro įsakymą tarybos nariams priminė ir posėdyje dalyvavęs Vyriausybės atstovas Telšių apskrityje Algimantas Čepys. Anot jo, taryba turėtų orientuotis į įsakymą, juolab, kad dabar situacija jau akivaizdi – gimnazijoje mokytis nori 100 devintokų, tiek pareiškimų pateikta iki Savivaldybės tarybos nustatytos datos (liepos 15 d.). A. Čepys pabrėžė, kad vaikai ir jų tėvai turi mokyklos pasirinkimo teisę, o taryba negali jos apriboti. Be to, patvirtinus per mažą klasių komplektų skaičių, rugsėjį vėl teks grįžti prie to paties klausimo ir klasių tvirtinti tiek, kiek bus mokinių.
Nuomonei pritarė ir tarybos narys Mykolas Pronckus. Jo teigimu, būtent to ir reikėjo tikėtis mieste palikant tik vieną vidurinį išsilavinimą teikiančią mokyklą. Na, o direktorių susitarimas, anot M. Pronckaus, – tik antrarūšis reikalas. „Aš – už keturis devintokų klasių komplektus, kad visi norintieji būtų priimti“, – sakė politikas.
Vėliau dar pasisakęs T. Raudys tarybos nariams priminė skaudžią Savivaldybės patirtį bylinėjimosi srityje: „Jei komplektuosim tik dvi devintokų klases ir neleisim visiems norintiesiems pakliūti į gimnaziją, pažeisim įstatymą. Tėvai tikrai paduos mus į teismą ir garantuotai turėsim dar vieną pralaimėtą bylą. Ar Savivaldybei to reikia, ar dar mažai pralaimėtų bylų?“
Balsavo už tris komplektus
Taryba dar diskutavo, kiek klasių komplektų teikti balsavimui: dvi, tris ar keturias. Galų gale nutarta palikti du variantus – už tris arba už keturis komplektus. Balsai pasiskirstė taip: keturiolika tarybos narių (valdančioji koalicija) balsavo už tris komplektus, devyni – už keturis. Taigi, gimnazija turės tris devintokų klases, į kurias bus priimta iki 90 moksleivių. Jei mokykla paisys ministro įsakymo, priims visus norinčiuosius, o rudenį pateiks prašymą tarybai – bus ir ketvirtasis komplektas.
Dar iki balsavimo tarybos narys Albertas Krauleidis kolegas akino – rugsėjį klasių komplektų skaičių vis vien reikės tikslinti, nes mokinių sumažės keliais šimtais. Taigi, norom nenorom komplektų mažės, nesvarbu, kiek mokinių priims gimnazija.